აპარტამენტის შესანახად გასაწევი ძირითადი ხარჯები საქართველოში
საქართველოში უძრავი ქონების შეძენის უპირატესობებად შეიძლება ჩაითვალოს ბინადრობის ნებართვის მიღება, ბინებზე დაბალი ფასები, რბილი ჰავა და განვითარებული ინფრასტრუქტურა. საქართველოს აქვს მიღებული ერთერთი ყველაზე ლოიალური კანონმდებლობა უძრავი ქონების სფეროში. ბინის შესასყიდი გარიგების გაფორმება სულ რამდენიმე დღეში შეიძლება, თანაც, უცხოელს ამის გაკეთება დისტანციურად შეუძლია. ყოველივე ეს ბევრი ადამიანისთვის საქართველოში ბინის ყიდვას მიმზიდველს ხდის. ამასთანავე, უძრავ ქონებას ყიდულობენ არა მხოლოდ საცხოვრებლად, არამედ, სარფიანი ინვესტიციის გაკეთების მიზნით.
უძრავი ქონების შესაძენად გასაწევი ხარჯების გათვლისას ადამიანებს ხშირად ავიწყდებათ, რომ საჭირო იქნება ფულის დახარჯვა ბინის მოვლა-შენახვაზე. მართალია, საქართველოში ეს დანახარჯები დიდი არ იქნება, მაგრამ, ისინი არსებობს და ეს უნდა იცოდეს ბინების ყველა მეპატრონემ. შესაბამისად, უძრავ ქონებაში ინვესტირებისას ან საცხოვრებლად ბინის ყიდვისას უმჯობესია ყველა ხარჯის წინასწარ გათვლა.
საქართველოში აპარტამენტის შესანახად გასაწევი ძირითადი ხარჯები
როგორც წესი, უძრავი ქონების შენახვა გასავლის რამდენიმე მიმართულებას მოიცავს:
• კომუნალური გადასახადები. მებისმიერი თანამედროვე ადამიანი სარგებლობს ელექტრო- და წყალმომარაგებით, ბუნებრივი აირით და ცივილიზაციის სხვა მონაპოვრებით. ამ ნუსხაში შედის ინტერნეტის, რომელიც დღეს პრაქტიკულად ყველგან არის შეყვანილი. ეს ხარჯების ერთერთი ძირითადი მიმართულებაა და კომუნალური გადასახადების გადახდა მოგიწევთ ყველა ვარიანტში, მაშინაც, თუ ბინაში დამქირავებლები ცხოვრობენ. უძრავი ქონების გადასახადი.
• თითქმის ყველა სახელმწიფოში არსებობს უძრავი ქონების გადასახადი და საქართველო აქ არ წარმოადგენს გამონაკლისს. ამაზე მოგვიანებით ვისაუბრებთ.
• მუნიციპალური გადასახადები. ზოგ ქართულ ქალაქში არსებობს ე.წ. მუნიციპალური მოსაკრებელი, რომელსაც ადგილობრივ მუნიციპალიტეტს უხდით.
• მომსახურების გადასახადი. აქ იგულისხმება ნაგვის გატანის, ტერიტორიის დაცვის, სადარბაზოს დალაგების და სხვა სახის მომსახურების გადასახადი.
• მმართველი კომპანიის მომსახურების გადასახადი. თუ ბინა ქირავდება, შემთხვევათა უმეტესობაში ეს მმართველი კომპანიის მეშვეობით ხდება. მფლობელი შეიძლება მსოფლიოს სულ სხვა ბოლოში იყოს, კომპანია კი თავად პოულობს დამქირავებლებს, აფორმებს მათთან ხელშეკრულებას, აწარმოებს მიმდინარე სამუშაოებს და მთლიანად იღებს საკუთარ თავზე გაქირავებასთან დაკავშირებულ ყველა პრობლემის მოგვარებას.
• მიმდინარე რემონტი. ნებისმიერ ბინაში პერიოდულად იწვება ნათურები, იწყებს ჟონვას ონკანები, ზიანდება კედლები და იატაკი. ყოველივე ეს განსაკუთრებით აქტუალურია მათთვის, ვინც ბინას აქირავებს, რადგანაც არენდატორებს შორის სხვადასხვანაირი ადამიანები გვხვდებიან, მათ შორის არც თუ ისე აკურატულები.
თუ თქვენ ყიდულობთ ბინას ცალკე მდგომ მრავალსართულიან სახლში, მიმდებარე ტერიტორიის მომსახურების ხარჯები მნიშვნელოვნად მცირდება. და პირიქით, თუ საუბარია თანამედროვე საცხოვრებელ კორპუსზე საკუთარი პარკირებით, დაცვით და განვითარებული ინფრასტრუქტურით, ხარჯები ბევრად დიდი იქნება.
და თუ თქვენ აპარტამენტის კი არა, საკუთრი სახლის მფლობელი ხართ, უნდა გაითვალისწინოთ ნაკვეთის მოვლის, აუზის წმენდის, ყვავილების მორწყვის დამატებითი ხარჯები.
უნდა აცნობიერებდეთ, რომ უძრავი ქონების შესანახი ბიუჯეტი ბევრ სხვადასხვა ფაქტორზეა დამოკიდებული: უძრავი ნივთის ტიპი, ობიექტის მახასიათებლები, რაიონი, ინფრასტრუქტურა, განლაგება და ბევრი სხვა.
უძრავ ქონებაზე რა გადასახადი არის დაწესებული საქართველოში?
უძრავი ქონების გადასახადი ბევრ ქვეყანაში, მათ შორის საქართველოშიც არსებობს, თუმცა გადასახადის ოდენობა დამოკიდებულია ქონების მფლობელის შემოსავალზე და წელიწადში ობიექტის ღირებულების 1%-ს არ აღემატება.უძრავი ქონების გადასახადი შემდეგი სქემით ითვლება:
• შემოსავალი 40000 ლარამდე (12000$) - წლიური 0%;
• 40000-100000 ლარი - 0.05-0.2% წელიწადში;
• 100000 ლარზე მეტი - 0.8-1%.
ამგვარად, თუ ოჯახის საქართველოს ტერიტორიაზე მიღებული ჯამური წლიური შემოსავალი 12000$ არ აღემატება, ქონების გადასახადი არ არის დაკისრებული. ეს საკმაოდ ლოიალური კანონია, რადგანაც გადასახადის ოდენობა პირდაპირ არის დამოკიდებული ადამიანის შემოსავალზე.
თუ უძრავი ქონება გაქირავებულია, მოიჯარე ვალდებულია გადაიხადოს ქირის 5%. ბინების არაოფიციალური გაქირავება რეკომენდირებული არ არის, რადგანაც ქვეყანაში საკმაოდ მკაცრი საჯარიმო სანქციები არის მიღებული, თანაც, იმის საკმაოდ რეალური რისკიც არსებობს, რომ პირველივე დამქირავებელი დაგასმენთ საგადასახადო სამსახურში.
არის თუ არა სავალდებულო უძრავი ნივთის დაზღვევა?
საქართველოში უძრავი ქონების დაზღვევა არ არის სავალდებულო. მომსახურების ამ ფორმას არავის ახვევენ თავს, თუმცა, ექსპერტები არ გირჩევენ მის უგულებელყოფას. დაზღვევა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია თუ თქვენ ბინას აქირავებთ. დამქირავებლებს შორის ყველანაირი ადამიანი გვხვდება, მათ შორის არაადეკვატურებიც, რომლებმაც შეიძლება ბინა დატბორონ, დაარბიონ ან სულაც ცეცხლი წაუკიდონ. თუ ბინა დაზღვეული არ არის, ამ ხარჯებს არავინ აგინაზღაურებთ, მიტომაც, ზედმეტი თავის ტკივილის ასარიდებლად უმჯობესი იქნება დაზღვევის გაფორმება. მისი ფასი დამოკიდებულია ობიექტის ღირებულებაზე და ასევე სადაზღვევო შემთხვევათა ნუსხაზე. როგორც წესი, საბაზისო დაზღვევა თვეში 30-70 აშშ დოლარის ფარგლებში მერყეობს.
სახლის და მიმდებარე ტერიტორიის შენახვის ხარჯები
სადარბაზოს და სართულის დალაგება, ნაგვის გატანა, პარკინგი, ტერიტორიის დაცვა, მიმდებარე ტერიტორიის დალაგება - ამ ყველაფრის საფასურის გადახდა ყოველი ბინის მეპატრონეს უწევს (ცხადია, თუ ამგვარ მომსახურებას გთავაზობენ). ცალკე მდგომ დიდი ხნის წინ აშენებულ კორპუსებში გადასახდელი ძირითადად მხოლოდ ნაგვის გატანა (დაახლოებით თვეში 1$ ერთ სულ მოსახლეზე) და სახლის მომსახურება (დაახლოებით ყოველი ბინიდან 10$ თვეში). თუმცა, მსხვილ ქალაქებში (ქუთაისი, თბილისი, ბათუმი) ბოლო წლებში მეტწილად შენდება თანამედროვე საცხოვრებელი კომპლექსები, რომლებიც რამდენიმე მრავალსართულიან შენობას აერთიანებენ. ასეთი კომპლექსები აღჭურვილია განვითარებული ინფრასტრუქტურით - საბავშვო მოედნებით, მაღაზიებით, პარკინგით და საბავშვო ბაღებითაც კი. რაც უფრო მსხვილი და მრავალფუნქციურია კომპლექსი, მით უფრო მეტის გადახდა მოგიწევთ.
კომუნალური გადასახადების გადახდა
ჩვენ ყველანი ვსარგებლობთ კომუნალური მომსახურებით და ვალდებულნი ვართ გადავიხადოთ მათი საფასური. სადღეისოდ საქართველოში დაწესებულია საკმაოდ დაბალი კომუნალური გადასახადები, რაც დიდი პლუსია მათთვის, ვინც ან უკვე შეიძინა, ან გეგმავს აქ უძრავი ქონების შეძენას. განვიხილოთ ძირითადი კომუნალური გადასახადები.
ელექტროენერგია
საქართველოში მოქალაქეებისთვის უმსხვილესი ელექტრომომწოდებელი კომპანია არის თელასი. ელექტროენერგიის ერთი კილოვატი/საათში 0.12-0.14 ლარი ღირს. ფასი ძაბვაზეა დამოკიდებული. იმ შემთხვევაშიც კი, თუ ბინა აღჭურვილია ყველა სახის თანამედროვე ტექნიკით (სარეცხი მანქანა, მტვერსასრუტი, კონდიციონერი და ა.შ.) და მასში მუდმივად ცხოვროს 2-3 ბინადარი, ელექტროენერგიის გადასახადი თვეში 8$ არ აღემატება (საიდან ანგარიშობს ამისთანებს?) და ისიც იმ პირობით, რომ დროის უმეტეს ნაწილს სახლში ატარებთ.
წყალმომარაგება
საქართველოში არ არსებობს კომუნალური საწარმო, რომელიც მოქალაქეებს წყლით მოამარაგებდა, თუმცა, არის წყლის მიწოდობაზე პასუხისმგებელი რამდენიმე კერძო კომპანია, რომელთა შორის უმსხვილესი არის GWP. წყლის საფასურის გადახდის ორი ვარიანტია შესაძლებელი. პირველი - მრიცხველით, 0.2655 ლარი ერთ კუბურ მეტრში. მეორე - ყოველთვიურად 3.15 ლარი ბინაში მცხოვრებ ყოველ მოსახლეზე (დაახლოებით 1$). უმრავლესობა მეორე ვარიანტს ირჩევს, რადგან ეს იძლევა წყლის ულიმიტო გამოყენების საშუალებას.
ბუნებრივი აირი
ბუნებრივი აირის საფასურის გადახდა მრიცხველი მაჩვენებლის მიხედვით ხდება. მის შესამოწმებლად ყოველთვიურად მოდიან. ერთი კუბური მეტრის ფასი 0.39-0.46 ლარს შეადგენს.
გათბობა
საქართველოში არ არსებობს ცენტრალური გათბობა იმ გაგებით როგორც ეს უკრაინის, ბელორუსის ან რუსეთის მოქალაქეებს ესმით. საქმე იმაშია, რომ ყველა ახალაშენებულ შენობაში აყენებენ გაზის დიდ ქვაბებს, რომლებიც აცხელებენ და აწვდიან წყალს ბინებში. ყველა ბინა აღიჭურვება ცალკე ბოილერი, რომელიც ბინის გათბობას უზრუნველყოფს. ასეთი ბოილერიდან მილები მთელ ბინაში გადის და ბინის მეპატრონე თავად არეგულირებს სასურველ ტემპერატურას, ამგვარად, ყველა თავად ირჩევს მისთვის კომფორტულ ტემპერატურას და ამაზეა დამოკიდებული გაზმომარაგების ხარჯები.
მიუხედავად იმისა, რომ ძლიერი ყინვები დიდი იშვიათობაა საქართველოში, მაღალი ტენიანობის გამო ზამთარში ბინებში საკმაოდ ცივა, რის გამოც გათბობის ხარჯები ზამთრის თვეებში 30-40$ შეადგენს. ეს თანხა დიდად არის დამოკიდებული ბინის კვადრატურასა და გათბობის ტემპერატურაზე.
ძველ ბინებში, სადაც ცენტრალური გათბობა დამონტაჟებული არ არის, ხშირად გამოიყენება პატარა გაზის ღუმელები, რომლებსაც ადგილობრივები „კარმას“ ეძახიან. ასეთი გამათბობელი ასევე იძლევა ტემპერატურის რეგულირების საშუალებას, ხოლო „კარმის“ მეშვეობით გათბობისთვის დაახლოებით 5$-ით ნაკლების გადახდა მოგიწევთ, ვიდრე ე.წ. ცენტრალური გათბობის გამოყენებისას.
გათბობის ყველაზე ძვირ და ნაკლებად მისასალმებელ ვარიანტად მიიჩნევა ელექტროგამათბობლები. ასეთი გათბობის ფასი თვეში 60$-მდე აღწევს.
ინტერნეტი და ტელევიზია
საქართველოში რამდენიმე ძირითადი ოპერატორი მოქმედებს. ულიმიტო ინტერნეტის ჩართვა ბინის პატრონს თვეში8-10$ შეუძლია. IP-ტელევიზიები დაახლოებით 5-8$ ღირს, არის სტაციონარული ტელეფონის დაყენების საშუალებაც, თუმცა, ბოლო პერიოდში მას თითქმის აღარავინ იყენებს. სატელეფონო ხაზი თვეში 2$ დაგიჯდებათ.
ლიფტი
საქართველო არის ქვეყანა, სადა უცხოელის გაკვირვება ბევრ რამეს შეუძლია. ერთერთი ასეთი საკვირველება ლიფტით სარგებლობის საფასურის გადახდაა, თანაც, გადასახადს იხდით არა კომუნალური გადასახადის სახით, არამედ, ყოველი მგზავრობისთვის. ლიფტებში გადახდის სხვადასხვანაირი სისტემა გამოიყენება: ძველ შენობებში - ხურდის ჩასაყრელი ყუთები; მგზავრობა 5-დან 20 თეთრამდე შეიძლება ღირდეს. ახალ შენობებში ძირითადად ბარათებზე მომუშავე ტერმინალებია გამოყენებული. ლიფტი იწყებს მოძრაობას მხოლოდ მას შემდეგ, რაც მგზავრი ბარათს ტერმინალს მიადებს.
ულიმიტო ბარათის ღირებულება თვეში 3-5$ შეადგენს. ამასთანავე, შემუშავებულია სისტემა, რომელიც მასპინძელს აძლევს საშუალებას თავად არ ჩააკითხოს ამოსაყვანად თითოეულ სტუმარს. ბარათებზე მითითებულია სპეციალური კოდი, რომლის შეყვანისას სტუმარს შეეძლება ლიფტით სარგებლობა.
როდის და როგორ გადავიხადოთ?
კომუნალურ გადასახადებს და სახლის და მიმდებარე ტერიტორიის მომსახურების საფასურს ყოველთვიურად იხდიან. ამის გაკეთება დისტანციურად შეიძლება მმართველი კომპანიის ანგარიშზე თანხის გადაყვანის მეშვეობით. თუ მფლობელი არ სარგებლობს კომპანიის მომსახურებით, მას კომუნალური გადასახადების გადახდა ან პირადად, ან მინდობილი პირის დახმარებით მოუწევს. ეს საკმაოდ გავრცელებული პრაქტიკაა, რადგანაც ბევრი უცხოელი-უძრავი ქონების მფლობელი ქვეყნის გარეთ ცხოვრობს.
ეკონომიის მეთოდები
გადასახადები, მომსახურების ხარჯები და მმართველი კომპანიის ტარიფები ძირითადად ფიქსირებული თანხებია. ცხადია, ყოველთვის არსებობს სხვა ბინების მეპატრონეებთან გაერთიანების და საერთო ძალებით მმართველი კომპანიის მომსახურების ღირებულების შემცირების ცდის ვარიანტი (განსაკუთრებით, თუ ფასი გაბერილია), მაგრამ, ამ გზით დიდი ეკონომიის მიღწევა რთული იქნება.
ეკონომიის ძირითადი გზა - ელექტროენერგიის და გაზის ხარჯვის შემცირება. თუ თქვენ ამ რესურსებს გონივრულად მოიხმართ და ზამთარში ბინაში 25 გრადუსამდე არ აწევთ ტემპერატურას, ზამთრის პერიოდში კომუნალურ გადასახადებზე ყოველთვიურად 15$-მდე ეკონომიის გაკეთება შეიძლება.
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი მომენტი: თუ თქვენ სადმე მიემგზავრებით და ბინაში არავინ იცხოვრებს, შეიძლება კომუნალური კომპანიების მომსახურების შეჩერება. უპირველესად, ეს დალაგების და ნაგვის გატანის სერვისს ეხება. თუ ბინაში მრიცხველი არ არის დაყენებული და მის გადასახადს ფიქსირებული გრაფიკით იხდით, ამ მომსახურების შეჩერებაც არის შესაძლებელი, მაგრამ, დაბრუნებისას კომპანიასთან ხელშეკრულების თავიდან გაფორმება მოგიწევთ. რაც ელექტროენერიგიას და გაზს შეეხება - ყველა ბინაში მრიცხველებია დამონტაჟებული, შესაბამისად, თუ ამ რესურსებს არ მოიხმართ, გადასახდელიც არაფერი იქნება.
უძრავი ქონების შენახვაზე ეკონომიის ერთერთი ხერხი - აპარტამენტის ყიდვა არა ელიტურ საცხოვრებელ კომპლექსში, არამედ, ცალკე მდგომ მრავალსართულიან სახლში. თუ ამ სახლს ან კომპლექსს ინფრასტრუქტურა ნაკლებად განვითარებული აქვს, ფიქსირებული გადასახადიც ნაკლები იქნება. სხვა სიტყვებით რომ ვთქვათ, ვიხდით ხარისხისთვის, ხოლო, სურვილისამებრ შეგვიძლია რამდენიმე დოლარის დაზოგვა.
ბათუმში ბინის შენახვის გაანგარიშება
გავთვალოთ 40მ2 ფართის აპარტამენტების ფასი სამი მუდმივად მცხოვრები მობინადრისთვის
კომუნალური გადასახადი წლიური საშუალო ხარჯი გადასახადი ლარში
წყალი ფიქსირებული გადასახადი 3.15 ლარი თვეში 113,4
ელექტრონერგია საშუალოდ 2500 კვტ/სთ 455
ბუნებრივი აირი 600 მ3 270
ინტერნეტი და ტელევიზია საშუალოდ 120 ლარი თვეში 1440
ლიფტი 14 ლარი თვეში 168
ქირა საშუალოდ 1$ მ2-სთვის თვეში 1588
ნაგვის გატანა 3 ადამიანზე 126
ჯამში წლიურად 4160 ლარი ან 1256 დოლარი გამოვიდა. ეს ელიტური საცხოვრებელი კომპლექსებისთვის. თუ საქმე ცალკე მდგომ სახლს ან ნაკლებად განვითარებული ინფრასტრუქტურის მქონე კომპლექსს ეხება, ფიქსირებული გადასახადიც ნაკლები იქნება. კომუნალური გადასახადების ოდენობაზე გავლენას ასევე აპარტამენტის სიდიდე, მაცხოვრებლების რაოდენობამ, ზამთარში საშუალო ტემპერატურაზე და სხვა ფაქტორებზე არის დამოკიდებული.
არ უნდა დაივიწყოთ სხვა ხარჯებიც, მაგალითად, დაზღვევა და მმართველი კომპანიის მომსახურება. აქაც ბევრი ნიუანსი არის გასათვალისწინებელი..
ხუთი რჩევა საქართველოში უძრავი ქონების სწორად შესანახად
1. უძრავი ქონების შეძენისას ეცადეთ თქვენი შესაძლებლობები სწორად გათვალოთ. საჭიროა მკაფიოდ გააზრება იმისა, რომ საცხოვრებლის ნორმალურ მდგომარეობაში შენარჩუნების უნარი შეგწევთ და ის თქვენ მძიმე ტვირთად არ დაგაწვებათ. წინააღმდეგ შემთხვევაში სჯობს უარი თქვათ საზღვარგარეთ უძრავი ქონების ან საცხოვრებელ კომპლექსში ბინის შეძენაზე, რათა თვეში არ მოგიწიოთ 50$ ბინის ქირაში გადახდა.
2. არ უგულებელჰყოთ დაზღვევა, განსაკუთრებით, თუ ბინის გაქირავებას აპირებთ. ბინის დაზღვევა საქართველოში არ არის სავალდებულო, მაგრამ ხარჯების ეს დამატებითი პუნქტი, შესაძლოა, ერთხელაც დიდი პრობლემებისგან დაგიხსნით. საბაზისო დაზღვევა ძვირი არ ღირს და გადასახადი ბინის გაქირავებიდან მიღებული თანხის 5-10% შეადგენს, თუმცა, ხანძრის, დატბორვის, გაქურდვის და სხვა გაუთვალისწინებელი სიტუაციების შემთხვევაში დაზღვევა დიდ ფინანსურ დანაკარგებს აგარიდებთ.
3. უპირატესობა მიანიჭეთ იმ საცხოვრებელ კომპლექსებს, რომლებსაც მმართველი კომპანია ემსახურება. ასეთი ორგანიზაცია ბინის მოვლის საკითხების უმრავლესობას საკუთარ თავზე იღებს. თუ გაფუჭდა ონკანი, გაიჭედა საკეტი ან სხვა რამე უსიამოვნება მოხდება, კომპანია მალევე მოაგვარებს ყველა პრობლემას და თქვენ არ მოგიწევთ ხელოსნის თავად ძებნა. მმართველი კომპანიები ასევე გეხმარებიან ბინის გაქირავებისას. თუ ბინის მეპატრონე სხვა ქვეყანაში ცხოვრობს, მმართველი კომპანია თვითონვე პოულობს დამქირავებლებს და წყვეტს საორგანიზაციო საკითხებს.
4. ეცადეთ არ დააგროვოთ კომუნალური გადასახადების ვალები. საქართველოში საკმაოდ დაბალი ფასებია როგორ კომუნალურ გადასახადებზე, ასევე მთლიანად ბინის შენახვაზე, რის გამოც ყოველთვიური დანახარჯები დიდი არ მოგეჩვენებათ, თუმცა, თუ დროულად არ გადაიხდით კომუნალურ გადასახადებს და დააგროვებთ ვალებს, ჯამში შეიძლება საკმაოდ სოლიდურმა თანხამ მოიყაროს თავი. ასეთი ვალის გასტუმრება კი უკვე აღარ იქნება მარტივი. ხოლო, თუ ყველაფერს დროულად გადაიხდით, ეს თქვენს ბიუჯეტს დიდად არ დაეტყობა.
5. შეინარჩუნეთ საცხოვრებელი კარგ მდგომარეობაში, დროულად ჩაუტარეთ სარემონტო სამუშაოები, გამოცვალეთ დაზიანებული ან მოძველებული ავეჯი. ცხადია, ეს პატარა ხარჯები როდია, მაგრამ, საბოლოო ჯამში ისინი ამართლებს. უპირველესად იმიტომ, რომ კარგ მდგომარეობაში მყოფი ბინის გაქირავება უფრო ადვილად და უფრო ძვირად შეიძლება. მეორეც - თუ ბინის გაყიდვას გადაწყვეტთ, გარემონტებულ ბინას მყიდველი უფრო მალე გამოუჩნდება.

Власова Алиса 2021-05-17
К преимуществам покупки недвижимости в Грузии можно причислить возможность получения вида на жительство, низкая стоимость жилья, мягкий климат и развитая инфраструктура. В Грузии одно из наиболее лояльных законодательств в сфере недвижимости. Оформить сделку по покупки квартиры можно всего за несколько дней, причем иностранец это может сделать удаленно. Все это делает покупку квартиры в Грузии привлекательным вариантом для многих людей. При этом недвижимость часто приобретается не только для проживания, но и в качестве выгодной инвестиции.
Просчитывая расходы на приобретение недвижимости, люди часто забывают о том, что есть еще затраты на содержание квартиры. Пусть в Грузии они и не самые большие, но в любом случае они есть, и о них должен знать каждый собственник недвижимости. И прежде, чем инвестировать в недвижимость или покупать квартиру для переезда, лучше сразу просчитать все затраты и понять приблизительные ежемесячные расходы на содержание.
Основные затраты на содержание квартиры в Грузии
Содержание недвижимости, как правило, включает в себя несколько основных статей расходов:
• Оплата коммунальных платежей. Любой современный человек пользуется электричеством, водоснабжением, газом и другими благами цивилизации. Сюда также можно включить интернет, который сегодня есть практически везде. Это одна из основных статей расходов, так как коммуналку придется оплачивать, даже если в квартире живут арендаторы.
• Налог на недвижимость. Во многих странах есть налог на недвижимость, и Грузия не является исключением. О его размерах поговорим чуть ниже.
• Муниципальные сборы. В некоторых грузинских городах и районах есть так называемые муниципальные сборы, которые собираются муниципалитетом.
• Расходы на обслуживание. Сюда входят затраты на вывоз мусора, охрану территории, уборку подъезда и многое другое.
• Оплата услуг управляющей компании. Если квартира сдается в аренду, то в подавляющем большинстве случаев это делается через управляющие компании. Владелец жилья может находиться на другом конце мира, а УК сама ищет арендаторов и составляет с ними договор аренды, оплачивает коммунальные услуги, проводит мелкие работы и в целом берет на себя все заботы по сдаче недвижимости в аренду. Стоимость услуг управляющей компании – 10-30% от стоимости аренды.
• Текущий ремонт. В любой квартире периодически перегорают лампочки, ломаются смесители, портятся обои и напольное покрытие. Особенно это актуально для тех, кто сдает квартиру в аренду, так как арендаторы бывают самые разные, в том числе и не слишком аккуратные.
Если квартира приобретается в отдельно стоящем многоквартирном доме, то расходы на обслуживание придомовой территории существенно снижаются. И, наоборот, если речь идет о современном жилом комплексе со своей парковкой, охраной и развитой инфраструктурой, то расходы могут увеличиваться в разы.
Если же вы владеете не квартирой, а отдельно стоящим домом, то дополнительно следует включить расходы на содержание участка. Услуги садовника, чистка бассейна, полив цветов – все это стоит денег.
Нужно понимать, что ежемесячный бюджет на содержание недвижимости зависит от множества разных факторов: тип недвижимости, характеристики объекта, инфраструктура, район, расположение и многое другое.
Какой налог на недвижимость в Грузии?
Налог на недвижимость есть во многих странах, в том числе и в Грузии. Однако размер налога напрямую зависит от доходов владельцев недвижимости, и он не превышает 1% в год от стоимости объекта. Налог на недвижимость высчитывается по следующей схеме:
• Доход до 40000 лари (12000$) – 0% в год;
• От 40000 до 100000 лари – 0,05-0,2% в год;
• Свыше 100000 лари – 0,8-1%.
Таким образом, если суммарный семейный доход, получаемый на территории Грузии, не превышает 12 тысяч долларов в год, то налог на имущество не оплачивается. Это достаточно лояльный закон, так как размер налога напрямую зависит от обеспеченности человека.
Если недвижимость сдается в аренду, то арендодатель обязан отчислять налоговые выплаты в размере 5% от стоимости аренды. Сдавать квартиры неофициально не рекомендуем, так как в стране довольно суровые штрафы за подобную деятельность, да и есть большие риски, что на вас пожалуется в налоговую первый же арендатор.
Обязательно ли страховать недвижимость?
В Грузии страхование недвижимости не является обязательным требованием. Эта услуга никому не навязывается, но эксперты не рекомендуют ей пренебрегать. Особенно это актуально в том случае, если квартира сдается в аренду. Арендаторы попадаются самые разные, и нередко среди них встречаются совсем неадекватные люди, которые могут затопить, разгромить или даже поджечь квартиру. Если она не застрахована, то эти убытки вам никто не возместит. Поэтому, чтобы избавить себя от головных болей, лучше оформить страховку. Ее цена зависит от стоимости объекта, его характеристик, а также перечня страховых случаев. Как правило, базовая страховка стоит в пределах 30-70 долларов США в месяц.
Затраты на содержание дома и придомовой территории
Уборка подъезда и на этаже, вывоз мусора, парковочное место, охрана территории, уборка придомовой территории – за все это приходится платить каждому собственнику квартиры (естественно, если все эти услуги предоставляются). В отдельно стоящих домах, которые были построены еще десятки лет назад, в основном оплачивается только вывоз мусора (около 1$ в месяц на человека) и обслуживание дома (порядка 10$ в месяц с квартиры). Но в крупных города страны (Кутаиси, Тбилиси, Батуми) в последние годы сплошь и рядом строятся современные жилые комплексы, в составе которых сразу несколько многоэтажных домов. Такие комплексы имеют развитую инфраструктуру со своими детскими площадками, магазинами, парковками и даже детскими садами. И чем более крупный и развитый жилой комплекс, тем больше приходится платить.
Оплата коммунальных платежей
Все мы пользуемся коммунальными услугами, и за них необходимо платить. Грузия на сегодняшний день является страной с одними из самых низких тарифов на коммунальные услуги, и это огромный плюс для тех, кто планирует здесь купить недвижимость или уже ее приобрел. Рассмотрим основные затраты на коммуналку.
Электроснабжение
В Грузии крупнейшей компанией по обеспечению граждан электричеством является Telasi. Один киловатт электроэнергии стоит в пределах 0,12-0,14 лари. Стоимость зависит в первую очередь от напряжения. Даже если в квартире есть вся современная техника (стиральная машина, пылесос, кондиционер и так далее), и в ней постоянно проживает 2-3 человека, то за электроэнергию в месяц приходится платить не более 8$. И это даже при условии, если почти все время находиться дома.
Водоснабжение
В Грузии нет коммунального предприятия, обеспечивающего граждан водой. Однако есть несколько частных компаний, отвечающих за поставку воды. Крупнейшей в стране такой компанией является GWP. Есть два варианта оплаты услуг водоснабжения. Первый вариант – платить 0,2655 лари за один кубический метр воды. Второй вариант – платить 3,15 лари (примерно 1$) в месяц на одного проживающего в квартире человека. Большинство людей выбирают второй вариант оплаты, так как он позволяет пользоваться водой без каких-либо ограничений.
Газ
Газ в Грузии оплачивается по счетчику. Показания с него приходят проверять достаточно часто. Стоимость 1 кубического метра газа 0,39–0,46 лари.
Отопление
В Грузии нет центрального отопления в привычном понимании этого слова жителями Украины, Беларуси или России. Дело в том, что во всех новостройках устанавливаются огромные газовые котлы, которые подогревают воду и подают ее в квартиры. В каждой квартире устанавливается отдельный бойлер, с помощью которого регулируется подача тепла в жилье. От такого бойлера идет разветвление труб по всей квартире, и собственник жилья сам устанавливает желаемую температуру. Таким образом, каждый владелец квартиры сам устанавливает комфортную для себя температуру, и от этого зависят его расходы на газ.
Несмотря на то, что в Грузии крайне редко бывают суровые морозы, из-за высокого уровня влажности в квартире может быть достаточно холодно. Поэтому зимой затраты на отопление составляют порядка 30-40$ с квартиры. Цена во многом зависит от квадратуры жилья и того, какая температура нагрева выставляется.
В старых домах, в которых нет центрального котла, собственники квартир устанавливают у себя небольшие газовые печи, которые в простонародье называются "карма". С помощью такого обогревателя также можно регулировать температуру воздуха в помещении. При этом затраты на отопление с помощью "кармы" в среднем на 5$ ниже, чем при использовании так называемого центрального отопления в новостройках.
Наиболее дорогим и менее предпочтительным вариантом отопления являются электронагреватели. Затраты на такое отопление могут достигать 60 американских долларов в месяц.
Интернет и телевидение
В Грузии есть несколько основных операторов. Собственник жилья может подключить безлимитный интернет по цене от 8 до 10$ в месяц. IP-телевидение стоит порядка 5-8 долларов. Есть также возможность подключения домашнего телефона, которым, правда, в последнее время уже почти никто не пользуется. За него придется платить до 2 долларов в месяц.
Лифт
Грузия – это страна, в которой иностранцев может многое удивить. И одной из таких удивительных вещей является плата за пользование лифтом. Причем оплата взимается не в виде коммунальных платежей, а за каждую поездку. В лифтах установлены разные системы оплаты: в старых лифтах – монетоприемник, и проезд в них стоит от 5 до 20 тетри. В новостройках в основном устанавливаются терминалы, которые работают по карточкам. Лифт начинает ехать после того, как человек приложит карту к терминалу.
Стоимость безлимитной карты составляет 3-5$ в месяц. При этом продумана система, при которой собственнику квартиры не приходится каждый раз выходить, чтобы провести гостей. Дело в том, что на картах указан специальный код, который гости могут ввести на терминале, и тем самым проехать на лифте.
Как и когда платить?
Коммунальные услуги и расходы на обслуживание дома и придомовой территории оплачиваются каждый месяц. Причем делать это можно удаленно, переводом денег на счет управляющей компании. Если собственник квартиры не пользуется услугами управляющей компании, то ему придется оплачивать коммунальные услуги лично или же написать доверенность на своего представителя. Это довольно распространенное явление, так как многие иностранцы, владеющие недвижимостью в Грузии, живут за пределами страны.
Способы экономии
Налоги, расходы на обслуживание и тарифы управляющей компании – это в основном фиксированные суммы. Конечно, всегда есть вариант объединиться с собственниками других квартир и попытаться общими усилиями снизить стоимость услуг управляющей компании (в том случае, если цена явно завышена), но это все поможет сэкономить незначительно.
Один из основных способов экономии – меньший расход электроэнергии и газа. Если использовать электричество и газ умеренно и не поднимать зимой температуру в квартире до 25 градусов, то в холодную пору года можно сэкономить на коммунальных платежах до 15$ в месяц.
Еще один важный момент: если вы уезжаете, и в квартире какое-то время никто не будет проживать, то можно приостановить услуги коммунальных компаний. Прежде всего, это касается платы за уборку и вывоз мусора. Если в квартире нет счетчиков на воду, и она оплачивается по фиксированному тарифу, то эту услугу можно также приостановить. Но по возвращению договор с компанией придется заново заключать. Если говорить о газе и свете, то во всех квартирах установлены счетчики, поэтому, если не пользоваться услугами, то и наматывать ничего не будет.
Один из способов экономии на содержании недвижимости – покупка квартиры не в элитном жилом комплексе, а в отдельно стоящем многоэтажном доме. Если у дома или комплекса менее развитая инфраструктура, то и фиксированная плата будет меньше. Другими словами, платить приходится за качество, а при желании можно и сэкономить пару лишних долларов в месяц.
Расчет расходов на содержание квартиры в Батуми
Рассчитаем примерную стоимость содержания апартаментов 40 м2 на трех человек, которые в них постоянно проживают:
Коммунальные услуги Примерное потребление в год Цена в лари
Вода Фиксированная плата – 3,15 лари с человека в месяц 113,4
Электроэнергия В среднем 2500 кВт 455
Газ 600 м3 270
Интернет и телевидение Примерно 120 лари в месяц 1440
Лифт 14 лари в месяц 168
Квартплата Примерно 1$ за м2 в месяц 1588
Вывоз мусора 3 человека 126
В итоге получилось 4160 лари в год или 1256 долларов. Это если речь идет об элитных жилых комплексах. Если речь идет об отдельно стоящих высотных домах или комплексах с неразвитой инфраструктурой, то цены будут еще меньше. Так же на размер коммунальных платежей влияют размер квартиры, количество проживающих человек, средняя температура зимой и многие другие факторы.
Не нужно забывать и о других затратах. Например, на страховку, ремонт и услуги управляющей компании. Здесь все так же зависит от множества нюансов.
Пять советов о правильно содержании недвижимости в Грузии
1. При покупке недвижимости старайтесь трезво оценивать свои финансовые возможности. Необходимо четко понимать, что вы сможете содержать это жилье в нормальном состоянии, и оно не станет для вас непосильной ношей. В противном случае лучше вообще отказаться от покупки недвижимости за рубежом или выбрать квартиру в жилом комплексе, чтобы не платить каждый месяц по 50 долларов США только квартплаты.
2. Не пренебрегайте страховкой, особенно если сдаете квартиру в аренду. Страхование жилья в Грузии не является обязательным, но этот дополнительный пункт затрат однажды может помочь вам избежать крупных проблем. Базовая страховка не стоит больших денег, и отчисления составят в среднем 5-10% от стоимости аренды жилья. Но в случае пожара, потопа, кражи или других непредвиденных ситуаций страховка спасет вас от существенных финансовых потерь.
3. Отдавайте предпочтение тем жилым комплексам, при которых есть управляющая компания. Такая организация берет на себя большую часть забот по содержанию жилья. Если сломается кран, заклинит замок в двери или случится другая неприятность, управляющая компания быстро решит эти вопросы, и вам не придется самостоятельно искать специалиста. Также УК компании помогают при сдаче квартиры в аренду. Если владелец апартаментов живет в другой стране, то управляющая компания сама ищет арендаторов и решает все организационные вопросы.
4. Старайтесь не накапливать долги по коммунальным платежам. В Грузии достаточно низкие цены как на коммунальные платежи, так и в целом на содержание квартиры, поэтому ежемесячные затраты не кажутся сильно высокими. Однако, если постоянно не до конца оплачивать коммуналку и квартплату, то долги будут постепенно накапливаться, и в итоге может получиться внушительная сумма. И такой долг уже будет погасить непросто. Если же вовремя вносить все платежи, то это не сильно скажется на семейном бюджете.
5. Поддерживайте жилье в хорошем состоянии, делайте своевременно ремонт, меняйте поломанную или устаревшую мебель. Безусловно, это немаленькие затраты, однако в последующем они окупаются. Во-первых, в квартиру в хорошем состоянии легче найти арендаторов, при этом можно выставить высокую арендную плату. Во-вторых, если захочется продать недвижимость, то это намного проще сделать, если квартира будет отремонтирована.