საქარველოში ცხოვრების ფასი - დეველოპერული კომპანია Redco
ყოველწლიურად საქართველო სულ უფრო მეტ უცხოელს იზიდავს. საუბარია არა მხოლოდ ტურისტებზე, არამედ, იმ ადამიანებზე, ვინც სერიოზულად განიხილავენ საქართველოს როგორც მომავალ მუდმივ საცხოვრებელ ადგილს. მეზობელი ქვეყნებისაგან განსხვავებით, საქართველო დასახელდა მოწინავე ეკონომიკურ რეფორმატორ ქვეყნნად- მას ნამდვილად გააჩნია რეგიონში ყველაზე განვითარებული ეკონომიკა. რა ჯდება ცხოვრება საქართველოში - ამაზე იქნება საუბარი ამ სტატიაში.
ძირითადი ხარჯები საქართველოში ცხოვრებისას
საცხოვრებლად, ევროკავშირის ქვეყნებთან შედარებით, საქართველო იაფ ქვეყნად მიიჩნევა, თუმცა, ეკონომიკისა და საინვესტიციო მიმზიდველობის კვალდაკვალ ფასებიც იზრდება. ცხადია, საქართველოში, ისევე, როგორც ნებისმიერ ქვეყანაში, არის შედარებით უფრო ძვირი და იაფი ქალაქები. როგორც წესი, ყველაზე მაღალი ფასები დამახასიათებელია ზღვის სანაპიროსა და დედაქალაქისთვის, ყველაზე დაბალი კი - პატარა პროვინციულ ქალაქებში.
საცხოვრებლის ქირაობა
განვიხილოთ საქართველოში ნაქირავებ ბინაში ცხოვრების ფასი დედაქალაქის მაგალითზე. თბილისში ბინის ქირაობა არ არის რთული. უცხოელები უპირატესობას ცენტრალურ უბნებს ანიჭებენ - მთაწმინდა, სოლოლაკი, ვერა, ვაკე, საბურთალო, რომლებიც მეტროს მთავარი ხაზის მიმდებარედ არიან განლაგებულები. ნაკლებად პოპულარულია - ისანი-სამგორი, დიდუბე-ჩუღურეთი, გლდანი, ნაძალადევი. უცხოელებს ვურჩევთ არენდის ხელშეკრულების გაფორმებას მეპატრონესთან.
თბილისში ბინის არენდის მიახლოვებული ფასები:
ერთოთახიანი ბინა ქალაქის ცენტრში - 945 ₾;
ერთოთახიანი ბინა გარეუბანში - 580 ₾;
სამოთახიანი ბინა ქალაქის ცენტრში - 1800 ₾;
სამოთახიანი ბინა გარეუბანში - 1100 ₾;
როგორც წესი, ფასი მითითებულია აშშ დოლარებში, მაგრამ, გადახდა ხდება მხოლოდ ეროვნულ ვალუტაში მიმდინარე კურსით.
ტრანსპორტი
საზოგადოებრივი ტრანსპორტი საქართველოში იაფი, საიმედო და ეფექტიანია. სავსებით შესაძლებელია პირადი ავტომობილის გარეშე არსებობა და მეტროთი ან ავტობუსებით მგზავრობა.
მეტრო ჯერ კიდევ საბჭოთა კავშირის დროს იყო აშენებული და შეიძლება ცოტა მოძველებულად გამოიყურებოდეს, მაგრამ, სამოგზაუროდ საკმაოდ მოსახერხებელია. ცხრილში მოყვანილია ფასები ძირითად სატრანსპორტო საშუალებებზე
თბილისიდან ფასი (ლარი) მანძილი
ბათუმი 23,50 – 59,50 343
ქუთაისი 7,50 221
ზუგდიდი 14,50-33,50 317
ფოთი 14,50-27 312
სამგზავრო მატარებლის ბილეთების ფასები ძალიან დაბალია.
ბენზინზე დაბალი ფასებიდან გამომდინარე, საქალაქთაშორისო გადაადგილება ავტობუსებით ასევე არ არის ძვირი:
ქუთაისი 10-12 231
მცხეთა 1-2 25
ზუგდიდი 15-17 335
ბათუმი 30 343
საზოგადოებრივი ტრანსპორტით მგზავრობის ფასებიც დაბალია. მაგალითად, მეტროთი ერთი მგზავრობა 50 თეთრი (0,5 GEL) ღირს. გადახდა სპეციალური ბარათის ”მეტრომანის“ მეშვეობით ხდება, რომლის შეძენა მეტროს ნებისმიერ სადგურში 2 ლარად შეიძლება. საქალაქო ავტობუსით მგზავრობა 0,5₾ ღირს, სამარშრუტო ტაქსი - 0,8₾. ტაქსით 3-4 კილომეტრზე გადაადგილების საშუალო ფასი
5,50 ლარს შეადგენს.
საწვავი
საქართველოში საწვავის შემდეგ ფასად ყიდვა შეიძლება: აირი - 1 კუბური მეტრისთვის 1.05-1.20₾; ბენზინი 95 – 1.84₾; დიზელი - 2.40₾ ლიტრისთვის.
ყველაზე პოპულარული ბენზინგასამართი სადგურები საქართველოში - Gulf, Wissol, Rompetrol, Socar.
კვების პროდუქტები და საყოფაცხოვრებო საქონელი
საქართველოში გახსნილია ისეთი ბრენდების მსხვილი სუპერმარკეტები, როგორებიცაა: Carrefour, Fresco, Universam, Goodwill, Smart, ასევე შედარებით პატარა ქსელები, როგორებიცაა“ Nikora, Ori Nabiji, Spar და კერძო მაღაზიები.
პროდუქტების და საყოფაცხოვრებო საქონლის საშუალო ფასები.
საქონლის დასახელება ფასი (ლარი) რძის პროდუქტები ფასი (ლარი) კოსმეტიკა და საყოფაცხოვრებო ქიმია ფასი (ლარი) ხილი და ბოსტნეული ფასი (ლარი)
პური 0.80 რძე 0.5% 1 ლიტრი 4.75 შხაპის გელი 6.95 ბანანები 1კგ 3
მინერალური წყალი 2ლ 1.10 ხაჭო 0% 170გ 3.55 სახის ნელსაცხი 12-15 ვაშლი 1 კგ 1.80-250
წვენები, ლიმონათი 2-3 ყველი 150გრ 3.85 თმის შამპუნი 7.95 პომიდორი 1 კგ 1.10
ღვინო ქაღალდის ყუთით 6 კეფირი 950გ 1.5% 3.85 გასარუჯი ნელსაცხი 15 კიტრი 1 კგ 1.10
ხსნადი ყავა 15-20 ყველი სულგუნი 1კგ 8 სველი ხელსახოცები 250ცალი 7.50 ვაშლატამა 1 კგ 1.50
ლუდი 2,20-4 კარაქი 5-7 სარეცხი ფხვნილი 12-20 ატამი 1.5
სიგარეტი 3-7 რბილი ყველი 150გ 3.50 ბავშვის საფენები 94ც 54 ყურძენი 1 კგ 1.5-2.5
საქონლის ხორცი 1 კგ 40-70 კვერცხი 10ც 3.55 ჭურჭლის სარეცხი სითხე 9-15 კარტოფილი 1 კგ 0.8-1.2
საკვები და საყოფაცხოვრებო პროდუქტების ფასები შეიძლება განსხვავდებოდეს მოცემულისგან გაყიდვის რეგიონების, ქალაქების, მაღაზიების ან ბაზრების მიხედვით.
მობილური კავშირი და ინტერნეტი
გასავლის ამ ნაწილში შედის SIM-ბარათისა და ინტერნეტის გადასახადი. მობილური ინტერნეტის ერთთვიანი პაკეტი (ქალაქების უმრავლესობაში 4G) შეძენას შეძლებთ 15₾ 5GB ან 35₾ 20GB-თვის. არსებობს ულიმიტო ინტერნეტის 180-ლარიანი პაკეტი. ადგილობრივ მობილურ ქსელებზე საუბრის 1 წუთის ფასი (ფასდაკლებების გარეშე) 0.20₾ დაგიჯდებათ. სადენიანი ულიმიტო 60 მეგაბაიტიანი ინტერნეტის გადასახადი თვეში 45₾-ს შეადგენს.
სამედიცინო მომსახურება
საქართველოს ყველა მოქალაქეს აქვს საბაზისო სამედიცინო დაზღვევა, რომელიც ანაზღაურებს სასწრაფო სამედიცინო დახმარებას და საავადმყოფოში ტრანსპორტირებას სასწრაფო დახმარების მანქანით; ოჯახის ექიმის მომსახურებას პოლიკლინიკაში; ვაქცინაციას; შშმ პირთა დახმარებას; 6 წლამდე ბავშვებისთვის და პენსიონერებისთვის (ქალებისთვის - 60, მამაკაცებისთვის 65 წლის ზემოთ) ქირურგიული ოპერაციების დაფინანსება წლიური ლიმიტით 15,000₾. გარდა ამისა, ონკოლოგიური პაციენტების მკურნალობა და ოპერაციები, მათ შორის მედიკამენტების, უფასოა. ეს სახელმწიფო პროგრამა მხოლოდ საქართველოს მოქალაქეებზე ვრცელდება. საქართველოში ოფიციალურად მცხოვრებ უცხოელებს შეუძლიათ სურვილისამებრ გააფორმონ სამედიცინო დაზღვევა თვეში 150 ლარის ფარგლებში, რაც საბაზისო სამედიცინო მომსახურების საფასურს დაფარავს. სადაზღვეო პაკეტები არ ითვალისწინებს სტომატოლოგიურ მომსახურებას, მისი საფასურის გადახდა ცალკე მოგიწევთ. კერძო კლინიკაში კბილის დაპლომბვა დაახლოებით 50₾, გათეთრება - 500₾, ვინირება - 300₾-დან დაგიჯდებათ.
განათლება
საქართველოში განათლება სავალდებულოა 6-დან 16 წლის ასაკის ბავშვებისთვის. სწავლა 3 ეტაპად მიმდინარეობს: დაწყებითი სკოლა 1-ლი - მე-4 კლასები და მე-5 - მე-6 კლასები, საშუალო სკოლა მე-7 - მე-9 კლასები და ზედა საფეხური. 12-წლიანი სასკოლო განათლების მიღების შემდეგ, აბიტურიენტები აბარებენ ერთიან ეროვნულ გამოცდებს, რომლების შედეგებიც განსაზღვრავს უმაღლეს სასწავლებელში ჩაბარებას. ქვეყანი არის როგორც სახელმწიფო, ასევე კერძო სკოლებიც. ქვეყნის მოქალაქეებისთვის სახელმწიფო სკოლები უფასოა. კერძო დაწყებით სკოლაში სწავლის საფასური 120₾-დან იწყება, ადგილმდებარეობიდან გამომდინარე.
თბილისში 5 საერთაშორისო კერძო დაწყებითი სკოლაა:
«QSI» –25,000₾ წელიწადში;
«Buckswood International School» – 7,000₾ წელიწადში;
«Newton» – 5,000₾ წელიწადში;
«European School» – 18,000₾ წელიწადში;
უმაღლესი განათლება სამსაფეხურიანია: ბაკალავრიატი, მაგისტრატურა და დოქტორანტურა. ისევე როგორც სკოლები, უნივერსიტეტების როგორც სახელმწიფო, ასევე კერძო არსებობს. სახელმწიფო უნივერსიტეტებში სწავლის წლიური საფასური 2,250 ლარს შეადგენს. კერძო უნივერსიტეტებში სწავლის საფასური 2,250-დან 10,000 ლარამდე მერყეობს. საქართველოს წამყვან უნივერსიტეტებში სწავლის საფასური:
გრიგოლ რობაქიძის უნივერსიტეტი - 10,000₾ წელიწადში;
კავკასიის უნივერსიტეტი - 2,250-10,000₾ წელიწადში;
სამოქალაქო ავიაციის უნივერსიტეტი - 8,800₾ წელიწადში;
თავისუფალი უნივერსიტეტი - 7,000₾ წელიწადში;
შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი - 5,500₾ წელიწადში.
უცხო ქვეყნის მოქალაქეს შეუძლია შეიტანოს განაცხადი სტიპენდიაზე, რომელიც ფარავს სწავლის საფასურის 30%-100% სტიპენდიის მიღების 4-წლიანი პერიოდის განმავლობაში.
კომუნალური გადასახადები
კომუნალური გადასახადების თანხა დიდად არის დამოკიდებული საცხოვრებელი ადგილის მდებარეობაზე. ელექტროენერგიის საშუალო ფასებია: 101 კვტ/სთ - 14.5 თეთრი 1 კვტ/სთ-ში, 101 და მეტი კვტ-ს დანახარჯისთვის - 18.6 თეთრი კილოვატისთვის.
როგორც წესი, 101 კვტ/სთ-ს მოიხმარენ მაღაზიები, სასტუმროები, ბარები და რესტორნები, რომლებსაც მუშაობის სადღეღამისო გრაფიკი აქვთ უქმეების გარეშე. ოროთახიანი ბინისთვის ზაფხულის ცხელ დღეებშიც, როცა ჩართულია ორი კონდიციონერი, მაცივარი, ტელევიზორი, ელექტროენერგიის თვიური გადასახადი დაახლოებით 70-90 ლარს შეადგენს. შემოდგომით და ზამთარში გადასახადი, როგორც წესი, 40 ლარს არ აღემატება.
ერთი კუბური მეტრი ბუნებრივი აირის ფასი საქართველოს მსხვილ ქალაქებში 0.46 თეთრს შეადგენს. გათბობის სეზონზე გადასახადი 150-180 ლარის ფარგლებში მერყეობს. ეს თანხა აგრეთვე ფარავს წყლის გაცხელებას და საჭმლის მომზადებას. ზაფხულობით ბუნებრივი აირის გადასახადი 20-30 ლარს შეადგენს.
წყლის და დასუფთავების გადასახადი დამოკიდებულია ბინაში დარეგისტრირებულთა რაოდენობაზე. ნაგვის გატანის ფასი შეადგენს დაახლოებით 5 ლარს ერთ სულ მოსახლეზე, ამასთან, ნაგვის კონტეინერები დღეში 3-ჯერ იცლება.
გადასახადები საქართველოში
ფიზიკური პირებისთვის საქართველოში მიღებულია ტერიტორიული საგადასახადო სისტემა. არარეზიდენტები იბეგრებიან ქართული წყაროებიდან მიღებულ შემოსავალზე. ოჯახური წყვილები იბეგრებიან ცალ-ცალკე. ყოველი დარეგისტრირებული გადამხდელი ვალდებულია წარადგინოს ცალკე დეკლარაცია, მაგრამ, ოჯახებს და მეუღლეებს სურვილისამებრ შეუძლიათ ქონების გადასახადზე ერთობლივი დეკლარაციის წარდგენა.
საქართველოში შემდეგი გადასახადები არსებობს:
საშემოსავლო გადასახადი: ფიზიკური არარეზიდენტი პირები იხდიან 20% ფიქსირებულ გადასახადს.
არენდის გადასახადი.
არარეზიდენტი პირები, რომლების იღებენ შემოსავალს ქვეყანაში კომერციული უძრავი ქონების გაქირავებისგან, როგორც წესი იბეგრებიან ფიქსირებული 20% ბეგარით.
არარეზიდენტები საცხოვრებელი უძრავი ქონების გაქირავებისას იბეგრებიან არენდის საფასურის ფიქსირებული 5% განაკვეთით .
კაპიტალის ზრდის გადასახადი.
კაპიტალის ზრდა საცხოვრებელი ბინის და მიმდებარე მიწის ნაკვეთის გაყიდვისგან იბეგრება ფიქსირებული 5% განაკვეთით. კომერციულ საქმიანობასთან დაკავშირებული საკუთრების გაყიდვიდან მიღებული კაპიტალის ზრდა იბეგრება ფიქსირებული 20% განაკვეთით.
მიწის გადასახადი
ამ გადასახადის რაოდენობა დამოკიდებულია მიწების კლასიფიკაციასა და მათ ადგილმდებარეობაზე. სამეურნეო საქმიანობისთვის გამოყენებული მიწები იბეგრება ფიქსირებული განაკვეთით 0.24 თეთრი 1 ჰა მიწისთვის. ეს განაკვეთი შეიძლება დაკორექტირდეს ტერიტორიული კოეფიციენტებით მაქსიმუმ 1.5 პუნქტით. სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწებისთვის გადასახადი მერყეობს ადმინისტრაციული ერთეულის და მიწის ხარისხის შესაბამისად 1.50-დან 100 ლარამდე ერთი ჰექტარისთვის. მიწის გადასახადს მხოლოდ საქართველოს მოქალაქეები იხდიან, რადგანაც უცხოელებს არ აქვთ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწების შესყიდვის უფლება.
ქონების გადასახადი
ეს არის ადგილობრივი გადასახადი, რომელსაც იხდიან უძრავი ქონების, გარდა მიწისა, საბაზრო ღირებულების შესაბამისად. გადასახადის განაკვეთი მერყეობს გადამხდელის ოჯახის წლიური შემოსავლის ოდენობიდან გამომდინარე. ზუსტი განაკვეთი დიაპაზონის ფარგლებში დგინდება ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ ობიექტის ადგილმდებარეობის მიხედვით და შემდეგნაირად გამოიყურება:
40,000₾-მდე - 0,%;
40,000₾ - 100,000₾ -0,05% - 0,20%;
100,000₾ და მეტი - 0,80% - 1,00%.
განაკვეთი არაპროგრესიულია და მიესადაგება მთლიან დასაბეგრ საკუთრებას.
იურიდიული პირებისთვის საქართველოს ტერიტორიაზე მოქმედებს ცალკე საგადასახადო სისტემა.
საქართველოში საცხოვრებლად საჭირო დოკუმენტების ფასები
არსებობს საქართველოში მუდმივად საცხოვრებლად საჭირო რამდენიმე სახის დოკუმენტი.
ბინადრობის მოწმობა აძლევს უცხოელებს საშუალებას კანონიერად იმყოფებოდნენ საქართველოს ტერიტორიაზე 1 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში. უცხოელს შეუძლია მიიღოს ბინადრობის დროებითი ან უვადო მოწმობა. დროებითი მოწმობა გაიცემა სამუშაოდ, სასწავლებლად, ოჯახის შეერთების (თუ უცხოელს ჰყავს საქართველოს მოქალაქე მეუღლე ან მშობლები). ასევე არსებობს ბინადრობის საინვესტიციო მოწმობა მათთვის, ვინც საქართველოს ეკონომიკაში 300,000USD-ზე მეტი დააბანდა. ასევე, არსებობს ბინადრობის მოწმობები იმ უცხოელთათვის, ვინც საქართველოში ფლობს 100,000 USD-ზე მეტი ღირებულების უძრავ ქონებას.
პირველ ჯერზე უცხოელს შეუძლია მიიღოს დროებითი ბინადრობის ბარათი 6 თვიდან 1 წლამდე ვადით, მისი 5 წლამდე ვადის გაგრძელების უფლებით. ბინადრობის საინვესტიციო მოწმობა გაიცემა 5 წლის ვადით.
ბინადრობის მოწმობის გაფორმების ფასები:
180₾ – 30 დღე;
300₾ – 20 დღე;
ბინადრობის უვადო მოწმობა გაიცემა იმ უცხოელებზე, ვისაც საქართველოში ჰყავთ ნათესავები ან იმ შემთხვევაში, თუ მათ მაღალი წლიური ბრუნვის მსხვილი ინვესტიციები აქვთ ჩადებული.
საქართველოში ცხოვრების ფასის შედარება შეიძლება ევროპის შედარებით იაფიან დედაქალაქთან, თუ ბინის ქირაობაზეა საუბარი. კვების იმპორტული პროდუქტები, ელექტრონიკა და საჭმელი რესტორნებიდან ევროპულზე ძვირია, სამაგიეროდ, კომუნალური გადასახადები და ადგილობრივი სურსათი უფრო იაფია. საქართველოში მცხოვრები უცხოელებისთვის კომფორტული ცხოვრებისთვის სასურველის 1,000 USD-იანი ყოველთვიური ბიუჯეტი, რაც საშუალებას მისცემს არა მარტო დააკმაყოფილოს საბაზისო მოთხოვნილებები, არამედ, იმოგზაუროს საქართველოში და მის მეზობელ ქვეყნებში.

Стоимость жизни в Грузии – девелоперская компания Redco
Грузия ежегодно привлекает все больше иностранцев, и не только туристов, но и людей, серьезно рассматривающих возможность переезда на постоянное место жительства. В отличие от своих соседей на Кавказе, Грузия была названа экономическим реформатором номер один в мире и имеет единственную действительно одну из самых развитых экономик в регионе. Сколько стоит жизни в Грузии – разберемся в этой статье.
Основные расходы на проживание в Грузии
Грузия считается относительно недорогой страной для проживания в сравнении с государствами ЕС, но с каждым годом цены растут вслед за экономикой и инвестиционной привлекательностью. Конечно, в Грузии, как и почти в любой стране, есть более дорогие и более дешевые города. Обычно самые высокие цены на побережье и в столице, а самые низкие – в небольших городах провинции.
Аренда жилья
Рассмотрим стоимость проживания в Грузии в арендованном жилье на примере столицы. Снять квартиру в Тбилиси несложно. Иностранцы предпочитают выбирать центральные районы – Мтацминда, Сололаки, Вера, Ваке, Сабуртало, расположенные вдоль главной линии метро. Менее охотно – Исан-Самгори, Дидубе-Чугурети, Глдани, Надзаладеви. Иностранцам рекомендуется заключать договор аренды. Цены на аренду квартиры в Тбилиси:
- однокомнатная квартира в центре города – 945 лари;
- однокомнатная квартира вне центра – 580 лари;
- трехкомнатная квартира в центре города – 1800 лари;
- трехкомнатная квартира вне центра – 1100 лари.
Цена обычно указывается в долларах США, но оплата производится только в лари по текущему курсу.
Транспорт
Общественный транспорт в Грузии дешевый, надежный и эффективный. Вполне возможно обойтись без машины и пользоваться только метро или автобусами. Метро было построено в советское время, поэтому оно может показаться немного устаревшим, но передвигаться на нем очень удобно. В таблице ниже приведены расходы на основные виды транспорта:
Цены билетов на пассажирские (пригородные) поезда очень низкие. Из-за невысокой цены на бензин, передвижение по стране на автобусе тоже относительно недорогое:
Цены на общественный транспорт в Грузии тоже довольно низкие. Например, поездка на метро в одну сторону стоит 50 тетри, или пол. Плата взимается с помощью специальной карты предоплаты, которую можно прямо на станции метро. Стоит карта – 2 лари. Проезд на городском автобусе обойдется в 0,5 лари, а маршрутка по городу – 80 тетри. Средняя цена поездки на такси на расстояние 3-4 км обойдется примерно в 5,50 лари.
Топливо
В Грузии можно купить бензин, дизельное топливо и газ на местных станциях. Приблизительные цены:
- газ –1,05-1,20 лари за кубометр;
- бензин 95 – 1,84 лари за литр;
- дизельное топливо – 2,40 лари за литр.
Самые популярные АЗС в Грузии – Gulf, Wissol, Rompetrol, Socar.
Продукты питания и бытовые товары
В Грузии есть крупные супермаркеты таких брендов, как Carrefour, Fresco, Universam, Goodwill, Smart, а также небольшие сети, такие как Nikora, Ori Nabiji, Spar и небольшие магазины.
Средняя стоимость продуктов и товаров в Грузии:
||||
Цены на продукты питания и бытовые товары могут отличаться в зависимости от региона, города, магазина или рынка, на котором они продаются.
Мобильная связь и интернет
В эту статью расходов входит оплата SIM-карты и интернета. Ежемесячный пакет мобильного интернета (в большинстве городов 4G) стоит 15 лари за 5 ГБ или 35 лари за 20 ГБ. Также есть пакет безлимитного интернета за 180 лари. Цена за одну минуту разговора по мобильной связи местного оператора без скидок обойдется в 0,20 лари. Проводной интернет от 60 Мбит/с с безлимитным трафиком будет стоить – 45 лари в месяц.
Медицинские услуги
Все граждане Грузии имеют бесплатную базовую медицинскую страховку, которая покрывает:
- неотложную медицинскую помощь и транспортировку в больницу машиной скорой;
- услуги семейного врача в поликлинике;
- вакцинацию;
- помощь инвалидам;
- операции с лимитом 15000 лари в год для детей до 6 лет и пенсионеров (60 лет женщины и 65 лет мужчины).
Кроме того, операции и лечение больных раком, в том числе медикаменты, бесплатны. Государственная программа распространяется только на граждан Грузии. Иностранцы, официально проживающее в стране, могут оформить добровольную страховку здоровья за 150 лари в месяц, покрывающую базовые медицинские услуги. Страховые пакеты не покрывают стоматологию, поэтому она оплачивается отдельно. Средняя стоимость пломбирования одного зуба в частной клинике составляет около 50 лари, отбеливание зубов – от 500 лари, виниры – от 300 лари за зуб и выше.
Образование
В Грузии образование является обязательным для детей от 6 до 16 лет. Обучение проходит в три этапа. Начальная школа охватывает 1-4 и 5-6 классы, затем идет средняя школа – 7-9 классы. По окончании обучения ученики сдают экзамен, по результатам которого определяется поступление в университет. В стране есть государственные и частные школы. Государственные школы бесплатны для граждан страны. Стоимость частной начальной школы начинается от 120 лари в зависимости от местоположения.
В Тбилиси 5 международных частных начальных школ:
- «QSI» – 25 000 лари в год;
- «Buckswood International School» – 7 000 лари в год;
- «Newton» – 5 000 лари в год;
- «European School» – 18 лари в год.
Высшее образование имеет три уровня – бакалавриат, магистратура и докторантура. Как и начальные и средние школы, университеты бывают частными и государственными. Иностранцы могут посещать как частные, так и государственные. Государственные университеты стоят примерно 2250 лари в год. В частных университетах разные цены, – от 2250 лари до 10 000 лари в год. Цена обучения в главных университетах Тбилиси:
- университет Григола Робакидзе – от 10 000 лари в год;
- Кавказский университет – от 2250 до 10 000 лари в год;
- Университет гражданской авиации – от 8 800 лари в год;
- Свободный университет делового администрирования – 7 000 лари в год;
- Международный Черноморский университет – 5 500 лари в год.
Иностранец может подать заявку на программы стипендий, покрывающих от 30% до 100% цены обучения за все 4 года до получения степени бакалавра.
Коммунальные услуги
Стоимость коммунальных услуг во многом зависит от места проживания. Средняя стоимость электроэнергии:
- до 101 кВт/ч –14,5 тетри за 1 кВт/ч;
- от 101 кВт/ч и более – 18,6 тетри за 1 кВт/ч.
Как правило, больше 101 кВт/ч расходуют магазины, отели, бары и рестораны, которые имеют круглосуточный режим работы без выходных. В двухкомнатной квартире, даже в теплые летние дни, когда работают два кондиционера, холодильник, телевизор, ежемесячная стоимость электроэнергии составляет около 70-90 лари. Осенью и зимой цена за электроэнергию не превышает 40 лари в месяц.
Средняя стоимость кубометра газа в крупном городе Грузии – 0,46 тетри. Приблизительная цена отопления в холодные месяцы составляет 150-180 лари в месяц. В эту плату также входит подогрев воды и приготовление пищи. Летом газ обходится в 20-30 лари в месяц.
Стоимость счетов за воду и вывоз мусора зависит от количества зарегистрированных в квартире людей. Стоимость вывоза мусора в среднем составляет 5 лари на человека в месяц, при этом мусоровозы ездят по улицам Тбилиси и опустошают контейнеры до 3 раз в день.
Налоги в Грузии
Грузия применяет территориальную налоговую систему для физических лиц. Нерезиденты облагаются налогом на доход, полученным из грузинских источников. Супружеские пары облагаются налогом отдельно. Каждый зарегистрированный индивидуальный налогоплательщик должен подавать отдельную декларацию, но семьи и супружеские пары могут по своему усмотрению подавать совместные налоговые декларации по налогу на имущество. В Грузии действуют следующие налоги:
- Подоходный налог. Физические лица-нерезиденты облагаются налогом по фиксированной ставке 20%.
- Рентный налог. Нерезиденты, получающие доход от аренды коммерческой недвижимости в стране, обычно облагаются налогом по фиксированной ставке 20%. Нерезиденты, сдающие в аренду жилую недвижимость, могут облагаться налогом по фиксированной ставке в размере 5% от общей арендной платы.
- Налог на прирост капитала. Прирост капитала от продажи жилой квартиры или дома с прилегающим земельным участком облагается налогом по фиксированной ставке 5%. Прирост капитала от продажи собственности, связанной с коммерческой деятельностью, облагается налогом по фиксированной ставке 20%.
- Земельный налог. Этот налог взимается по разным ставкам, в зависимости от классификации земли и ее местонахождения. Для земли, используемой для хозяйственной деятельности, земельный налог взимается по фиксированной ставке 0,24 лари за гектар. Ставка дополнительно корректируется территориальными коэффициентами максимум на 1,5 пункта. Для сельскохозяйственных земель ставки земельного налога варьируются в зависимости от административной единицы и качества земли – от 1,50 до 100 лари за гектар. Земельный налог с сельскохозяйственных земель взимается только с граждан Грузии. Иностранцы не могут покупать земли с/х назначения.
- Налог на имущество. Этот местный налог, взимаемый с учетом рыночной стоимости недвижимости, за исключением земли. Ставка налога на имущество варьируется в зависимости от суммы годового дохода семьи человека. Точная ставка в пределах диапазона устанавливается местным правительством по месту нахождения объекта размещения и выглядит следующим образом:
- до 40 000 лари – 0%;
- 40 0000100 000 лари – 0,05% - 0,20%;
- от 100 000 лари – 0,80% - 1,00%.
Ставка не прогрессивная и применяется ко всей собственности, облагаемой налогом на имущество.
Для юридических лиц на территории Грузии действуют отдельная система налогообложения.
Цены на документы для проживания в Грузии
Существует несколько видов документов, разрешающих постоянное проживание в стране. Вид на жительство позволяет иностранцам на законных основаниях находиться на территории Грузии более 1 года. Иностранец может получить временный или бессрочный вид на жительство. Временное разрешение выдается на работу, учебу, воссоединение семьи (если у иностранца есть супруг или родители, являющиеся гражданами Грузии).
Также существует инвестиционный ВНЖ для тех, кто вложил в экономику Грузии более 300 000 долларов. Существуют также временные ВНЖ для иностранцев, которые вложили более 100 000 долларов в недвижимости на территории страны. В первый раз иностранный гражданин может получить карту временного проживания на срок от 6 месяцев до одного года с правом продления до 5 лет. Инвестиционный ВНЖ составляет всего 5 лет. Стоимость оформления временного ВНЖ:
- 180 лари - 30 дней;
- 300 лари – 20 дней.
Бессрочный вид на жительство предоставляется иностранцам, имеющим близких родственников в Грузии или в случае очень крупных инвестиций с высоким годовым оборотом.
Стоимость жизни в Грузии можно сравнить с недорогой европейской столицей, когда речь идет об аренде квартир в привлекательных местах. Импортные продукты питания, электроника и еда из ресторанов кухни в Грузии дороже, чем в Европе, но зато более дешевые коммунальные услуги и местная еда. Иностранцам, проживающим в Грузии, для комфортной жизни желательно иметь не менее 1000 долларов в месяц, что позволит не только удовлетворить базовые потребности, но и совершить поездки по Грузии и близлежащим странам.