საქარველოში ცხოვრების ფასი - დეველოპერული კომპანია Redco
ყოველწლიურად საქართველო სულ უფრო მეტ უცხოელს იზიდავს. საუბარია არა მხოლოდ ტურისტებზე, არამედ, იმ ადამიანებზე, ვინც სერიოზულად განიხილავენ საქართველოს როგორც მომავალ მუდმივ საცხოვრებელ ადგილს. მეზობელი ქვეყნებისაგან განსხვავებით, საქართველო დასახელდა მოწინავე ეკონომიკურ რეფორმატორ ქვეყნნად- მას ნამდვილად გააჩნია რეგიონში ყველაზე განვითარებული ეკონომიკა. რა ჯდება ცხოვრება საქართველოში - ამაზე იქნება საუბარი ამ სტატიაში.
ძირითადი ხარჯები საქართველოში ცხოვრებისას
საცხოვრებლად, ევროკავშირის ქვეყნებთან შედარებით, საქართველო იაფ ქვეყნად მიიჩნევა, თუმცა, ეკონომიკისა და საინვესტიციო მიმზიდველობის კვალდაკვალ ფასებიც იზრდება. ცხადია, საქართველოში, ისევე, როგორც ნებისმიერ ქვეყანაში, არის შედარებით უფრო ძვირი და იაფი ქალაქები. როგორც წესი, ყველაზე მაღალი ფასები დამახასიათებელია ზღვის სანაპიროსა და დედაქალაქისთვის, ყველაზე დაბალი კი - პატარა პროვინციულ ქალაქებში.
საცხოვრებლის ქირაობა
განვიხილოთ საქართველოში ნაქირავებ ბინაში ცხოვრების ფასი დედაქალაქის მაგალითზე. თბილისში ბინის ქირაობა არ არის რთული. უცხოელები უპირატესობას ცენტრალურ უბნებს ანიჭებენ - მთაწმინდა, სოლოლაკი, ვერა, ვაკე, საბურთალო, რომლებიც მეტროს მთავარი ხაზის მიმდებარედ არიან განლაგებულები. ნაკლებად პოპულარულია - ისანი-სამგორი, დიდუბე-ჩუღურეთი, გლდანი, ნაძალადევი. უცხოელებს ვურჩევთ არენდის ხელშეკრულების გაფორმებას მეპატრონესთან.
თბილისში ბინის არენდის მიახლოვებული ფასები:
ერთოთახიანი ბინა ქალაქის ცენტრში - 945 ₾;
ერთოთახიანი ბინა გარეუბანში - 580 ₾;
სამოთახიანი ბინა ქალაქის ცენტრში - 1800 ₾;
სამოთახიანი ბინა გარეუბანში - 1100 ₾;
როგორც წესი, ფასი მითითებულია აშშ დოლარებში, მაგრამ, გადახდა ხდება მხოლოდ ეროვნულ ვალუტაში მიმდინარე კურსით.
ტრანსპორტი
საზოგადოებრივი ტრანსპორტი საქართველოში იაფი, საიმედო და ეფექტიანია. სავსებით შესაძლებელია პირადი ავტომობილის გარეშე არსებობა და მეტროთი ან ავტობუსებით მგზავრობა.
მეტრო ჯერ კიდევ საბჭოთა კავშირის დროს იყო აშენებული და შეიძლება ცოტა მოძველებულად გამოიყურებოდეს, მაგრამ, სამოგზაუროდ საკმაოდ მოსახერხებელია. ცხრილში მოყვანილია ფასები ძირითად სატრანსპორტო საშუალებებზე
თბილისიდან ფასი (ლარი) მანძილი
ბათუმი 23,50 – 59,50 343
ქუთაისი 7,50 221
ზუგდიდი 14,50-33,50 317
ფოთი 14,50-27 312
სამგზავრო მატარებლის ბილეთების ფასები ძალიან დაბალია.
ბენზინზე დაბალი ფასებიდან გამომდინარე, საქალაქთაშორისო გადაადგილება ავტობუსებით ასევე არ არის ძვირი:
ქუთაისი 10-12 231
მცხეთა 1-2 25
ზუგდიდი 15-17 335
ბათუმი 30 343
საზოგადოებრივი ტრანსპორტით მგზავრობის ფასებიც დაბალია. მაგალითად, მეტროთი ერთი მგზავრობა 50 თეთრი (0,5 GEL) ღირს. გადახდა სპეციალური ბარათის ”მეტრომანის“ მეშვეობით ხდება, რომლის შეძენა მეტროს ნებისმიერ სადგურში 2 ლარად შეიძლება. საქალაქო ავტობუსით მგზავრობა 0,5₾ ღირს, სამარშრუტო ტაქსი - 0,8₾. ტაქსით 3-4 კილომეტრზე გადაადგილების საშუალო ფასი
5,50 ლარს შეადგენს.
საწვავი
საქართველოში საწვავის შემდეგ ფასად ყიდვა შეიძლება: აირი - 1 კუბური მეტრისთვის 1.05-1.20₾; ბენზინი 95 – 1.84₾; დიზელი - 2.40₾ ლიტრისთვის.
ყველაზე პოპულარული ბენზინგასამართი სადგურები საქართველოში - Gulf, Wissol, Rompetrol, Socar.
კვების პროდუქტები და საყოფაცხოვრებო საქონელი
საქართველოში გახსნილია ისეთი ბრენდების მსხვილი სუპერმარკეტები, როგორებიცაა: Carrefour, Fresco, Universam, Goodwill, Smart, ასევე შედარებით პატარა ქსელები, როგორებიცაა“ Nikora, Ori Nabiji, Spar და კერძო მაღაზიები.
პროდუქტების და საყოფაცხოვრებო საქონლის საშუალო ფასები.
საქონლის დასახელება ფასი (ლარი) რძის პროდუქტები ფასი (ლარი) კოსმეტიკა და საყოფაცხოვრებო ქიმია ფასი (ლარი) ხილი და ბოსტნეული ფასი (ლარი)
პური 0.80 რძე 0.5% 1 ლიტრი 4.75 შხაპის გელი 6.95 ბანანები 1კგ 3
მინერალური წყალი 2ლ 1.10 ხაჭო 0% 170გ 3.55 სახის ნელსაცხი 12-15 ვაშლი 1 კგ 1.80-250
წვენები, ლიმონათი 2-3 ყველი 150გრ 3.85 თმის შამპუნი 7.95 პომიდორი 1 კგ 1.10
ღვინო ქაღალდის ყუთით 6 კეფირი 950გ 1.5% 3.85 გასარუჯი ნელსაცხი 15 კიტრი 1 კგ 1.10
ხსნადი ყავა 15-20 ყველი სულგუნი 1კგ 8 სველი ხელსახოცები 250ცალი 7.50 ვაშლატამა 1 კგ 1.50
ლუდი 2,20-4 კარაქი 5-7 სარეცხი ფხვნილი 12-20 ატამი 1.5
სიგარეტი 3-7 რბილი ყველი 150გ 3.50 ბავშვის საფენები 94ც 54 ყურძენი 1 კგ 1.5-2.5
საქონლის ხორცი 1 კგ 40-70 კვერცხი 10ც 3.55 ჭურჭლის სარეცხი სითხე 9-15 კარტოფილი 1 კგ 0.8-1.2
საკვები და საყოფაცხოვრებო პროდუქტების ფასები შეიძლება განსხვავდებოდეს მოცემულისგან გაყიდვის რეგიონების, ქალაქების, მაღაზიების ან ბაზრების მიხედვით.
მობილური კავშირი და ინტერნეტი
გასავლის ამ ნაწილში შედის SIM-ბარათისა და ინტერნეტის გადასახადი. მობილური ინტერნეტის ერთთვიანი პაკეტი (ქალაქების უმრავლესობაში 4G) შეძენას შეძლებთ 15₾ 5GB ან 35₾ 20GB-თვის. არსებობს ულიმიტო ინტერნეტის 180-ლარიანი პაკეტი. ადგილობრივ მობილურ ქსელებზე საუბრის 1 წუთის ფასი (ფასდაკლებების გარეშე) 0.20₾ დაგიჯდებათ. სადენიანი ულიმიტო 60 მეგაბაიტიანი ინტერნეტის გადასახადი თვეში 45₾-ს შეადგენს.
სამედიცინო მომსახურება
საქართველოს ყველა მოქალაქეს აქვს საბაზისო სამედიცინო დაზღვევა, რომელიც ანაზღაურებს სასწრაფო სამედიცინო დახმარებას და საავადმყოფოში ტრანსპორტირებას სასწრაფო დახმარების მანქანით; ოჯახის ექიმის მომსახურებას პოლიკლინიკაში; ვაქცინაციას; შშმ პირთა დახმარებას; 6 წლამდე ბავშვებისთვის და პენსიონერებისთვის (ქალებისთვის - 60, მამაკაცებისთვის 65 წლის ზემოთ) ქირურგიული ოპერაციების დაფინანსება წლიური ლიმიტით 15,000₾. გარდა ამისა, ონკოლოგიური პაციენტების მკურნალობა და ოპერაციები, მათ შორის მედიკამენტების, უფასოა. ეს სახელმწიფო პროგრამა მხოლოდ საქართველოს მოქალაქეებზე ვრცელდება. საქართველოში ოფიციალურად მცხოვრებ უცხოელებს შეუძლიათ სურვილისამებრ გააფორმონ სამედიცინო დაზღვევა თვეში 150 ლარის ფარგლებში, რაც საბაზისო სამედიცინო მომსახურების საფასურს დაფარავს. სადაზღვეო პაკეტები არ ითვალისწინებს სტომატოლოგიურ მომსახურებას, მისი საფასურის გადახდა ცალკე მოგიწევთ. კერძო კლინიკაში კბილის დაპლომბვა დაახლოებით 50₾, გათეთრება - 500₾, ვინირება - 300₾-დან დაგიჯდებათ.
განათლება
საქართველოში განათლება სავალდებულოა 6-დან 16 წლის ასაკის ბავშვებისთვის. სწავლა 3 ეტაპად მიმდინარეობს: დაწყებითი სკოლა 1-ლი - მე-4 კლასები და მე-5 - მე-6 კლასები, საშუალო სკოლა მე-7 - მე-9 კლასები და ზედა საფეხური. 12-წლიანი სასკოლო განათლების მიღების შემდეგ, აბიტურიენტები აბარებენ ერთიან ეროვნულ გამოცდებს, რომლების შედეგებიც განსაზღვრავს უმაღლეს სასწავლებელში ჩაბარებას. ქვეყანი არის როგორც სახელმწიფო, ასევე კერძო სკოლებიც. ქვეყნის მოქალაქეებისთვის სახელმწიფო სკოლები უფასოა. კერძო დაწყებით სკოლაში სწავლის საფასური 120₾-დან იწყება, ადგილმდებარეობიდან გამომდინარე.
თბილისში 5 საერთაშორისო კერძო დაწყებითი სკოლაა:
«QSI» –25,000₾ წელიწადში;
«Buckswood International School» – 7,000₾ წელიწადში;
«Newton» – 5,000₾ წელიწადში;
«European School» – 18,000₾ წელიწადში;
უმაღლესი განათლება სამსაფეხურიანია: ბაკალავრიატი, მაგისტრატურა და დოქტორანტურა. ისევე როგორც სკოლები, უნივერსიტეტების როგორც სახელმწიფო, ასევე კერძო არსებობს. სახელმწიფო უნივერსიტეტებში სწავლის წლიური საფასური 2,250 ლარს შეადგენს. კერძო უნივერსიტეტებში სწავლის საფასური 2,250-დან 10,000 ლარამდე მერყეობს. საქართველოს წამყვან უნივერსიტეტებში სწავლის საფასური:
გრიგოლ რობაქიძის უნივერსიტეტი - 10,000₾ წელიწადში;
კავკასიის უნივერსიტეტი - 2,250-10,000₾ წელიწადში;
სამოქალაქო ავიაციის უნივერსიტეტი - 8,800₾ წელიწადში;
თავისუფალი უნივერსიტეტი - 7,000₾ წელიწადში;
შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტი - 5,500₾ წელიწადში.
უცხო ქვეყნის მოქალაქეს შეუძლია შეიტანოს განაცხადი სტიპენდიაზე, რომელიც ფარავს სწავლის საფასურის 30%-100% სტიპენდიის მიღების 4-წლიანი პერიოდის განმავლობაში.
კომუნალური გადასახადები
კომუნალური გადასახადების თანხა დიდად არის დამოკიდებული საცხოვრებელი ადგილის მდებარეობაზე. ელექტროენერგიის საშუალო ფასებია: 101 კვტ/სთ - 14.5 თეთრი 1 კვტ/სთ-ში, 101 და მეტი კვტ-ს დანახარჯისთვის - 18.6 თეთრი კილოვატისთვის.
როგორც წესი, 101 კვტ/სთ-ს მოიხმარენ მაღაზიები, სასტუმროები, ბარები და რესტორნები, რომლებსაც მუშაობის სადღეღამისო გრაფიკი აქვთ უქმეების გარეშე. ოროთახიანი ბინისთვის ზაფხულის ცხელ დღეებშიც, როცა ჩართულია ორი კონდიციონერი, მაცივარი, ტელევიზორი, ელექტროენერგიის თვიური გადასახადი დაახლოებით 70-90 ლარს შეადგენს. შემოდგომით და ზამთარში გადასახადი, როგორც წესი, 40 ლარს არ აღემატება.
ერთი კუბური მეტრი ბუნებრივი აირის ფასი საქართველოს მსხვილ ქალაქებში 0.46 თეთრს შეადგენს. გათბობის სეზონზე გადასახადი 150-180 ლარის ფარგლებში მერყეობს. ეს თანხა აგრეთვე ფარავს წყლის გაცხელებას და საჭმლის მომზადებას. ზაფხულობით ბუნებრივი აირის გადასახადი 20-30 ლარს შეადგენს.
წყლის და დასუფთავების გადასახადი დამოკიდებულია ბინაში დარეგისტრირებულთა რაოდენობაზე. ნაგვის გატანის ფასი შეადგენს დაახლოებით 5 ლარს ერთ სულ მოსახლეზე, ამასთან, ნაგვის კონტეინერები დღეში 3-ჯერ იცლება.
გადასახადები საქართველოში
ფიზიკური პირებისთვის საქართველოში მიღებულია ტერიტორიული საგადასახადო სისტემა. არარეზიდენტები იბეგრებიან ქართული წყაროებიდან მიღებულ შემოსავალზე. ოჯახური წყვილები იბეგრებიან ცალ-ცალკე. ყოველი დარეგისტრირებული გადამხდელი ვალდებულია წარადგინოს ცალკე დეკლარაცია, მაგრამ, ოჯახებს და მეუღლეებს სურვილისამებრ შეუძლიათ ქონების გადასახადზე ერთობლივი დეკლარაციის წარდგენა.
საქართველოში შემდეგი გადასახადები არსებობს:
საშემოსავლო გადასახადი: ფიზიკური არარეზიდენტი პირები იხდიან 20% ფიქსირებულ გადასახადს.
არენდის გადასახადი.
არარეზიდენტი პირები, რომლების იღებენ შემოსავალს ქვეყანაში კომერციული უძრავი ქონების გაქირავებისგან, როგორც წესი იბეგრებიან ფიქსირებული 20% ბეგარით.
არარეზიდენტები საცხოვრებელი უძრავი ქონების გაქირავებისას იბეგრებიან არენდის საფასურის ფიქსირებული 5% განაკვეთით .
კაპიტალის ზრდის გადასახადი.
კაპიტალის ზრდა საცხოვრებელი ბინის და მიმდებარე მიწის ნაკვეთის გაყიდვისგან იბეგრება ფიქსირებული 5% განაკვეთით. კომერციულ საქმიანობასთან დაკავშირებული საკუთრების გაყიდვიდან მიღებული კაპიტალის ზრდა იბეგრება ფიქსირებული 20% განაკვეთით.
მიწის გადასახადი
ამ გადასახადის რაოდენობა დამოკიდებულია მიწების კლასიფიკაციასა და მათ ადგილმდებარეობაზე. სამეურნეო საქმიანობისთვის გამოყენებული მიწები იბეგრება ფიქსირებული განაკვეთით 0.24 თეთრი 1 ჰა მიწისთვის. ეს განაკვეთი შეიძლება დაკორექტირდეს ტერიტორიული კოეფიციენტებით მაქსიმუმ 1.5 პუნქტით. სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწებისთვის გადასახადი მერყეობს ადმინისტრაციული ერთეულის და მიწის ხარისხის შესაბამისად 1.50-დან 100 ლარამდე ერთი ჰექტარისთვის. მიწის გადასახადს მხოლოდ საქართველოს მოქალაქეები იხდიან, რადგანაც უცხოელებს არ აქვთ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწების შესყიდვის უფლება.
ქონების გადასახადი
ეს არის ადგილობრივი გადასახადი, რომელსაც იხდიან უძრავი ქონების, გარდა მიწისა, საბაზრო ღირებულების შესაბამისად. გადასახადის განაკვეთი მერყეობს გადამხდელის ოჯახის წლიური შემოსავლის ოდენობიდან გამომდინარე. ზუსტი განაკვეთი დიაპაზონის ფარგლებში დგინდება ადგილობრივი ხელისუფლების მიერ ობიექტის ადგილმდებარეობის მიხედვით და შემდეგნაირად გამოიყურება:
40,000₾-მდე - 0,%;
40,000₾ - 100,000₾ -0,05% - 0,20%;
100,000₾ და მეტი - 0,80% - 1,00%.
განაკვეთი არაპროგრესიულია და მიესადაგება მთლიან დასაბეგრ საკუთრებას.
იურიდიული პირებისთვის საქართველოს ტერიტორიაზე მოქმედებს ცალკე საგადასახადო სისტემა.
საქართველოში საცხოვრებლად საჭირო დოკუმენტების ფასები
არსებობს საქართველოში მუდმივად საცხოვრებლად საჭირო რამდენიმე სახის დოკუმენტი.
ბინადრობის მოწმობა აძლევს უცხოელებს საშუალებას კანონიერად იმყოფებოდნენ საქართველოს ტერიტორიაზე 1 წელზე მეტი ხნის განმავლობაში. უცხოელს შეუძლია მიიღოს ბინადრობის დროებითი ან უვადო მოწმობა. დროებითი მოწმობა გაიცემა სამუშაოდ, სასწავლებლად, ოჯახის შეერთების (თუ უცხოელს ჰყავს საქართველოს მოქალაქე მეუღლე ან მშობლები). ასევე არსებობს ბინადრობის საინვესტიციო მოწმობა მათთვის, ვინც საქართველოს ეკონომიკაში 300,000USD-ზე მეტი დააბანდა. ასევე, არსებობს ბინადრობის მოწმობები იმ უცხოელთათვის, ვინც საქართველოში ფლობს 100,000 USD-ზე მეტი ღირებულების უძრავ ქონებას.
პირველ ჯერზე უცხოელს შეუძლია მიიღოს დროებითი ბინადრობის ბარათი 6 თვიდან 1 წლამდე ვადით, მისი 5 წლამდე ვადის გაგრძელების უფლებით. ბინადრობის საინვესტიციო მოწმობა გაიცემა 5 წლის ვადით.
ბინადრობის მოწმობის გაფორმების ფასები:
180₾ – 30 დღე;
300₾ – 20 დღე;
ბინადრობის უვადო მოწმობა გაიცემა იმ უცხოელებზე, ვისაც საქართველოში ჰყავთ ნათესავები ან იმ შემთხვევაში, თუ მათ მაღალი წლიური ბრუნვის მსხვილი ინვესტიციები აქვთ ჩადებული.
საქართველოში ცხოვრების ფასის შედარება შეიძლება ევროპის შედარებით იაფიან დედაქალაქთან, თუ ბინის ქირაობაზეა საუბარი. კვების იმპორტული პროდუქტები, ელექტრონიკა და საჭმელი რესტორნებიდან ევროპულზე ძვირია, სამაგიეროდ, კომუნალური გადასახადები და ადგილობრივი სურსათი უფრო იაფია. საქართველოში მცხოვრები უცხოელებისთვის კომფორტული ცხოვრებისთვის სასურველის 1,000 USD-იანი ყოველთვიური ბიუჯეტი, რაც საშუალებას მისცემს არა მარტო დააკმაყოფილოს საბაზისო მოთხოვნილებები, არამედ, იმოგზაუროს საქართველოში და მის მეზობელ ქვეყნებში.

The cost of life in Georgia – Developing company Redco
Every year Georgia attracts more and more foreigners, not only tourists but also people seriously considering the possibility of permanently residing there. Unlike its neighbour Caucasus countries, Georgia has been named number one economic reformer in the world and has one of the most developed economies in the region. This article will review how much it actually costs to live in the country.
Main living expenses in Georgia
Georgia is considered a relatively budget-friendly country for life in comparison to European countries; however, with the economic and investment attractiveness of the country, prices keep rising. Of course, similarly to other countries, Georgia has cities that are more or less expensive. Usually, the highest prices are on the coast or in the capital city, and the lowest – in small towns in the province.
Property rent
Let's review the cost of living in a rental property in Georgia on the example of its capital. Renting an apartment in Tbilisi is simple. Foreigners prefer choosing the central areas - Mtatsminda, Sololaki, Vera, Vake, Saburtalo, located along the main subway line. Less favourable areas are - Isani-Samgori, Didube-Chugureti, Gldani, Nadzaladevi. Foreigners are also advised to conclude a rental agreement. The prices for renting an apartment in Tbilisi are:
• one-room apartment in the city centre - 945 lari;
• one-room apartment outside the centre - 580 lari;
• three-room apartment in the city centre - 1800 lari;
• three-room apartment outside the centre - 1100 lari.
The price is usually indicated in US dollars; however payment is only carried out in lari based on a current exchange rate.
Transport
Public transport in Georgia is cheap, reliable and effective. It is possible to stay there without owning a car and only use the subway or bus. The subway was built during Soviet times and might seem a bit outdated, but still, it is a convenient way of moving around the city. The table below shows the costs of the main types of transport:
|
Ticket prices for passenger (commuter) trains are very low. Due to the low cost of gasoline, getting around the country by bus is also relatively inexpensive:
The prices for public transport in Georgia are relatively low as well. For example, one-way subway ride costs 50 tetri. The payment is only taken with a special prepayment card, which is available for purchase right on a subway station. The card costs 2 lari. A ride on a public bus will cost 0,5 lari, a minibus within the city – tetri. The average price of a taxi ride for a distance of 3-4 km will cost about 5.50 lari.
Petrol
You can buy petrol, diesel fuel and gas in Georgia at local stations. Approximate prices are:
• gas –1.05-1.20 lari per cubic meter;
• gasoline 95 - 1.84 lari per litre;
• diesel fuel - 2.40 lari per litre.
The most popular gas stations in Georgia are Gulf, Wissol, Rompetrol, Socar.
Food and household goods
There are large supermarket chains in Georgia such as Carrefour, Fresco, Universam, Goodwill, Smart, as well as as well as small chains such as Nikora, Ori Nabiji, Spar and small shops.
The average prices for food and goods in Georgia:
||||
The prices for food and household products might differ depending on a region, city, store, or market where they are being sold.
Mobile Internet and Network
This type of expenses includes SIM-card payment and Internet. A monthly mobile Internet package (4G in most cities) costs 15 lari for 5 GB or 35 lari for 20 GB. Also, there is a package of unlimited Internet for 180 lari. The price for one minute of a call on a local operator's mobile network without a discount will cost 0.20 lari. Wired Internet from 60 Mbps with unlimited traffic will cost 45 lari per month.
Healthcare services
All Georgian citizens have access to free state medical insurance, which covers:
• emergency medical care and transportation to the hospital by ambulance;
• family doctor services at the clinic;
• vaccination;
• assistance to the disabled;
• surgeries with a limit of 15,000 lari per year for children under 6 years old and pensioners (60 years old women and 65 years old men).
Other than that, surgeries and cure of cancer-ill patients, including medicines, are free of charge. The government program covers only the citizens of Georgia. Foreigners, who are officially living in the country, can apply for voluntary health insurance for 150 lari per month, covering essential medical services. Insurance packages do not cover dentist services; hence it should be paid separately. The average cost of filling one tooth in a private clinic is about 50 lari, teeth whitening - from 500 lari, veneers - from 300 lari per one tooth and higher.
Education
Education in Georgia is mandatory for children from 6 to 16 years old. There are three stages of education. Primary school covers 1-4 forms and 5-6, followed by the secondary school - 7-9 forms. After the completion of their education, students are obliged to pass an exam, the results of which determine their acceptance into a university. There are both state and private schools in the country. State schools are free for citizens. The cost of a private primary school starts at 120 lari and depends on the location.
There are five private primary schools in Tbilisi:
• QSI - 25,000 lari per year;
• Buckswood International School - 7,000 lari per year;
• "Newton" - 5,000 lari per year;
• European School - 18 lari per year.
Higher education also has three levels – bachelors, masters and doctoral studies. Universities, similarly to primary and middle schools, can be state or private. Foreigners may attend both private and state institutions. State universities cost approximately 2,250 lari per year. There are different prices in private universities - from 2250 lari to 10,000 lari per year. Tuition fees at the main universities in Tbilisi are the following:
• Grigol Robakidze University - from 10,000 lari per year;
• Caucasus University - from 2,250 to 10,000 lari per year;
• Civil Aviation University - from 8 800 lari per year;
• Free University of Business Administration - 7,000 lari per year;
• International Black Sea University - 5,500 lari per year.
A foreigner can apply for scholarship programs prior to the bachelor's degree, which covers between 30% and 100% of the tuition fees for all 4 years.
Utilities
The cost of utilities depends mainly on the location. The average cost of electricity is:
• up to 101 kW / h –14.5 tetri per 1 kW / h;
• from 101 kW / h and more - 18.6 tetri per 1 kW / h.
Typically, stores, hotels, bars and restaurants that operate around the clock would consume more than 101 kW / h. whereas in a two-room apartment, even during warm summer days with two air conditioners, refrigerator and TV switched on, the monthly cost of electricity consumption is about 70-90 lari. In autumn and winter, the price of electricity does not exceed 40 lari per month.
The average cost of a cubic meter of gas in a large city in Georgia is 0.46 tetri. The approximate price for heating during the cold months is 150-180 lari per month. This fee also includes water heating and cooking. During summertime, the cost of gas is around 20-30 lari per month.
The cost of water bills and rubbish collection depends on a number of registered household members. The rubbish collection price is 5 lari per person monthly. At the same time, garbage trucks drive through the streets of Tbilisi and empty containers up to 3 times per day.
Taxes in Georgia
Georgia applies a territory-based tax system for individuals. Non-residents are taxed on income derived from Georgian sources. Married couples are taxed separately. Every registered individual taxpayer must file a separate tax return, but families and couples can file joint property tax returns at their discretion. Currently, the following tax rates are applied in Georgia:
1. Income tax. Non-resident individuals are taxed at a fixed rate of 20%.
2. Rent tax. Non-residents who receive income from renting a commercial property in the country are taxed at 20%. Non-residents that rent out the residential property are taxed at a fixed rate of 5% from the total rent.
3. Capital gains tax. Capital gains from the sale of a residential apartment or house with adjoining land are taxed at a fixed rate of 5%. Capital gains on the sale of property related to commercial activities are taxed at a fixed rate of 20%.
4. Land tax. The rated for this tax differ depending on the type of land and its location. For land, which is being used for economic activities, the land tax is levied at a flat rate of 0.24 lari per hectare. The rate is additionally adjusted by territorial coefficients by a maximum of 1.5 points. For agricultural lands rates of land, tax vary depending on administrative unit and quality of ground - from 1.50 to 100 lari per hectare. Land tax is only derived from Georgian citizens. Foreigners are not permitted to acquire agricultural lands.
5. Property tax. This is a local tax that is derived depending on the market price of a property, excluding land around it. The tax rate varies in relation to the annual income of a family. The exact rate within the range is set by the local government at the district of the property and looks the following way:
• up to 40,000 lari - 0%;
• 40 000 100 000 lari - 0.05% - 0.20%;
• from 100,000 lari - 0.80% - 1.00%.
The rate is not progressive and applied to all properties subject to property tax.
There is a separate taxation system on the territory of Georgia for corporate entities.
Prices for documents granting permission to live in Georgia
There are different types of documents that grant permission to reside in Georgia permanently. A residence permit allows foreigners to stay in the country for over a year legally. A foreign citizen can obtain a temporary, indefinite residence permit. A temporary residency is granted for work, study, family reunification (if a foreigner has a spouse or a parent who is a Georgian citizen) purposes.
There is also an option for investment temporary residence permit for individuals who invested more than 300,000 US dollars into the Georgian economy. A temporary residence permit is also available for individuals that invested more than 10,000 US dollars into a property in Georgia. For the first time, a foreign citizen can receive a temporary residence permit for a period from 6 months to one year with the right to extend it up to 5 years. The investment residence permit is only possible for 5 years. The cost of obtaining a temporary residence permit is:
• 180 lari - 30 days;
• 300 lari - 20 days.
An infinite residence permit can be granted for foreign citizens who have close relatives in Georgia or in case of large investments with high annual turnover.
When talking about renting a property in an attractive location, the cost of living in Georgia can be compared to inexpensive European capital. Imported food, electronics and food from local restaurants in Georgia are more expensive than in Europe; however, utilities and local food are cheaper. For a comfortable life of a foreigner living in Georgia, it is desirable to have at least $ 1000 per month, which will not only satisfy basic needs but also travel around Georgia and neighbouring countries.