უძრავი ქონების გადასახადი საქართველოში: რა უნდა იცოდეს ინვესტორმა
საქართველოში გადასახადს როგორც სახელმწიფო, ასევე ადგილობრივ დონეზე იხდიან. ყველაზე მნიშვნელოვან გადასახადს ფედერალურ დონეზე იხდინა, მათ შორის არის საშემოსავლო, კორპორატიული და დამატებითი ღირებულების გადასახადი. ადგილობრივ დონეზე იხდიან უძრავი ქონების გადასახადს და ასევე სხვადასხვა მოსაკრებელს. საქართველოში ექვსი ფიქსირებული გადასახადი არსებობს:
საშემოსავლო - 20%;
მოგების - 15%;
ქონების - ქონების ღირებულების არაუმეტეს 1%;
დამატებითი ღირებულების გადასახადი - 18%;
სააქციზო - ზოგიერთი ტიპის პროდუქცია;
იმპორტის - 0%,5%,12%.
საშემოსავლო გადასახადი არის ფიზიკური პირების მიერ სხვადასხვა სახით მიღებული შემოსავლიდან სახელწიფოსთვის გადასახდელი თანხა, რომლებიც იბეგრება სტანდარტულად 20%-იანი განაკვეთით. უცხოური წყაროებიდან მიღებული მიღებული პირადი შემოსავალი არ იბეგრება. ინდივიდუალური საშემოსავლო გადასახადი დივიდენდებზე, პროცენტებზე და როიალთიზე იბეგრება 5%. სამედიცინო მომსახურება, ექსპორტი და განათლება გათავისუფლებულები არიან დღგ-სგან. ბრუნვის ოდენობის მიუხედავად, გადასახადების გადამხდელი, თუ ის აწარმოებს ან შემოაქვს საქონელი, უნდა დარეგისტრირდეს დღგ-ს გადასახდელად. 2008 წლიდან კორპორატიული გადასახადი ფიქსირებულ 15% წარმოადგენს. 2017 წლიდან გაუნაწილებელი მოგება გათავისუფლებულია დაბეგვრისგან. ეს სისტემა უცხოური ინვესტიციების მოსაზიდად იყო შექმნილი.
2009 წელს გამოქვეყნებულს საგადასახადო დატვირთვის და რეფორმების ინდექსის რეიტინგებში (2009 წლის შემდეგ არ გამოქვეყნებულა), საქართველო დაბალი გადასახადების ქვეყნად შეფასდა და დაიკავა მე-4 ადგილი ჰონკონგის, გაერთიანებული საემიროების და ყატარის შემდეგ. ინდექსი ფორმირებულია საკვანძო საგადასახადო განაკვეთების მიხედვით და სპეციალური საგადასახადო შეღავათების გათვალისწინებით. საგადასახადო სისტემის სიმარტივით და გამჭირვალეობით Doing business ინდექსის მიხედვით საქართველო 22-ე ადგილს იკავებს 87.4 ქულით. ეს შეფასება არა მარტო საგადასახადო განაკვეთებს ეფუძნება, არამედ, ითვალისწინებს გადასახადების გადახდების რაოდენობას წლის განმავლობაში, გადასახადის გადასახდელად საჭირო დროს და ასევე გადასახადების დასაბრუნებლად და საგადასახადო შემოწმებისთვის საჭირო დროს.
უძრავი ქონების ყიდვის და გაყიდვის გადასახადი საქართველოში
უცხოელი ინვესტორებისთვის საცხოვრებელი ფართების ყიდვა-გაყიდვაზე საქართველოში გადასახადი არ არსებობს. უძრავი ქონების შეძენისას მხოლოდ სახელმწიფო ბაჟი 51 ლარის ოდენობით არის გადასახდელი. სურვილისამებრ, მყიდველს შეუძლია გადაიხადოს 305 ლარი და მონაცემები საცხოვრებელზე საკუთრების უფლების შეცვლის შესახებ რეესტრში ერთ საათში იქნება შეტანილი.
დანახარჯები უძრავი ქონების ფლობაზე
საცხოვრებლის შეძენის შემდეგ მფლობელი იხდის შენობის და მიმდებარე ტერიტორიის მოვლის გადასახადს. რეგიონის და ადგილმდებარეობის მიხედვით გადასახადი შენობის სტატუსის და გამოყენების მიზნის მიხედვით კვადრატული მეტრისთვის 0.5 -2.8 ლარს შეადგენს. სხვა ხარჯები, როგორიცაა წყლის, ელექტროენერგიის, გაზის გადასახადი ცალკე იფარება მრიცხველების ან დადგენილი ტარიფის მიხედვით.
ქონების გადასახადი
უძრავი ქონების გადასახადი საქართველოში ადგილობრივი გადასახადების ტიპს მიეკუთვნება, რაც აღწერილია საქართველოს IX საგადასახადო კოდექსის XXIX თავში. გადასახადის ოდენობა განისაზღვრება წინასწარ განცხადებული დეკლარაციის მიხედვით. გადასახადის მაქსიმალური ლიმიტი განისაზღვრება საქართველოს საგადასახადო კოდექსით, მაგრამ მოსაკრებლის კონკრეტული ოდენობა დგინდება ყოველი მუნიციპალური წარმონაქმნის თვითმართველობის მიერ. მაგალითად, ბათუმის წარმომადგენლობითი ორგანომ 2017 წელს ფიზიკური პირებისთვის გადასახადი განსაზღვრა 0.2% ოდენობით.
ქონების გადასახადის განაკვეთი დამოკიდებულია ოჯახის წლიური შემოსავლით:
40 000 ლარამდე - 0%;
40 000- 100 000 ლარი - 0.05%-0.2%;
100 000 ლარის ზევით - 0.8%-1%.
თუ ოჯახის შემოსავალი წლიურად 40 000ლარს აღემატება, მისი ქონების ღირებულება საგადასახოდა სამსახურის მიერ საბაზრო ღირებულების შესაბამისად. თუ ბინის საბაზრო ფასი, პირობითად, 100 000 ლარს შეადგენს, წლის ბოლოს ოჯახმა ქონების გადასახადის სახით 200 ლარი უნდა გადაიხადოს. თუ ოჯახის შემოსავალი 100 000 ლარს აღემატება, მას მოუწევს ქონების საბაზრო ფასის 0.8% გადახდა.
ქონების გადასახადის წლიური განაკვეთი, თუ საქმე ეხება ინვესტორებს - იურიდიულ პირებს განისაზღვრება დასაბეგრი ქონების არაუმეტეს 1%. დასაბეგრი ქონების ღირებულება განისაზღვრება კომპანიის აქტივების საშუალო წლიური საბალანსო ღირებულება, გათვლილი წლის დასაწყისსა და დასასრულში. საშუალო წლიური საბალანსო ღირებულება ფიქსირდება ფინანსურ და არა საგადასახადო ანგარიშებში.
უძრავი ქონების გაყიდვის გადასახადი
ბინის გაყიდვით მიღებული მოგების გადასახადს მხოლოდ საქართველოს რეზიდენტები იხდიან. უცხოელი ინვესტორები, რომლებსაც არ აქვთ საქართველოში ბინადრობის ნებართვა, ამ გადასახადს არ იხდიან.
ჩუქებით და მემკვიდრეობით მიღებული უძრავი ქონების გადასახადი
თუ უძრავი ქონება მემკვიდრეობით გადაეცემა პირველი რიგის ნათესავებს- შვილებს, მშობლებს, მეუღლეებს - ის არ იბეგრება ფასის მიუხედავად. ასევე, არ იბეგრება მესამე და მეოთხე რიგის ნათესავების მიერ ჩუქებით ან მემკვიდრეობით მიღებული უძრავი ქონება, თუ მისი ღირებულება 150 000 ლარს არ აღემატება.
უძრავი საცხოვრებლის შენახვა საქართველოში
საცხოვრებლის შესანახად საჭირო ხარჯები საქართველოში არ არის დიდ, განსაკუთრებით, თუ მათ ევროპის ქვეყნებს შევადარებთ. ისინი შედარებით დაბალია პოსტ-საბჭოურ ქვეყნებთან შედარებითაც კი, რაც ქართულ უძრავ ქონებას მომხიბვლელობას კიდევ უფრო მატებს.
კომუნალური გადასახადები საქართველოში
კომუნალური გადასახადების ფასი საქართველოში საშუალოდ ასეთია:
ბუნებრივი აირი - 1 ლარი 1მ3-ზე;
წყალი - 0.96 ლარი 1მ3-ზე;
ელექტროენეგია - 0.32 ლარი კვტ/სთ-ში;
საყოფაცხოვრებო ნარჩენების გატანა - 3.53 ლარი ერთ სულზე;
ინტერნეტი - 50 ლარი თვეში.
კომუნალური გადასახადების საშუალო ოდენობა თვეში დაახლოებით 240 შეადგენს (75 USD).
საქართველოში აპარტამენტების ყიდვა მომგებიანია არა მხოლოდ გადასახადების არარსებობის და იურიდიული პროცედურების სიმარტივის გამო, არამედ, იმიტომაც, რომ მათი შენახვა შედარებით იაფია, ამ საქმის მინდობა კი მმართველ კომპანიაზე შეიძლება. ბინის შენახვის ასეთი ვარიანტი მოსახერხებელი იქნება იმ უცხოელებისთვის, ვინც საკურორტო სეზონის დროს ქვეყანაში დასასვენებლად ჩამოდის, დანარჩენ დროს კი ბინა დაკეტილი აქვთ.

Property tax in Georgia: everything an investor needs to know!
More and more often, individuals choose Georgia for their money investments due to its simplicity of legal procedures and low tax rates. What are the property taxes in Georgia and everything an international investor needs to know – will discuss in this article.
Taxes in Georgia
Taxes in Georgia are levied both at the state and local levels. The most significant taxes are collected at the federal level and include income taxes, corporate taxes, and value-added taxes. On a local level, the property tax is collected as well as other various fees. There are six types of fixed taxes in Georgia:
income tax - 20%;
profit tax - 15%;
property tax - 1% of the appraised value;
VAT - 18%;
excise - on some goods;
import tax - 0%, 5%, 12%.
The income tax is payable at a fixed rate of 20% from local source income. Personal income from foreign sources is not subject to taxation. Individual income tax on interest, dividends and royalties is 5%. Medical services, exports and education are exempt from VAT. A taxpayer who imports or produces goods has to be VAT registered regardless of the size of annual turnover. Corporate taxes are levied at a flat rate of 15%, which was introduced in 2008. Since 2017, retained earnings are exempt from taxation. This system was established to attract foreign investments.
According to the Tax Burden and Reform Index in 2009 (the ranking has not been published since 2009), Georgia was rated as a country with relatively low taxes and took 4th place in the list, being overtaken only by Hong Kong, the United Arab Emirates and Qatar. The index was formed based on crucial tax rates; the share of special tax benefits was also considered. As for the simplicity and transparency of the tax system, Georgia takes the 22nd place in the world with 87,4 points (Doingbusiness ranking.) This case assessment is not only based on tax rates, but also takes into account the number of tax payments made during the year, the time it takes to pay taxes, and the time it takes to get tax returns and conduct tax audits.
Tax on the purchase and sale of real estate in Georgia
There is no tax on purchase and sales of property for foreign citizens in Georgia. When purchasing property, only the state fee of 51 lari has to be paid. If desired, the buyer can pay a fee of up to 305 lari, and the data on the change of ownership of the property will be entered into the Register within one hour.
Property ownership costs
After the purchase of property, the owner must pay maintenance tax for the building and the surrounding area. The tax is from 0,5 to 2,8 lari per square meter of the property and depends on the region, location, property's status and purpose of use. Other expenses such as water, electricity, gas or heat bills are paid separately, according to meter readings or at a fixed rate.
Property tax
Property tax in Georgia is related to local taxation. It is described in Chapter XXIX Chapter IX of the Tax Code of Georgia. The tax amount is determined on the basis of a previously submitted declaration. The Tax Code of Georgia determines the maximum tax limit; however, the precise amount of the tax is determined by the local government of each municipal formation. For instance, the representative body of Batumi established a property tax for individuals at 0.2% in 2017.
The property tax rate depends on the annual family income:
from 40,000 lari - 0%;
40,000 - 100,000 lari - 0.05-0.2%;
from 100,000 lari - 0.8-1%.
If a family's annual income exceeds 40 thousand lari, then the value of their property is determined by the tax office based on market prices. Let's suppose, a market value of the property is valued at 100 000 lari, then at the end of the year, they are obliged to pay property tax of 200 lari. If the family's income exceeds 100,000 lari, then the family will have to pay 0.8% of the market value of the property.
Talking about corporate investors, the annual corporate property tax rate is set at the rate of no more than 1% from the value of the taxable property. The value of the taxable property is the average annual book value of the assets of the company, calculated at the beginning and end of the calendar year. The yearly average carrying amount must be shown in financial statements, not tax statements.
Tax rates for selling a property
The payment of income tax on the sale of the property is required only for tax residents of Georgia. Foreign investors, who do not hold Georgian Residence permits do not pay this tax.
Gift and inheritance tax
If the property is inherited by immediate family members, i.e. children, parents or spouse, it is not taxed regardless of its value. Property donated or inherited by relatives of III and IV degrees of kinship is also exempt from taxes but only if its value does not exceed 150,000 lari.
Residential property maintenance in Georgia
The costs of maintaining the property in Georgia are not that high, especially when compared to European countries. Even when comparing the maintenance costs to Post-Soviet countries, they remain relatively low. This adds another benefit to Georgian real estate.
Utilities
In general, the prices for utilities in Georgia are the following:
gas - 1 lari per cubic meter;
water - 0.96 lari per cubic meter;
electricity - 0.32 lari / kWh;
waste removal - up to 3.53 lari per person per month;
internet - about 50 lari per month.
The average monthly cost of utilities for a 90 square meters flat is around 240 lari (75 USD).
The purchase of property in Georgia is profitable not only because of the absence of taxation and simplicity of legal procedures but also because it is relatively cheap to maintain and it can be entrusted to the management company. This property maintenance option is convenient for foreigners, who visit the country only during the holiday season, whilst the rest of the time the apartment remains empty.