უძრავი ქონების გადასახადი საქართველოში: რა უნდა იცოდეს ინვესტორმა
საქართველოში გადასახადს როგორც სახელმწიფო, ასევე ადგილობრივ დონეზე იხდიან. ყველაზე მნიშვნელოვან გადასახადს ფედერალურ დონეზე იხდინა, მათ შორის არის საშემოსავლო, კორპორატიული და დამატებითი ღირებულების გადასახადი. ადგილობრივ დონეზე იხდიან უძრავი ქონების გადასახადს და ასევე სხვადასხვა მოსაკრებელს. საქართველოში ექვსი ფიქსირებული გადასახადი არსებობს:
საშემოსავლო - 20%;
მოგების - 15%;
ქონების - ქონების ღირებულების არაუმეტეს 1%;
დამატებითი ღირებულების გადასახადი - 18%;
სააქციზო - ზოგიერთი ტიპის პროდუქცია;
იმპორტის - 0%,5%,12%.
საშემოსავლო გადასახადი არის ფიზიკური პირების მიერ სხვადასხვა სახით მიღებული შემოსავლიდან სახელწიფოსთვის გადასახდელი თანხა, რომლებიც იბეგრება სტანდარტულად 20%-იანი განაკვეთით. უცხოური წყაროებიდან მიღებული მიღებული პირადი შემოსავალი არ იბეგრება. ინდივიდუალური საშემოსავლო გადასახადი დივიდენდებზე, პროცენტებზე და როიალთიზე იბეგრება 5%. სამედიცინო მომსახურება, ექსპორტი და განათლება გათავისუფლებულები არიან დღგ-სგან. ბრუნვის ოდენობის მიუხედავად, გადასახადების გადამხდელი, თუ ის აწარმოებს ან შემოაქვს საქონელი, უნდა დარეგისტრირდეს დღგ-ს გადასახდელად. 2008 წლიდან კორპორატიული გადასახადი ფიქსირებულ 15% წარმოადგენს. 2017 წლიდან გაუნაწილებელი მოგება გათავისუფლებულია დაბეგვრისგან. ეს სისტემა უცხოური ინვესტიციების მოსაზიდად იყო შექმნილი.
2009 წელს გამოქვეყნებულს საგადასახადო დატვირთვის და რეფორმების ინდექსის რეიტინგებში (2009 წლის შემდეგ არ გამოქვეყნებულა), საქართველო დაბალი გადასახადების ქვეყნად შეფასდა და დაიკავა მე-4 ადგილი ჰონკონგის, გაერთიანებული საემიროების და ყატარის შემდეგ. ინდექსი ფორმირებულია საკვანძო საგადასახადო განაკვეთების მიხედვით და სპეციალური საგადასახადო შეღავათების გათვალისწინებით. საგადასახადო სისტემის სიმარტივით და გამჭირვალეობით Doing business ინდექსის მიხედვით საქართველო 22-ე ადგილს იკავებს 87.4 ქულით. ეს შეფასება არა მარტო საგადასახადო განაკვეთებს ეფუძნება, არამედ, ითვალისწინებს გადასახადების გადახდების რაოდენობას წლის განმავლობაში, გადასახადის გადასახდელად საჭირო დროს და ასევე გადასახადების დასაბრუნებლად და საგადასახადო შემოწმებისთვის საჭირო დროს.
უძრავი ქონების ყიდვის და გაყიდვის გადასახადი საქართველოში
უცხოელი ინვესტორებისთვის საცხოვრებელი ფართების ყიდვა-გაყიდვაზე საქართველოში გადასახადი არ არსებობს. უძრავი ქონების შეძენისას მხოლოდ სახელმწიფო ბაჟი 51 ლარის ოდენობით არის გადასახდელი. სურვილისამებრ, მყიდველს შეუძლია გადაიხადოს 305 ლარი და მონაცემები საცხოვრებელზე საკუთრების უფლების შეცვლის შესახებ რეესტრში ერთ საათში იქნება შეტანილი.
დანახარჯები უძრავი ქონების ფლობაზე
საცხოვრებლის შეძენის შემდეგ მფლობელი იხდის შენობის და მიმდებარე ტერიტორიის მოვლის გადასახადს. რეგიონის და ადგილმდებარეობის მიხედვით გადასახადი შენობის სტატუსის და გამოყენების მიზნის მიხედვით კვადრატული მეტრისთვის 0.5 -2.8 ლარს შეადგენს. სხვა ხარჯები, როგორიცაა წყლის, ელექტროენერგიის, გაზის გადასახადი ცალკე იფარება მრიცხველების ან დადგენილი ტარიფის მიხედვით.
ქონების გადასახადი
უძრავი ქონების გადასახადი საქართველოში ადგილობრივი გადასახადების ტიპს მიეკუთვნება, რაც აღწერილია საქართველოს IX საგადასახადო კოდექსის XXIX თავში. გადასახადის ოდენობა განისაზღვრება წინასწარ განცხადებული დეკლარაციის მიხედვით. გადასახადის მაქსიმალური ლიმიტი განისაზღვრება საქართველოს საგადასახადო კოდექსით, მაგრამ მოსაკრებლის კონკრეტული ოდენობა დგინდება ყოველი მუნიციპალური წარმონაქმნის თვითმართველობის მიერ. მაგალითად, ბათუმის წარმომადგენლობითი ორგანომ 2017 წელს ფიზიკური პირებისთვის გადასახადი განსაზღვრა 0.2% ოდენობით.
ქონების გადასახადის განაკვეთი დამოკიდებულია ოჯახის წლიური შემოსავლით:
40 000 ლარამდე - 0%;
40 000- 100 000 ლარი - 0.05%-0.2%;
100 000 ლარის ზევით - 0.8%-1%.
თუ ოჯახის შემოსავალი წლიურად 40 000ლარს აღემატება, მისი ქონების ღირებულება საგადასახოდა სამსახურის მიერ საბაზრო ღირებულების შესაბამისად. თუ ბინის საბაზრო ფასი, პირობითად, 100 000 ლარს შეადგენს, წლის ბოლოს ოჯახმა ქონების გადასახადის სახით 200 ლარი უნდა გადაიხადოს. თუ ოჯახის შემოსავალი 100 000 ლარს აღემატება, მას მოუწევს ქონების საბაზრო ფასის 0.8% გადახდა.
ქონების გადასახადის წლიური განაკვეთი, თუ საქმე ეხება ინვესტორებს - იურიდიულ პირებს განისაზღვრება დასაბეგრი ქონების არაუმეტეს 1%. დასაბეგრი ქონების ღირებულება განისაზღვრება კომპანიის აქტივების საშუალო წლიური საბალანსო ღირებულება, გათვლილი წლის დასაწყისსა და დასასრულში. საშუალო წლიური საბალანსო ღირებულება ფიქსირდება ფინანსურ და არა საგადასახადო ანგარიშებში.
უძრავი ქონების გაყიდვის გადასახადი
ბინის გაყიდვით მიღებული მოგების გადასახადს მხოლოდ საქართველოს რეზიდენტები იხდიან. უცხოელი ინვესტორები, რომლებსაც არ აქვთ საქართველოში ბინადრობის ნებართვა, ამ გადასახადს არ იხდიან.
ჩუქებით და მემკვიდრეობით მიღებული უძრავი ქონების გადასახადი
თუ უძრავი ქონება მემკვიდრეობით გადაეცემა პირველი რიგის ნათესავებს- შვილებს, მშობლებს, მეუღლეებს - ის არ იბეგრება ფასის მიუხედავად. ასევე, არ იბეგრება მესამე და მეოთხე რიგის ნათესავების მიერ ჩუქებით ან მემკვიდრეობით მიღებული უძრავი ქონება, თუ მისი ღირებულება 150 000 ლარს არ აღემატება.
უძრავი საცხოვრებლის შენახვა საქართველოში
საცხოვრებლის შესანახად საჭირო ხარჯები საქართველოში არ არის დიდ, განსაკუთრებით, თუ მათ ევროპის ქვეყნებს შევადარებთ. ისინი შედარებით დაბალია პოსტ-საბჭოურ ქვეყნებთან შედარებითაც კი, რაც ქართულ უძრავ ქონებას მომხიბვლელობას კიდევ უფრო მატებს.
კომუნალური გადასახადები საქართველოში
კომუნალური გადასახადების ფასი საქართველოში საშუალოდ ასეთია:
ბუნებრივი აირი - 1 ლარი 1მ3-ზე;
წყალი - 0.96 ლარი 1მ3-ზე;
ელექტროენეგია - 0.32 ლარი კვტ/სთ-ში;
საყოფაცხოვრებო ნარჩენების გატანა - 3.53 ლარი ერთ სულზე;
ინტერნეტი - 50 ლარი თვეში.
კომუნალური გადასახადების საშუალო ოდენობა თვეში დაახლოებით 240 შეადგენს (75 USD).
საქართველოში აპარტამენტების ყიდვა მომგებიანია არა მხოლოდ გადასახადების არარსებობის და იურიდიული პროცედურების სიმარტივის გამო, არამედ, იმიტომაც, რომ მათი შენახვა შედარებით იაფია, ამ საქმის მინდობა კი მმართველ კომპანიაზე შეიძლება. ბინის შენახვის ასეთი ვარიანტი მოსახერხებელი იქნება იმ უცხოელებისთვის, ვინც საკურორტო სეზონის დროს ქვეყანაში დასასვენებლად ჩამოდის, დანარჩენ დროს კი ბინა დაკეტილი აქვთ.

Власова Алиса 2021-05-17
Все чаще иностранные инвесторы выбирают Грузию для вложения денег в недвижимость из-за простоты юридических процедур и низких налогов. Какие налоги на недвижимость есть в Грузии и что нужно знать иностранному инвестору – разберемся в этой статье.
Налоги в Грузии
Налоги в Грузии взимаются как на государственном, так и на местном уровне. Наиболее важные налоги взимаются на федеральном уровне, в их число входят подоходный налог, корпоративные налоги и налог на добавленную стоимость. На местном уровне взимаются налоги на недвижимость, а также различные сборы. В Грузии существует шесть фиксированных налогов:
• подоходный налог – 20%;
• на прибыль – 15%;
• на имущество – 1% от оценочной стоимости;
• НДС – 18%;
• акцизный – на некоторые товары;
• на импорт – 0%,5%,12%.
Подоходный налог с населения в Грузии взимается по фиксированной ставке 20% от дохода из местных источников. Личный доход из иностранных источников не облагается налогом. Индивидуальный подоходный налог на проценты, дивиденды и роялти составляет 5%. Медицинское обслуживание, экспорт и образование освобождены от НДС. Независимо от оборота налогоплательщик должен зарегистрироваться для уплаты НДС, если он производит или импортирует товары. Корпоративные налоги взимаются по фиксированной ставке 15%, которая была введена в действие в 2008 году. С 2017 года нераспределенная прибыль освобождается от налогообложения. Эта система была создана для привлечения иностранных инвестиций.
В рейтинге стран по Индексу налоговой нагрузки и реформ в 2009 году (с 2009 года больше не публиковался), Грузия была оценена как страна с достаточно низкими налогами и заняла 4-е место в рейтинге, уступив только Гонконгу, Объединенным Арабским Эмиратам и Катару. Индекс сформирован по ключевым налоговым ставкам, а также учитывалась доля специальных налоговых льгот. По простоте и прозрачности налоговой системы Грузия находится на 22-м месте в мире с 87,4 баллами (рейтинг Doingbusiness). Эта оценка случая основана не только на налоговых ставках, но также учитывает количество налоговых платежей, произведенных в течение года, время, необходимое для уплаты налогов, а также время, необходимое для возврата налогов и проведения налоговых проверок.
Налог на покупку и продажу недвижимости в Грузии
Налога на покупку-продажу жилья для иностранных инвесторов в Грузии нет. При приобретении недвижимости оплачивается только государственная пошлина в размере 51 лари. При желании покупатель может заплатить пошлину до 305 лари и данные о смене права собственности на жилье будут внесены в Реестр в течение одного часа.
Расходы на владение недвижимостью
После покупки жилья владелец уплачивает налог на обслуживание здания и прилегающей к нему территории. В зависимости от региона и месторасположения объекта налог может составлять от 0,5 лари до 2,8 лари за квадратный метр площади недвижимости в зависимости от ее статуса и цели использования. Другие расходы, такие как счет за воду, свет, газ или тепло оплачиваются отдельно, по счетчикам или по установленному тарифу.
Налог на имущество
Налог на недвижимость в Грузии относится к типу местного налога. Это описано в главе XXIX главы IX Налогового кодекса Грузии. Размер налога определяется на основании ранее заявленной декларации. Максимальный лимит налога определяется Налоговым кодексом Грузии, но конкретный размер сбора определяется самоуправлением каждого муниципального образования. Например, в представительский орган Батуми в 2017 году установил налог на имущество для физических лиц в размере 0,2%.
Ставка имущественного налога зависит от годового семейного дохода:
• от 40 000 лари – 0%;
• 40 000 – 100 000 лари – 0,05-0,2%;
• от 100 000 лари – 0,8-1%.
Если годовой доход семьи превышает 40 тысяч лари, то стоимость его недвижимости определяется налоговой службой по рыночным ценам. Если рыночная цена квартиры условно составляет 100 000 лари, семья должна в конце года заплатить налог на имущество – 200 лари. Если доход семьи превышает 100 000 лари, в этом случае семья должна будет заплатить 0,8% от рыночной стоимости имущества.
Годовая ставка налога на имущество для компании, если речь идет об инвесторах-юрлицах, устанавливается в размере не более 1% от стоимости налогооблагаемого имущества. Стоимостью налогооблагаемого имущества является среднегодовая балансовая стоимость активов компании, рассчитанная на начало и конец календарного года. Среднегодовая балансовая стоимость указывается в финансовых, а не в налоговых отчетах.
Налог при продаже недвижимости
Уплата налога на прибыль от продажи жилья требуется только от налоговых резидентов Грузии. Иностранные инвесторы, не имеющие ВНЖ Грузии, этот налог не уплачивают.
Налог на дарение и наследование недвижимости
Если недвижимость передается по наследству ближайшим родственникам, то есть детям, родителям или супругу (супруге), она не облагается налогом независимо от стоимости. Также не облагается налогами имущество, подаренное или унаследованное родственниками III и IV степени родства, если его стоимость не превышает 150 000 лари.
Содержание жилой недвижимости в Грузии
Расходы на содержание жилья в Грузии нельзя назвать слишком большими, особенно в сравнении с европейскими странами. Они также относительно небольшие даже на уровне стран постсоветского пространства, что только добавляет привлекательности грузинской недвижимости.
Коммунальные услуги
Стоимость коммунальных услуг в Грузии в среднем составляет:
• газ – 1 лари за кубометр;
• вода – 0,96 лари за кубометр;
• электричество – 0,32 лари/ кВт/ч;
• вывоз ТБО – до 3,53 лари на человека в месяц;
• интернет – около 50 лари в месяц.
Ежемесячная средняя стоимость коммунальных услуг для квартиры площадью 90 квадратных метров в Грузии составит около 240 лари (75 долларов США).
Купить апартаменты в Грузии выгодно не только из-за отсутствия налогов и простоты юридических процедур, но еще и потому, что содержать ее относительно дешево, а поручить это можно управляющей компании. Такой вариант содержания жилья в Грузии будет удобен для иностранцев, который приезжают в страну на отдых в курортный сезон, но в остальное время апартаменты пустуют.