საქართველოში ბინადრობის ნებართვა უძრავ ქონებაში ინვესტირების გამო
საქართველოში ბინადრობის საკითხი უძრავ ქონებაში დამბანდებელ ბევრ ინვესტორს აინტერესებს. საქართველოში გადმოსვლის საკითხი საკმაოდ პოპულარულია დსთ-ს ქვეყნების მოქალაქეთა შორის, მაგრამ, ბოლო დროს საქართველო მუდმივ საცხოვრებლად გადმოსასვლელად ევროკავშირის და აშშ-ს მოქალაქეთა შორისაც საკმაოდ პოპულარული გახდა. საქართველოში ბინადრობის ნებართვა აძლევს უცხოელებს იმავე უფლებებს, რაც ქვეყნის მოქალაქეებს, ამარტივებს საზღვრის გადმოკვეთის პროცედურასა და სხვა ფორმალობებს.
ბინადრობის ნებართვის რა სახეობები არსებობს და როგორ მიიღოს ბინადრობის ნებართვა ინვესტორმა - ამაზე იქნება საუბარი ამ სტატიაში
რას გვაძლევს საქართველოში ბინადრობის ნებართვა და როგორ მივიღოთ ის
ბინადრობის ნებართვა არის იურიდიული დოკუმენტი, რომელიც ეხმარება უცხოელს საქართველოს ტერიტორიაზე სხვადასხვა სახის სამართლებრივ ურთიერთობაში შესვლაში და საბანკო, სადაზღვეო, სამედიცინო და სხვა სახის მომსახურების მიღებაში. გარდა ამისა, ბინადრობის მოწმობა არის პირველი ნაბიჯი საქართველოს მოქალაქეობის მისაღებად. ქვეყანაში 10-წლიანი ცხოვრების შემდეგ ბინადრობის ნებართვა ქართული პასპორტის მიღების შესაძლებლობას იძლევა. აღსანიშნავია, რომ ბინადრობის ნებართვას გარკვეული შეზღუდვებიც აქვს - მოქალაქეებისაგან განსხვავებით რეზიდენტებს არ აქვთ პოლიტიკურ არჩევნებში, რეფერენდუმებში, კენჭისყრებში მონაწილეობის მიღების უფლება, თუმცა, ამ ნიუანსებს არ აქვთ გადამწყვეტი მნიშვნელობა მათთვის, ვისაც უკვე აქვს ან მომავალში აპირებს ბიზნესის დაწყებას, შეისყიდოს უძრავი ქონება კომერციული თუ კერძო მიზნებისთვის.
საქართველოს მთავრობამ შეიმუშავა სპეციალური საკანონმდებლო ბაზა ბინადრობის ნებართვის გამარტივებული წესით მისაღებად. მხოლოდ კანონის ყველა მოთხოვნის დაცვისას შეიძლება იქონიოთ ქვეყანაში ცხოვრების ნებართვის მიღების იმედი. ეს ეხება როგორც დროებით, ასევე მუდმივი ცხოვრების ნებართვის მიღებას. დროებითი ბინადრობის ნებართვა გაიცემა მხოლოდ ერთი წლით, თუმცა, ნებისმიერ არარეზიდენტს მისი გახანგრძლივება შეუძლია. დროებითი ნებართვის საფუძველზე ქვეყანაში ცხოვრების 5-წლიანი ვადის ამოწურვისას კანონით დაიშვება მუდმივი ბინადრობის ნებართვის მიღება. მისი მოთხოვნა შეუძლია:
შრომითი საქმიანობის სფეროს წარმომადგენლებს, თავისუფალი პროფესიის ადამიანებს;
ინვესტორებს, მეწარმეებს;
სტუდენტებს, სკოლის მოსწავლეებს;
ოჯახის გაერთიანების კანდიდატებს;
საქართველოს ყოფილ მოქალაქეებს;
მოქალაქეობის არმქონე პირებს;
35 000 აშშ დოლარზე მეტი ღირებულების ქონების (გარდა მიწის ნაკვეთებისა) მფლობელებს.
ბინადრობის ნებართვის მიღება ასევე შეუძლიათ იმ პირთა მეუღლეებს, შვილებს და მშობლებს, ვინც ქვეყანაში 6 წელზე მეტი ცხოვრობს. ამ ვადაში არ ითვლება საქართველოში სწავლის ან მკურნალობის მიზნით ცხოვრებისა და დიპლომატიურ და მათთან გათანაბრებულ წარმომადგენლობებში მუშაობის პერიოდი; თუ რეზიდენტი აქტიურად აბანდებს ეროვნულ ეკონომიკაში, მას აქვს ბინადრობის ნებართვის მიღების უფლება. როგორც წესი, ინვესტიციის მოცულობა 122000 აშშ დოლარიდან (300 000 ლარი) იწყება.
რა სახის ბინადრობის ნებართვები გაიცემა საქართველოში ქვეყანაში ცხოვრების ნებართვის მიღება შედარებით ადვილია. ინვესტიციების დაბანდების ან ეკონომიკური საქმიანობის დაწყების შემდეგ მას შეუძლლია ბინადრობის ნებართვის მისაღებად განცხადებით მიმართოთ ნებისმიერ უფლებამოსილ წარმომადგენლობას: სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს ნებისმიერ ტერიტორიულ სამსახურს ანიუსტიციის სახლის ფილიალს. განცხადება და სხვა საჭირო დომუნეტები შეიძლება იყოს შევსებული ქართულ, ინგლისურ და/ან რუსულ ენებზე. ნებართვის ორი სახეობა არსებობს: მუდმივი; დროებითი. მუდმივი ბინადრობის ნებართვა გაიცემა საქართველოს მოქალაქის მეუღლეზე, მშობელსა და შვილზე. ამ შემთხვევაში საჭირო იქნება განმცხადებლის შემოსავლების დამადასტურებელი დოკუმენტი. დროებითი ბინადრობის ნებართვის საფუძველზე გაიცემა უცხოელზე, რომელმაც საქართველოში იცხოვრა ბოლო 6 წლის განმავლობაში. ვადა განისაზღვრება არა ქვეყნის ტერიტორიაზე ფაქტობრივი ყოფნის, არამედ, დროებითი ბინადრობის ნებართვების მოქმედების ჯამური ვადით. ამ ვადაში არ ითვლება საქართველოში სწავლის ან მკურნალობის მიზნით ცხოვრებისა და დიპლომატიურ და მათთან გათანაბრებულ წარმომადგენლობებში მუშაობის პერიოდი. ნათესაობრივი კავშირის საფუძველზე მუდმივი ცხოვრების ნებართვა გაიცემა საქართველოს მოქალაქის მეუღლეზე, მშობელსა და შვილზე. მთავარი მოთხოვნა - ნათესაური კავშირის დამადასტურებელი საბუთის არსებობა. ასეთი ნებართვას აქვს ერთი ნიუანსი - განქორწინების შემთხვევაში მისი ანულირება ხდება. სპეციალური ბინადრობის ნებართვა უვადოა და გაიცემა უცხოელზე, რომელსაც საქართველოში მინიჭებული აქვს ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) მსხვერპლის ან დაზარალებულის სტატუსი. სპეციალური ბინადრობის ნებართვა ასევე გაიცემა უცხოელზე, რომელზედაც საქართველოში დროებითი ბინადრობის ნებართვის გაცემის თაობაზე წერილობით ინიციატივას წარადგენს საქართველოს მთავრობის წევრი; გაძევებას დაქვემდებარებულ უცხოელზე, რომლის ქვეყნიდან გაძევე შეიძლება მისი სიცოცხლისთვის საფრთხეს შეიცავდეს და უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულის სტატუსის მქონე სხვა სახელმწიფოს მოქალაქეზე. მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართვა მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართავას გაიცემა პირებზე, რომლებიც აპირებენ ბიზნესით დაკავებას ან მუშაობას შრომით ხელშეკრულების საფუძველზე. საქართველოში სამუშაოდ მომავალმა განმცხადებელმა უნდა წარადგინოს მინიმუმ 6-თვიანი შრომითი ხელშეკრულება მინიმალური ანაზღაურებით თვეში 1000 ლარის ოდენბით წლიური არანაკლებ 50 000 ლარის მქონე ქაღტულ კომპანიაში. ბიზნესმენები და მეწარმეები, რომლებმაც საქართველოში დაარეგისტრირეს კომპანია, ბინადრობის ნებართვის მისაღებად განცახების შეტანამდე უნდა შეიტანონ მის ანგარიშზე არანაკლებ 5000 აშშ დოლარის. უვიზო ქვეყნების მოქალაქეებმა უნდა იქონიონ D1 / D2 ტიპის საიმიგრაციო ვიზა. მოსაკრებლის ოდენობა დამოკიდებული იქნება ნებართვის გაცემის ვადებზე. განაცხადის შეტანა შესაძლებელია დისტანციურად , მინდობილი პირის მეშვეობით. შრომითი ბინადრობის ნებართვა გაიცემა უცხოელზე საქართველოში დამსაქმებელთან ოფიციალური ხელშეკრულებით სამეწარმეო ან შრომითი საქმიანობის განსახორციელებლად. ინდივიდუალური მეწარმეებისთვის რეზიდენტობის ამ სახეობას ანიჭებენ ფიზიკურ პირებს, რომლებმაც საქართველოში დაარეგისტრირეს ბიზნესი. კომპანიის რეგისტრირების პროცესი მარტივია: იკავებს ერთ დღეს; ღირს დაახლოებით 35 USD (100 ლარი); კორპორატიული ანგარიშის გახსნა საქართველოს ნებისმიერ ბანკში; გადამხდელის საიდენტიფიკაციო ნომრის მიღება. არის გარკვეული ციფრები, რომლების ინვესტორი კომპანიისთვის მნიშვნელოვანია. ძირითადი კომპანიის წლიური ბრუნვა 50 000 ლარს უნდა აღემატებოდეს (რაც 17000 USD ექვივალენტურია). დამფუძნებლის ან დამფუძნებეთა ყოველთვიური შემოსავალი მათ მიერ საქართველოში სამეწარმეო ან შრომითი საქმიანობიდან მიღებული ყოველთვიური შემოსავალი/შრომის ანაზღაურება არ იქნება საქართველოში განსაზღვრული საშუალო მომხმარებლის საარსებო მინიმუმის ხუთმაგ ოდენობაზე ნაკლები. მოქმედი კანონმდებლობის თანახმად ბინადრობის ნებართვის ეს ტიპი გაიცემა ერთი წლის ვადით, მაგრამ, ეს ვადა შეიძლება შეიცვალოს, რადგანაც საქართველოს მთავრობა საკანონმდებლო აქტებში გარკვეული ცვლილებების შეტანას გეგმავს. ნებისმიერ შემთხვევაში, ვადა არ შეიძლება 6 წელზე მეტი იყოს. ძირითადი რა დოკუმენტებია საჭირო მეწარმეებისთვის ბინადრობის ნებართვის მოსაპოვებლად: ამონაწერი იურიდიულ პირ საწარმოთა რეესტრიდან; ცნობა საგადასახადო სამსახურიდან, რომ კომპანიის ბრუნვა წელიწადში არანალკებ 50 000 ლარს შეადგენს; საბანკო ანგარიშის ამონაწერი, რომელიც ადასტურებს, რომ კომპანიის ხელმძღვანელს ანგარიშზე აქვს 11000 ლარზე მეტი; შეტყობინება კომპანიის უცხოელი თანამშრომლების საერთო რაოდენობის შესახებ. თუ კომპანიის დამფუძნებლები აკმაყოფილებენ ყველა პირობას, მათ ყოველწლიურად შეუძლიათ ბინადრობის ნებართვის გაგრძელება. დროებითი ბინადრობის 6-წლიანი პერიოდის შემდეგ ინვესტორს შეუძლია მუდმივი ბინადრობის მიღება. სასწავლო ბინადრობის ნებართვა გაიცემა საქართველოში ავტორიზებულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში სწავლის მიზნით. ბინადრობის ნებართვის მოქმედების ვადა განისაზღვრება სკოლაში სწავლის ან უმაღლესი განათლების დაწესებულებასთან დადებული ხელშეკრულების მოქმედების ვადით. მისაღებად საჭირო იქნება საბანკო ამონაწერი, რომელიც დაადასტურებს მოსწავლის/სტუდენტის ანგარიშზე სწავლების პერიოდში საცხოვრებლად საჭირო თანხის არსებობას. საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვა გაიცემა იმ უცხოელზე და მისი ოჯახის წევრებზე, რომელმაც განახორციელა არანაკლებ 300 000 აშშ დოლარის ლარში ეკვივალენტის ოდენობის ინვესტიცია ან რომელსაც საქართველოს ტერიტორიაზე აქვს საკუთრების უფლება უძრავ ნივთზე (გარდა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწისა), რომლის საბაზრო ღირებულება აღემატება 300 000 აშშ დოლარის ლარში ეკვივალენტს. ამ შემთხვევაში ინვესტორი იღებს 5-წლიანი ბინადრობის ნებართვას. საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვის მფლობელმა ყოველწლიურად უნდა წარადგინოს ინფორმაცია შემოსავალზე კომერციული საქმიანობიდან და დაამტკიცოდ, რომ წლიური ბრუნვა აღემატება: 50 000 USD - პირველი წელი; 100 000 USD - მეორე წელი; 120 000 USD - მესამედან მეხუთე წლამდე. იმ შემთხვევაში, თუ საინვესტიციო ბინადრობის უფლება ეფუძნება უძრავი ქონების ფლობას, ფიზიკური პირი ინარჩუნებს საკუთრების უფლებას ქონებაზე, რომელიც ბინადრობის ნებართვის საფუძველი გახდა. ბინადრობის ნებართვა ოჯახის გაერთიანების მიზნით გაიცემა ბინადრობის ნებართვის მქონე უცხოელის პირის ოჯახის წევრებზე. ბინადრობის ნებართვის მოქმედების ვადა ანალოგიურია ბინადრობის ნებართვის იმ წევრის ვადისა, ვინც ეს ნებართვა პირველმა. მისაღებად საჭიროა ნათესაური კავშირის დამადასტურებელი დოკუმენტი და საქართველოში ლეგალური შემოსავლის დამადასტურებელი დოკუმენტი ან პირად საბანკო ანგარიშზე რიცხული თანხა, რომლის ოდენობაც ყოველთვიურად არ უნდა იყოს საქართველოში განსაზღვრულ საარსებო მინიმუმის ორჯერად ოდენობაზე ნაკლები. ბინადრობის ნებართვა უძრავი ქონების ფლობის საფუძველზე ბინადრობის ნებართვის ამ ტიპის მიღება შეუძლიათ 100 000 USD-ზე მეტი ღირებულების უძრავი ქონების მფლობელებს. ბინადრობის ვადა - 1 წელი. ისევე, როგორც საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვის შემთხვევაში, ამ სახის ნებართვის მქონე პირს უძრავი ქონების ფლობის უფლება ბინადრობის უფლება უნარჩუნდება ერთი წლის ვადით, ხოლო ამ ვადის ამოწურვისას მან უნდა წარადგინოს საბუთი, რომ 100 000 USD-ზე მეტი ღირებულების უძრავი ქონება კვლავ მის მფლობელობაშია.
5 ნაბიჯი საქართველოს მოქალაქეობის მისაღებად
ბინადრობის ნებართვის გაფორმება საქართველოში სხვა განვითარებულ ქვეყნებთან, როგორიცაა აშშ, კანადა, ავსტრალია ან ახალი ზელანდია, გაცილებით მარტივია. ამ ქვეყნებში იმიგრაციის პროცესმა შიძლება წლები და ათწლეულები დაიკავოს და, ამავდროულად, არ იძლეოდეს მუდმივი ცხოვრების უფლების ან მოქალაქეობის მიღების არანაირ გარანტიას. საკმაოდ ხშირია იმ ადამიანთა ისტორები, ვინც 15 წლის განმავლობაში ცდილობდნენ აშშ გრინ-კარტის მიღებას.
ჩვენ გთავაზობთ იმ ნაბიჯების ჩამონათვალს, რომლების უნდა გაიაროთ საქართველოში მუდმივი ცხოვრების უფლების ან მოქალაქეობის მისაღებად.
ნაბიჯი 1: ვიზიტი საქართელოში
ქვეყანაში ვიზიტი სავალდებულო არ არის. საქართველოს კანონმდებლობით დაშვებულია ბინადრობის მისაღებად საბუთების დისტანციურად შეტანა.თუმცა, ვიდრე საქართველოში საცხოვრებალდა გადახვალთ ან საკუთარ ფულს უძრავ ქონებაში დააბანდებთ, მიზანშეწონილია საქართველოში ტუნდაც რამდენიმე დღის გატარება.
ნაბიჯი 2: ბინადრობის ნებართვის სახეობის არჩევა
გამომდინარე ინვესტირების ფინანსური შესაძლებლობებიდან და იქიდან, თუ რამდენად სწრაფად გსურთ მისი მიღება, ბინადრობის ნებართვის მიღების სამი ძირითადი ვარიანტი არსებობს.
გთავაზობთ ბინადრობის ნებართვის სამი ვარიანტის დადებით და უარყოფით მხარეებს.
ცხრილის სანახავად გადადით ბმულზე -
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EdtV1Fq-vHmSzUbHTNfJbwyFP8wKVIY…
მოთხოვნები ეკონომიკაში ინვესტირება უძრავ ქონებაში ინვესტირება ფრილანსერობა ან ბიზნესის წარმოება
მინიმალური ინვესტიციები 300,000 USD 100,000 USD მონაცემები არ არის
სახელმწიფო ბაჟი 180-300 ლარი 210-410 ლარი
გაფორმების ვადა 20-30 დღე 10-30 დღე
ოჯახი მეუღლე, არასრულწლოვანი შვილი ან ქმდითუუნარო კმაყოფაზე მყოფი
მოქალაქეობა 5 წელიწადში
ნაბიჯი 3:
შესაბამისი ოდენობის ინვესტიციების დაბანდება შეიძლება ბიზნესის რეგისტრირების და კომერციული საბანკო ანგარიშის გახსნის ან უძრავი ქონების შეძენის გზით.
ნაბიჯი 4:
თანხების ინვესტირების შემდეგ საჭიროა ყველა სავალდებულო საბუთის შეგროვება (ამაზე შემდგომ ვისაუბრებთ)და ბინადრობის ნებართვის მისაღებად სახელმწიფო სერვისების განვითარების ტერიტორიულ ოფისში ან საზოგადოებრივი მომსახურების ცენტრში განაცხადის შეტანა.
ნაბიჯი 5: განაცხადის შეტანა ბინადრობის ნებართვის მისაღებად
ქვეყანაში 5-წლიანი ცხოვრების შემდეგ ინვესტორეს შეუძლია მუდმივი ბინადრობის ან საქართველოს მოქალაქეობის მიღება. საქართველოში არ არის დაშვებული ორმეგი მოქალაქეობა, ამიტომ, უცხოელს მოუწევს თავისი ქვეყნის მოქალაქეობაზე უარის თქმა. საქართველოს მოქალაქეობის მიღება სავალდებულო არ არის და უცხოელს შეუძლია აწარმოოს ბიზნესი, ისწავლოს ან იმუშაოს საქართველოში განუსაზღვრელი ვადის განმავლობაში მუდმივი ნებართვის საფუძველზე.
ქვეყანაში ცხოვრების ნებართვის მიღება შედარებით ადვილია. ინვესტიციების დაბანდების ან ეკონომიკური საქმიანობის დაწყების შემდეგ მას შეუძლლია ბინადრობის ნებართვის მისაღებად განცხადებით მიმართოთ ნებისმიერ უფლებამოსილ წარმომადგენლობას: სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს ნებისმიერ ტერიტორიულ სამსახურს ანიუსტიციის სახლის ფილიალს. განცხადება და სხვა საჭირო დომუნეტები შეიძლება იყოს შევსებული ქართულ, ინგლისურ და/ან რუსულ ენებზე.
ნებართვის ორი სახეობა არსებობს:
მუდმივი;
დროებითი.
მუდმივი ბინადრობის ნებართვა
გაიცემა საქართველოს მოქალაქის მეუღლეზე, მშობელსა და შვილზე. ამ შემთხვევაში საჭირო იქნება განმცხადებლის შემოსავლების დამადასტურებელი დოკუმენტი.
დროებითი ბინადრობის ნებართვის საფუძველზე
გაიცემა უცხოელზე, რომელმაც საქართველოში იცხოვრა ბოლო 6 წლის განმავლობაში. ვადა განისაზღვრება არა ქვეყნის ტერიტორიაზე ფაქტობრივი ყოფნის, არამედ, დროებითი ბინადრობის ნებართვების მოქმედების ჯამური ვადით. ამ ვადაში არ ითვლება საქართველოში სწავლის ან მკურნალობის მიზნით ცხოვრებისა და დიპლომატიურ და მათთან გათანაბრებულ წარმომადგენლობებში მუშაობის პერიოდი.
ნათესაობრივი კავშირის საფუძველზე
მუდმივი ცხოვრების ნებართვა გაიცემა საქართველოს მოქალაქის მეუღლეზე, მშობელსა და შვილზე. მთავარი მოთხოვნა - ნათესაური კავშირის დამადასტურებელი საბუთის არსებობა. ასეთი ნებართვას აქვს ერთი ნიუანსი - განქორწინების შემთხვევაში მისი ანულირება ხდება.
სპეციალური ბინადრობის ნებართვა
უვადოა და გაიცემა უცხოელზე, რომელსაც საქართველოში მინიჭებული აქვს ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) მსხვერპლის ან დაზარალებულის სტატუსი. სპეციალური ბინადრობის ნებართვა ასევე გაიცემა უცხოელზე, რომელზედაც საქართველოში დროებითი ბინადრობის ნებართვის გაცემის თაობაზე წერილობით ინიციატივას წარადგენს საქართველოს მთავრობის წევრი; გაძევებას დაქვემდებარებულ უცხოელზე, რომლის ქვეყნიდან გაძევე შეიძლება მისი სიცოცხლისთვის საფრთხეს შეიცავდეს და უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულის სტატუსის მქონე სხვა სახელმწიფოს მოქალაქეზე.
მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართვა
მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართავას გაიცემა პირებზე, რომლებიც აპირებენ ბიზნესით დაკავებას ან მუშაობას შრომით ხელშეკრულების საფუძველზე. საქართველოში სამუშაოდ მომავალმა განმცხადებელმა უნდა წარადგინოს მინიმუმ 6-თვიანი შრომითი ხელშეკრულება მინიმალური ანაზღაურებით თვეში 1000 ლარის ოდენბით წლიური არანაკლებ 50 000 ლარის მქონე ქაღტულ კომპანიაში. ბიზნესმენები და მეწარმეები, რომლებმაც საქართველოში დაარეგისტრირეს კომპანია, ბინადრობის ნებართვის მისაღებად განცახების შეტანამდე უნდა შეიტანონ მის ანგარიშზე არანაკლებ 5000 აშშ დოლარის. უვიზო ქვეყნების მოქალაქეებმა უნდა იქონიონ D1 / D2 ტიპის საიმიგრაციო ვიზა. მოსაკრებლის ოდენობა დამოკიდებული იქნება ნებართვის გაცემის ვადებზე. განაცხადის შეტანა შესაძლებელია დისტანციურად , მინდობილი პირის მეშვეობით.
შრომითი ბინადრობის ნებართვა
გაიცემა უცხოელზე საქართველოში დამსაქმებელთან ოფიციალური ხელშეკრულებით სამეწარმეო ან შრომითი საქმიანობის განსახორციელებლად.
ინდივიდუალური მეწარმეებისთვის
რეზიდენტობის ამ სახეობას ანიჭებენ ფიზიკურ პირებს, რომლებმაც საქართველოში დაარეგისტრირეს ბიზნესი. კომპანიის რეგისტრირების პროცესი მარტივია:
იკავებს ერთ დღეს;
ღირს დაახლოებით 35 USD (100 ლარი);
კორპორატიული ანგარიშის გახსნა საქართველოს ნებისმიერ ბანკში;
გადამხდელის საიდენტიფიკაციო ნომრის მიღება.
არის გარკვეული ციფრები, რომლების ინვესტორი კომპანიისთვის მნიშვნელოვანია. ძირითადი კომპანიის წლიური ბრუნვა 50 000 ლარს უნდა აღემატებოდეს (რაც 17000 USD ექვივალენტურია). დამფუძნებლის ან დამფუძნებეთა ყოველთვიური შემოსავალი მათ მიერ საქართველოში სამეწარმეო ან შრომითი საქმიანობიდან მიღებული ყოველთვიური შემოსავალი/შრომის ანაზღაურება არ იქნება საქართველოში განსაზღვრული საშუალო მომხმარებლის საარსებო მინიმუმის ხუთმაგ ოდენობაზე ნაკლები. მოქმედი კანონმდებლობის თანახმად ბინადრობის ნებართვის ეს ტიპი გაიცემა ერთი წლის ვადით, მაგრამ, ეს ვადა შეიძლება შეიცვალოს, რადგანაც საქართველოს მთავრობა საკანონმდებლო აქტებში გარკვეული ცვლილებების შეტანას გეგმავს. ნებისმიერ შემთხვევაში, ვადა არ შეიძლება 6 წელზე მეტი იყოს.
ძირითადი
რა დოკუმენტებია საჭირო მეწარმეებისთვის ბინადრობის ნებართვის მოსაპოვებლად:
ამონაწერი იურიდიულ პირ საწარმოთა რეესტრიდან;
ცნობა საგადასახადო სამსახურიდან, რომ კომპანიის ბრუნვა წელიწადში არანალკებ 50 000 ლარს შეადგენს;
საბანკო ანგარიშის ამონაწერი, რომელიც ადასტურებს, რომ კომპანიის ხელმძღვანელს ანგარიშზე აქვს 11000 ლარზე მეტი;
შეტყობინება კომპანიის უცხოელი თანამშრომლების საერთო რაოდენობის შესახებ.
თუ კომპანიის დამფუძნებლები აკმაყოფილებენ ყველა პირობას, მათ ყოველწლიურად შეუძლიათ ბინადრობის ნებართვის გაგრძელება. დროებითი ბინადრობის 6-წლიანი პერიოდის შემდეგ ინვესტორს შეუძლია მუდმივი ბინადრობის მიღება.
სასწავლო ბინადრობის ნებართვა
გაიცემა საქართველოში ავტორიზებულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში სწავლის მიზნით. ბინადრობის ნებართვის მოქმედების ვადა განისაზღვრება სკოლაში სწავლის ან უმაღლესი განათლების დაწესებულებასთან დადებული ხელშეკრულების მოქმედების ვადით. მისაღებად საჭირო იქნება საბანკო ამონაწერი, რომელიც დაადასტურებს მოსწავლის/სტუდენტის ანგარიშზე სწავლების პერიოდში საცხოვრებლად საჭირო თანხის არსებობას.
საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვა
გაიცემა იმ უცხოელზე და მისი ოჯახის წევრებზე, რომელმაც განახორციელა არანაკლებ 300 000 აშშ დოლარის ლარში ეკვივალენტის ოდენობის ინვესტიცია ან რომელსაც საქართველოს ტერიტორიაზე აქვს საკუთრების უფლება უძრავ ნივთზე (გარდა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწისა), რომლის საბაზრო ღირებულება აღემატება 300 000 აშშ დოლარის ლარში ეკვივალენტს. ამ შემთხვევაში ინვესტორი იღებს 5-წლიანი ბინადრობის ნებართვას. საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვის მფლობელმა ყოველწლიურად უნდა წარადგინოს ინფორმაცია შემოსავალზე კომერციული საქმიანობიდან და დაამტკიცოდ, რომ წლიური ბრუნვა აღემატება:
50 000 USD - პირველი წელი;
100 000 USD - მეორე წელი;
120 000 USD - მესამედან მეხუთე წლამდე.
იმ შემთხვევაში, თუ საინვესტიციო ბინადრობის უფლება ეფუძნება უძრავი ქონების ფლობას, ფიზიკური პირი ინარჩუნებს საკუთრების უფლებას ქონებაზე, რომელიც ბინადრობის ნებართვის საფუძველი გახდა.
ბინადრობის ნებართვა ოჯახის გაერთიანების მიზნით
გაიცემა ბინადრობის ნებართვის მქონე უცხოელის პირის ოჯახის წევრებზე. ბინადრობის ნებართვის მოქმედების ვადა ანალოგიურია ბინადრობის ნებართვის იმ წევრის ვადისა, ვინც ეს ნებართვა პირველმა. მისაღებად საჭიროა ნათესაური კავშირის დამადასტურებელი დოკუმენტი და საქართველოში ლეგალური შემოსავლის დამადასტურებელი დოკუმენტი ან პირად საბანკო ანგარიშზე რიცხული თანხა, რომლის ოდენობაც ყოველთვიურად არ უნდა იყოს საქართველოში განსაზღვრულ საარსებო მინიმუმის ორჯერად ოდენობაზე ნაკლები.

ВНЖ в Грузии – вид на жительство за инвестиции в недвижимость
Вид на жительство в Грузии интересует многих инвесторов в недвижимость. Идея переехать в Грузию популярна среди жителей стран СНГ, но в последнее время довольно много граждан ЕС и США тоже считают Грузию привлекательной для переезда на постоянное место жительства. Вид на жительство для проживания в Грузии позволяет иностранцам иметь те же права, что и грузины, упрощает пересечение границы и некоторые формальности. Какие виды ВНЖ есть и как получить вид на жительство в Грузии инвестору – разберемся в этой статье.
Что дает ВНЖ в Грузии, и кто может его получить
Вид на жительство – это юридический документ, который помогает иностранному гражданину вступать в различные правовые отношения на территории Грузии, получать доступ к банковским, страховым, медицинским и другим услугам. Кроме того, вид на жительство – это первый шаг к тому, чтобы стать гражданином Грузии. ВНЖ позволяет получить грузинский паспорт через десять лет проживания в стране. Однако вид на жительство все еще имеет свои ограничения – резиденты страны, в отличие от граждан, не могут принимать участие в политических выборах, референдумах, голосованиях. Однако эти нюансы не важны для тех, кто имеет или хочет открыть в Грузии свой бизнес, приобрести недвижимость для коммерческих целей и частного пользования.
Правительство Грузии разработало специальную законодательную базу для упрощенного получения вида на жительство. Только соблюдая закон, можно рассчитывать на получение разрешения, которое позволит проживать в стране. Это касается как временного, так и постоянного вида на жительство в Грузии. Разрешение на временное проживание выдается только на срок один год, однако любой нерезидент имеет возможность его продлить. Спустя пять лет проживания в стране по временному разрешению закон позволяет получить постоянный ВНЖ. Претендовать на него могут:
- рабочие, фрилансеры;
- инвесторы, предприниматели;
- студенты, школьники;
- кандидаты на воссоединение семьи;
- бывшие граждане Грузии;
- лица без гражданства;
- собственники имущества (кроме земельных участков) на сумму более 35 000 долларов США.
ВНЖ выдается также супругам, детям и родителям тех, кто прожил в Грузии не менее шести лет. Хотя в этот шестилетний период не входят периоды лечения, дипломатической службы и учебы. Если нерезидент активно инвестирует в национальную экономику Грузии, он имеет право получить вид на жительство. Как правило, размер вложений составляет от 122 000 долларов (300 000 национальной валюты – лари).
Какие бывают разновидности ВНЖ в Грузии?
Получить разрешение на проживание в стране относительно просто. После того как иностранный гражданин сделает инвестиции или начнет экономическую деятельность, он может подать заявление на получение ВНЖ в любое уполномоченное представительство: территориальный офис Агентства развития государственных сервисов или филиал Центра общественных услуг. Заявление и необходимые документы можно подать на грузинском, английском и/или русском языках.
Существует два типа разрешений:
- постоянное;
- временное.
Постоянный ВНЖ
Получает иностранец, супруг, отец или мать которого – граждане Грузии, законно проживающие на территории страны в течение шести лет. В таком случае потребуется документ, подтверждающий официальный доход заявителя.
На основании временных ВНЖ
Получает иностранный гражданин, проживший в Грузии более шести лет на основании временных разрешений. Срок пребывания рассчитывается не по фактическому нахождению на территории страны, а по совокупности срока действия временных ВНЖ. Сюда не относятся разрешения, выданные для учебы, лечения или для работы в дипломатических представительствах.
На основании родственной связи
Право получения постоянного вида на жительство в Грузии имеют родители, дети или супруга (супруг) гражданина страны. Главное требование – наличие документа, подтверждающего родственные связи. Нюанс такого ВНЖ в том, что в случае развода он аннулируется.
Специальный
Такой вид на жительство не имеет срока действия и выдается иностранным гражданам – жертвам торговли людьми, может быть предоставлен по инициативе члена Правительства Грузии, соотечественникам, проживающим за рубежом, или лицам, выдворение которых из страны может угрожать их жизни.
Временный ВНЖ
Разрешение на временное проживание выдается людям, которые собираются заниматься бизнесом или работать по трудовому договору. Заявитель, едущий в Грузию на работу, должен представить трудовой договор минимум на 6 месяцев с минимальной заработной платой 1000 лари в месяц в грузинской компании с годовым оборотом не менее 50 000 лари. Бизнесменам и предпринимателям, зарегистрировавшим компанию в Грузии, необходимо внести от 5000 долларов США на счет компании до подачи заявления на временное проживание. Для граждан безвизовых стран необходимо иметь иммиграционную визу категории D1 / D2. Сборы будут варьироваться в зависимости от срока выдачи разрешения. Заявку также можно подать удаленно по доверенности.
Трудовой
Выдается иностранным гражданам, прибывшим в Грузию для ведения трудовой деятельности по официальному договору с работодателем.
Для индивидуальных предпринимателей
Этот тип резидентства предоставляется физическим лицам, которые зарегистрировали бизнес в Грузии. Процесс регистрации компании очень прост:
- занимает один день;
- стоит около 35 долларов (100 лари);
- открытие корпоративного счета в любом банке Грузии;
- получение идентификационного номера налогоплательщика (ИНН).
Есть определенные цифры, которые важны для компании-инвестора. Годовой оборот основанной компании должен превышать 50 000 лари (что эквивалентно 17 000 долларов США). Ежемесячный доход учредителя или учредителей от этой предпринимательской деятельности должен быть не менее пятикратного размера минимальной заработной платы гражданина Грузии. Согласно действующему законодательству, этот вид на жительство выдается сроком на один год, но срок может измениться, так как правительство Грузии должно внести соответствующие изменения в подзаконные акты. В любом случае срок не может быть больше шести лет.
Основные документы, необходимые для получения вида на жительство для предпринимателей:
- выписка из реестра предприятий юридических лиц;
- справка из налоговой о том, что оборот компании составляет не менее 50 000 лари в год;
- выписка с банковского счета о том, что у руководителя компании на счету минимум 11 000 лари;
- уведомление, в котором указано общее количество иностранных сотрудников в компании.
Учредители компании могут продлевать вид на жительство каждый год, если соответствуют всем вышеперечисленным условиям. После 6 лет продления временного инвестор может получить постоянный ВНЖ.
Учебный
Разрешение предоставляется учащимся школ и вузов под патронажем Минобразования Грузии на территории другого государства. Срок действия ВНЖ аналогичен периоду обучения в школе или действию контракта с вузом. Для получения потребуется выписка из банка, подтверждающая наличие средств на проживание учащегося в Грузии на период обучения.
Инвестиционный
Выдается иностранцу, который осуществил инвестиции в экономику Грузии на сумму не менее 300 000 долларов США или владеет недвижимостью на эквивалентную сумму (кроме сельскохозяйственных земель) на территории страны. В этом случае инвестор получает временный вид на жительство сроком до 5 лет. Владелец инвестиционного ВНЖ должен ежегодно предоставлять информацию о доходе от коммерческой деятельности и доказывать, что годовой оборот превышает:
- 50 000 долларов США – в 1-й год;
- 100 000 долларов США – во 2-й год;
- 120 000 долларов США – с 3-го по 5-й года.
В случае, если инвестиционный вид на жительство основан на владении недвижимостью, физическое лицо сохраняет право собственности на имущество, которое было основанием для выдачи ВНЖ.
С целью воссоединения семьи
Разрешение предоставляется членам семьи иностранного гражданина, имеющего постоянный вид на жительство в Грузии. Срок действия ВНЖ аналогичен сроку действия разрешения члена семьи, получившего его первым. Для получения нужно представить документ, подтверждающий родственные связи, а также выписку по банковскому счету, сумма на котором должна вдвое превышать прожиточный минимум с учетом срока ВНЖ.
ВНЖ за покупку недвижимости
Такой вид на жительство могут оформить владельцы недвижимости на сумму от 100 000 долларов США. Срок проживания – 1 год. Как и в случае с инвестиционным ВНЖ, владелец такого разрешения сохраняет право собственности на недвижимость в течение одного года. По истечении одного года иностранец должен представить документ о том, что он все еще владеет недвижимостью и ее минимальная стоимость превышает 100 000 долларов США.
5 шагов к гражданству Грузии
Оформление вида на жительство в Грузии гораздо проще в сравнении с более развитыми странами, такими как США, Канада, Австралия или Новая Зеландия. Иммиграция в такие развитые страны может занять годы, даже десятилетия, не предлагая при этом никаких гарантий постоянного проживания или гражданства. Истории людей, которые безуспешно пытались получить грин-карту США более 15 лет, довольно распространены. Ниже описаны шаги, которые нужно предпринять на пути к постоянному проживанию и гражданству Грузии.
Шаг 1: посещение Грузии
Посещение страны не является обязательным. Законодательство Грузии допускает подачу документов на ВНЖ дистанционно. Но прежде чем переехать в Грузию или инвестировать заработанные деньги в местную недвижимость, рекомендуется провести в Грузии минимум несколько дней.
Шаг 2: выбор вида ВНЖ
Есть три основных варианта получения вида на жительство в зависимости от финансовых возможностей инвестирования и того, насколько быстро требуется получить ВНЖ. Ниже представлены преимущества и недостатки трех вариантов вида на жительство.
||
Шаг 3: инвестиции
Внесение инвестиций требуемого размера может быть осуществлено в форме регистрации бизнеса и открытия коммерческого банковского счета или путем покупки недвижимости.
Шаг 4: подача заявки на ВНЖ
После инвестирования средств нужно собрать все необходимые документы (об этом ниже) и подать заявку на получение вида на жительство в территориальный офис Агентства развития государственных сервисов или филиал Центра общественных услуг.
Шаг 5: подача заявки на получение гражданства
После 5 лет проживания в Грузии инвестор может получить постоянный вид на жительство или гражданство страны. В Грузии не допускается двойное гражданство, поэтому иностранцу придется отказаться от гражданства своей страны. Получение гражданства Грузии не является обязательным, и иностранному гражданину можно продолжать вести бизнес, учиться или работать в Грузии неопределенный срок на основании постоянного разрешения.
Процедура оформления ВНЖ при инвестировании в недвижимость
Инвесторам в недвижимость можно подать заявку на получение вида на жительство в Грузии сразу после покупки жилья.
Предварительная регистрация права на недвижимость
Процедура необходима, если инвестор вкладывает деньги в недвижимость на этапе строительства и хочет гарантировать свои права на приобретенное имущество. Для этого покупатель заключает предварительный договор купли-продажи с оформлением в Доме Юстиции. В нем указывается:
- срок сдачи объекта;
- параметры приобретаемой недвижимости;
- состояние жилья: отделка, наличие сантехники, мебели и прочее.
Главное – в предварительном договоре прописывается обязательство сторон заключить основной договор после сдачи объекта в эксплуатацию.
Документы для получения ВНЖ в Грузии
Для регистрации права собственности на недвижимость иностранному инвестору потребуется:
- загранпаспорт;
- договор купли-продажи или другой документ, подтверждающий право собственности на жилье;
- квитанция об оплате госпошлины.
Также может потребоваться доверенность, если иностранец приобретает недвижимость дистанционно и сделка заключается через доверенное лицо.
Сроки регистрации и стоимость получения ВНЖ в Грузии
Скорость регистрации права собственности в Реестре недвижимости зависит от того, насколько большую госпошлину готов заплатить инвестор:
- 50 лари – четыре рабочих дня;
- 150 – на следующий день после подачи заявки;
- 200 лари – в день обращения.
После оформления ВНЖ, временного или постоянного, резиденту нужно зарегистрироваться по месту жительства в Грузии, чтобы получить бинадробу – удостоверение личности с ID-номером. Для этого требуется подать заявление в Дом Юстиции в течение 30 дней после получения вида на жительство или 30 дней с момента первого визита в страну.
Преимущества покупки недвижимости и оформления ВНЖ в Грузии
Приобретение жилья в Грузии выгодно не только из-за комфортного климата, вкусной кухни или красивых видов. Грузинский рынок недвижимости остается одним из самых быстрорастущих и стабильных на постсоветском пространстве даже в условиях кризиса. Кроме получения вида на жительство, покупка недвижимости в Грузии выгодна по таким причинам:
- Быстрая окупаемость вложений. Апартаменты или коммерческая недвижимость в центре крупного города, такого как Тбилиси, может приносить до 15% чистого дохода ежегодно от сдачи в аренду или до 40% при продаже спустя 3-6 лет после покупки. Средняя окупаемость от аренды – 6-8 лет.
- Низкие цены. Грузия остается одной из немногих курортных стран, где можно купить жилье по цене от 1200 долларов США за квадратный метр в столице. Недвижимость у моря в Грузии стоит от 700-800 долларов США за квадрат, если говорить о Батуми. В других, меньших городах и курортных зонах стоимость жилья начинается от 300 долларов США за квадратный метр.
- Комфортный бизнес-климат. Правительство Грузии стремится создать максимально комфортные условия для иностранных инвесторов, упрощая процедуры получения ВНЖ и гражданства страны, а также проводит реформы, направленные на либерализацию экономики и сокращение бюрократических процедур для бизнеса.
- Надежность вложений. Инвесторы, вкладывающие в недвижимость, могут не беспокоиться о безопасности своих инвестиций. Даже на этапе строительства заключается предварительный договор купли-продажи, который гарантирует покупателю права на недвижимость и защищает его от недобросовестных застройщиков.
- Низкие налоги. Налог на недвижимость с физических лиц в Грузии не взимается. Возможна уплата налога, если сумма дохода от приобретенного жилья, например, при его сдаче в аренду, превышает 40 000 лари.
Еще одно преимущество инвестирования в грузинскую недвижимость – это простота. Процедура оформления договора и регистрации права собственности на квадратные метры может быть проведена за один день, а приобрести жилье можно даже не посещая страну. Главное – найти надежного посредника, который возьмет на себя решение формальностей и гарантирует честность сделки.
Девелоперская компания Redco предлагает жилье по цене застройщика в Тбилиси, Батуми и других городах Грузии с услугой дистанционного заключения сделки. Узнать больше можно на официальном сайте девелопера – www.redco.ge.