საქართველოში ბინადრობის ნებართვა უძრავ ქონებაში ინვესტირების გამო
საქართველოში ბინადრობის საკითხი უძრავ ქონებაში დამბანდებელ ბევრ ინვესტორს აინტერესებს. საქართველოში გადმოსვლის საკითხი საკმაოდ პოპულარულია დსთ-ს ქვეყნების მოქალაქეთა შორის, მაგრამ, ბოლო დროს საქართველო მუდმივ საცხოვრებლად გადმოსასვლელად ევროკავშირის და აშშ-ს მოქალაქეთა შორისაც საკმაოდ პოპულარული გახდა. საქართველოში ბინადრობის ნებართვა აძლევს უცხოელებს იმავე უფლებებს, რაც ქვეყნის მოქალაქეებს, ამარტივებს საზღვრის გადმოკვეთის პროცედურასა და სხვა ფორმალობებს.
ბინადრობის ნებართვის რა სახეობები არსებობს და როგორ მიიღოს ბინადრობის ნებართვა ინვესტორმა - ამაზე იქნება საუბარი ამ სტატიაში
რას გვაძლევს საქართველოში ბინადრობის ნებართვა და როგორ მივიღოთ ის
ბინადრობის ნებართვა არის იურიდიული დოკუმენტი, რომელიც ეხმარება უცხოელს საქართველოს ტერიტორიაზე სხვადასხვა სახის სამართლებრივ ურთიერთობაში შესვლაში და საბანკო, სადაზღვეო, სამედიცინო და სხვა სახის მომსახურების მიღებაში. გარდა ამისა, ბინადრობის მოწმობა არის პირველი ნაბიჯი საქართველოს მოქალაქეობის მისაღებად. ქვეყანაში 10-წლიანი ცხოვრების შემდეგ ბინადრობის ნებართვა ქართული პასპორტის მიღების შესაძლებლობას იძლევა. აღსანიშნავია, რომ ბინადრობის ნებართვას გარკვეული შეზღუდვებიც აქვს - მოქალაქეებისაგან განსხვავებით რეზიდენტებს არ აქვთ პოლიტიკურ არჩევნებში, რეფერენდუმებში, კენჭისყრებში მონაწილეობის მიღების უფლება, თუმცა, ამ ნიუანსებს არ აქვთ გადამწყვეტი მნიშვნელობა მათთვის, ვისაც უკვე აქვს ან მომავალში აპირებს ბიზნესის დაწყებას, შეისყიდოს უძრავი ქონება კომერციული თუ კერძო მიზნებისთვის.
საქართველოს მთავრობამ შეიმუშავა სპეციალური საკანონმდებლო ბაზა ბინადრობის ნებართვის გამარტივებული წესით მისაღებად. მხოლოდ კანონის ყველა მოთხოვნის დაცვისას შეიძლება იქონიოთ ქვეყანაში ცხოვრების ნებართვის მიღების იმედი. ეს ეხება როგორც დროებით, ასევე მუდმივი ცხოვრების ნებართვის მიღებას. დროებითი ბინადრობის ნებართვა გაიცემა მხოლოდ ერთი წლით, თუმცა, ნებისმიერ არარეზიდენტს მისი გახანგრძლივება შეუძლია. დროებითი ნებართვის საფუძველზე ქვეყანაში ცხოვრების 5-წლიანი ვადის ამოწურვისას კანონით დაიშვება მუდმივი ბინადრობის ნებართვის მიღება. მისი მოთხოვნა შეუძლია:
შრომითი საქმიანობის სფეროს წარმომადგენლებს, თავისუფალი პროფესიის ადამიანებს;
ინვესტორებს, მეწარმეებს;
სტუდენტებს, სკოლის მოსწავლეებს;
ოჯახის გაერთიანების კანდიდატებს;
საქართველოს ყოფილ მოქალაქეებს;
მოქალაქეობის არმქონე პირებს;
35 000 აშშ დოლარზე მეტი ღირებულების ქონების (გარდა მიწის ნაკვეთებისა) მფლობელებს.
ბინადრობის ნებართვის მიღება ასევე შეუძლიათ იმ პირთა მეუღლეებს, შვილებს და მშობლებს, ვინც ქვეყანაში 6 წელზე მეტი ცხოვრობს. ამ ვადაში არ ითვლება საქართველოში სწავლის ან მკურნალობის მიზნით ცხოვრებისა და დიპლომატიურ და მათთან გათანაბრებულ წარმომადგენლობებში მუშაობის პერიოდი; თუ რეზიდენტი აქტიურად აბანდებს ეროვნულ ეკონომიკაში, მას აქვს ბინადრობის ნებართვის მიღების უფლება. როგორც წესი, ინვესტიციის მოცულობა 122000 აშშ დოლარიდან (300 000 ლარი) იწყება.
რა სახის ბინადრობის ნებართვები გაიცემა საქართველოში ქვეყანაში ცხოვრების ნებართვის მიღება შედარებით ადვილია. ინვესტიციების დაბანდების ან ეკონომიკური საქმიანობის დაწყების შემდეგ მას შეუძლლია ბინადრობის ნებართვის მისაღებად განცხადებით მიმართოთ ნებისმიერ უფლებამოსილ წარმომადგენლობას: სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს ნებისმიერ ტერიტორიულ სამსახურს ანიუსტიციის სახლის ფილიალს. განცხადება და სხვა საჭირო დომუნეტები შეიძლება იყოს შევსებული ქართულ, ინგლისურ და/ან რუსულ ენებზე. ნებართვის ორი სახეობა არსებობს: მუდმივი; დროებითი. მუდმივი ბინადრობის ნებართვა გაიცემა საქართველოს მოქალაქის მეუღლეზე, მშობელსა და შვილზე. ამ შემთხვევაში საჭირო იქნება განმცხადებლის შემოსავლების დამადასტურებელი დოკუმენტი. დროებითი ბინადრობის ნებართვის საფუძველზე გაიცემა უცხოელზე, რომელმაც საქართველოში იცხოვრა ბოლო 6 წლის განმავლობაში. ვადა განისაზღვრება არა ქვეყნის ტერიტორიაზე ფაქტობრივი ყოფნის, არამედ, დროებითი ბინადრობის ნებართვების მოქმედების ჯამური ვადით. ამ ვადაში არ ითვლება საქართველოში სწავლის ან მკურნალობის მიზნით ცხოვრებისა და დიპლომატიურ და მათთან გათანაბრებულ წარმომადგენლობებში მუშაობის პერიოდი. ნათესაობრივი კავშირის საფუძველზე მუდმივი ცხოვრების ნებართვა გაიცემა საქართველოს მოქალაქის მეუღლეზე, მშობელსა და შვილზე. მთავარი მოთხოვნა - ნათესაური კავშირის დამადასტურებელი საბუთის არსებობა. ასეთი ნებართვას აქვს ერთი ნიუანსი - განქორწინების შემთხვევაში მისი ანულირება ხდება. სპეციალური ბინადრობის ნებართვა უვადოა და გაიცემა უცხოელზე, რომელსაც საქართველოში მინიჭებული აქვს ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) მსხვერპლის ან დაზარალებულის სტატუსი. სპეციალური ბინადრობის ნებართვა ასევე გაიცემა უცხოელზე, რომელზედაც საქართველოში დროებითი ბინადრობის ნებართვის გაცემის თაობაზე წერილობით ინიციატივას წარადგენს საქართველოს მთავრობის წევრი; გაძევებას დაქვემდებარებულ უცხოელზე, რომლის ქვეყნიდან გაძევე შეიძლება მისი სიცოცხლისთვის საფრთხეს შეიცავდეს და უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულის სტატუსის მქონე სხვა სახელმწიფოს მოქალაქეზე. მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართვა მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართავას გაიცემა პირებზე, რომლებიც აპირებენ ბიზნესით დაკავებას ან მუშაობას შრომით ხელშეკრულების საფუძველზე. საქართველოში სამუშაოდ მომავალმა განმცხადებელმა უნდა წარადგინოს მინიმუმ 6-თვიანი შრომითი ხელშეკრულება მინიმალური ანაზღაურებით თვეში 1000 ლარის ოდენბით წლიური არანაკლებ 50 000 ლარის მქონე ქაღტულ კომპანიაში. ბიზნესმენები და მეწარმეები, რომლებმაც საქართველოში დაარეგისტრირეს კომპანია, ბინადრობის ნებართვის მისაღებად განცახების შეტანამდე უნდა შეიტანონ მის ანგარიშზე არანაკლებ 5000 აშშ დოლარის. უვიზო ქვეყნების მოქალაქეებმა უნდა იქონიონ D1 / D2 ტიპის საიმიგრაციო ვიზა. მოსაკრებლის ოდენობა დამოკიდებული იქნება ნებართვის გაცემის ვადებზე. განაცხადის შეტანა შესაძლებელია დისტანციურად , მინდობილი პირის მეშვეობით. შრომითი ბინადრობის ნებართვა გაიცემა უცხოელზე საქართველოში დამსაქმებელთან ოფიციალური ხელშეკრულებით სამეწარმეო ან შრომითი საქმიანობის განსახორციელებლად. ინდივიდუალური მეწარმეებისთვის რეზიდენტობის ამ სახეობას ანიჭებენ ფიზიკურ პირებს, რომლებმაც საქართველოში დაარეგისტრირეს ბიზნესი. კომპანიის რეგისტრირების პროცესი მარტივია: იკავებს ერთ დღეს; ღირს დაახლოებით 35 USD (100 ლარი); კორპორატიული ანგარიშის გახსნა საქართველოს ნებისმიერ ბანკში; გადამხდელის საიდენტიფიკაციო ნომრის მიღება. არის გარკვეული ციფრები, რომლების ინვესტორი კომპანიისთვის მნიშვნელოვანია. ძირითადი კომპანიის წლიური ბრუნვა 50 000 ლარს უნდა აღემატებოდეს (რაც 17000 USD ექვივალენტურია). დამფუძნებლის ან დამფუძნებეთა ყოველთვიური შემოსავალი მათ მიერ საქართველოში სამეწარმეო ან შრომითი საქმიანობიდან მიღებული ყოველთვიური შემოსავალი/შრომის ანაზღაურება არ იქნება საქართველოში განსაზღვრული საშუალო მომხმარებლის საარსებო მინიმუმის ხუთმაგ ოდენობაზე ნაკლები. მოქმედი კანონმდებლობის თანახმად ბინადრობის ნებართვის ეს ტიპი გაიცემა ერთი წლის ვადით, მაგრამ, ეს ვადა შეიძლება შეიცვალოს, რადგანაც საქართველოს მთავრობა საკანონმდებლო აქტებში გარკვეული ცვლილებების შეტანას გეგმავს. ნებისმიერ შემთხვევაში, ვადა არ შეიძლება 6 წელზე მეტი იყოს. ძირითადი რა დოკუმენტებია საჭირო მეწარმეებისთვის ბინადრობის ნებართვის მოსაპოვებლად: ამონაწერი იურიდიულ პირ საწარმოთა რეესტრიდან; ცნობა საგადასახადო სამსახურიდან, რომ კომპანიის ბრუნვა წელიწადში არანალკებ 50 000 ლარს შეადგენს; საბანკო ანგარიშის ამონაწერი, რომელიც ადასტურებს, რომ კომპანიის ხელმძღვანელს ანგარიშზე აქვს 11000 ლარზე მეტი; შეტყობინება კომპანიის უცხოელი თანამშრომლების საერთო რაოდენობის შესახებ. თუ კომპანიის დამფუძნებლები აკმაყოფილებენ ყველა პირობას, მათ ყოველწლიურად შეუძლიათ ბინადრობის ნებართვის გაგრძელება. დროებითი ბინადრობის 6-წლიანი პერიოდის შემდეგ ინვესტორს შეუძლია მუდმივი ბინადრობის მიღება. სასწავლო ბინადრობის ნებართვა გაიცემა საქართველოში ავტორიზებულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში სწავლის მიზნით. ბინადრობის ნებართვის მოქმედების ვადა განისაზღვრება სკოლაში სწავლის ან უმაღლესი განათლების დაწესებულებასთან დადებული ხელშეკრულების მოქმედების ვადით. მისაღებად საჭირო იქნება საბანკო ამონაწერი, რომელიც დაადასტურებს მოსწავლის/სტუდენტის ანგარიშზე სწავლების პერიოდში საცხოვრებლად საჭირო თანხის არსებობას. საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვა გაიცემა იმ უცხოელზე და მისი ოჯახის წევრებზე, რომელმაც განახორციელა არანაკლებ 300 000 აშშ დოლარის ლარში ეკვივალენტის ოდენობის ინვესტიცია ან რომელსაც საქართველოს ტერიტორიაზე აქვს საკუთრების უფლება უძრავ ნივთზე (გარდა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწისა), რომლის საბაზრო ღირებულება აღემატება 300 000 აშშ დოლარის ლარში ეკვივალენტს. ამ შემთხვევაში ინვესტორი იღებს 5-წლიანი ბინადრობის ნებართვას. საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვის მფლობელმა ყოველწლიურად უნდა წარადგინოს ინფორმაცია შემოსავალზე კომერციული საქმიანობიდან და დაამტკიცოდ, რომ წლიური ბრუნვა აღემატება: 50 000 USD - პირველი წელი; 100 000 USD - მეორე წელი; 120 000 USD - მესამედან მეხუთე წლამდე. იმ შემთხვევაში, თუ საინვესტიციო ბინადრობის უფლება ეფუძნება უძრავი ქონების ფლობას, ფიზიკური პირი ინარჩუნებს საკუთრების უფლებას ქონებაზე, რომელიც ბინადრობის ნებართვის საფუძველი გახდა. ბინადრობის ნებართვა ოჯახის გაერთიანების მიზნით გაიცემა ბინადრობის ნებართვის მქონე უცხოელის პირის ოჯახის წევრებზე. ბინადრობის ნებართვის მოქმედების ვადა ანალოგიურია ბინადრობის ნებართვის იმ წევრის ვადისა, ვინც ეს ნებართვა პირველმა. მისაღებად საჭიროა ნათესაური კავშირის დამადასტურებელი დოკუმენტი და საქართველოში ლეგალური შემოსავლის დამადასტურებელი დოკუმენტი ან პირად საბანკო ანგარიშზე რიცხული თანხა, რომლის ოდენობაც ყოველთვიურად არ უნდა იყოს საქართველოში განსაზღვრულ საარსებო მინიმუმის ორჯერად ოდენობაზე ნაკლები. ბინადრობის ნებართვა უძრავი ქონების ფლობის საფუძველზე ბინადრობის ნებართვის ამ ტიპის მიღება შეუძლიათ 100 000 USD-ზე მეტი ღირებულების უძრავი ქონების მფლობელებს. ბინადრობის ვადა - 1 წელი. ისევე, როგორც საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვის შემთხვევაში, ამ სახის ნებართვის მქონე პირს უძრავი ქონების ფლობის უფლება ბინადრობის უფლება უნარჩუნდება ერთი წლის ვადით, ხოლო ამ ვადის ამოწურვისას მან უნდა წარადგინოს საბუთი, რომ 100 000 USD-ზე მეტი ღირებულების უძრავი ქონება კვლავ მის მფლობელობაშია.
5 ნაბიჯი საქართველოს მოქალაქეობის მისაღებად
ბინადრობის ნებართვის გაფორმება საქართველოში სხვა განვითარებულ ქვეყნებთან, როგორიცაა აშშ, კანადა, ავსტრალია ან ახალი ზელანდია, გაცილებით მარტივია. ამ ქვეყნებში იმიგრაციის პროცესმა შიძლება წლები და ათწლეულები დაიკავოს და, ამავდროულად, არ იძლეოდეს მუდმივი ცხოვრების უფლების ან მოქალაქეობის მიღების არანაირ გარანტიას. საკმაოდ ხშირია იმ ადამიანთა ისტორები, ვინც 15 წლის განმავლობაში ცდილობდნენ აშშ გრინ-კარტის მიღებას.
ჩვენ გთავაზობთ იმ ნაბიჯების ჩამონათვალს, რომლების უნდა გაიაროთ საქართველოში მუდმივი ცხოვრების უფლების ან მოქალაქეობის მისაღებად.
ნაბიჯი 1: ვიზიტი საქართელოში
ქვეყანაში ვიზიტი სავალდებულო არ არის. საქართველოს კანონმდებლობით დაშვებულია ბინადრობის მისაღებად საბუთების დისტანციურად შეტანა.თუმცა, ვიდრე საქართველოში საცხოვრებალდა გადახვალთ ან საკუთარ ფულს უძრავ ქონებაში დააბანდებთ, მიზანშეწონილია საქართველოში ტუნდაც რამდენიმე დღის გატარება.
ნაბიჯი 2: ბინადრობის ნებართვის სახეობის არჩევა
გამომდინარე ინვესტირების ფინანსური შესაძლებლობებიდან და იქიდან, თუ რამდენად სწრაფად გსურთ მისი მიღება, ბინადრობის ნებართვის მიღების სამი ძირითადი ვარიანტი არსებობს.
გთავაზობთ ბინადრობის ნებართვის სამი ვარიანტის დადებით და უარყოფით მხარეებს.
ცხრილის სანახავად გადადით ბმულზე -
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1EdtV1Fq-vHmSzUbHTNfJbwyFP8wKVIY…
მოთხოვნები ეკონომიკაში ინვესტირება უძრავ ქონებაში ინვესტირება ფრილანსერობა ან ბიზნესის წარმოება
მინიმალური ინვესტიციები 300,000 USD 100,000 USD მონაცემები არ არის
სახელმწიფო ბაჟი 180-300 ლარი 210-410 ლარი
გაფორმების ვადა 20-30 დღე 10-30 დღე
ოჯახი მეუღლე, არასრულწლოვანი შვილი ან ქმდითუუნარო კმაყოფაზე მყოფი
მოქალაქეობა 5 წელიწადში
ნაბიჯი 3:
შესაბამისი ოდენობის ინვესტიციების დაბანდება შეიძლება ბიზნესის რეგისტრირების და კომერციული საბანკო ანგარიშის გახსნის ან უძრავი ქონების შეძენის გზით.
ნაბიჯი 4:
თანხების ინვესტირების შემდეგ საჭიროა ყველა სავალდებულო საბუთის შეგროვება (ამაზე შემდგომ ვისაუბრებთ)და ბინადრობის ნებართვის მისაღებად სახელმწიფო სერვისების განვითარების ტერიტორიულ ოფისში ან საზოგადოებრივი მომსახურების ცენტრში განაცხადის შეტანა.
ნაბიჯი 5: განაცხადის შეტანა ბინადრობის ნებართვის მისაღებად
ქვეყანაში 5-წლიანი ცხოვრების შემდეგ ინვესტორეს შეუძლია მუდმივი ბინადრობის ან საქართველოს მოქალაქეობის მიღება. საქართველოში არ არის დაშვებული ორმეგი მოქალაქეობა, ამიტომ, უცხოელს მოუწევს თავისი ქვეყნის მოქალაქეობაზე უარის თქმა. საქართველოს მოქალაქეობის მიღება სავალდებულო არ არის და უცხოელს შეუძლია აწარმოოს ბიზნესი, ისწავლოს ან იმუშაოს საქართველოში განუსაზღვრელი ვადის განმავლობაში მუდმივი ნებართვის საფუძველზე.
ქვეყანაში ცხოვრების ნებართვის მიღება შედარებით ადვილია. ინვესტიციების დაბანდების ან ეკონომიკური საქმიანობის დაწყების შემდეგ მას შეუძლლია ბინადრობის ნებართვის მისაღებად განცხადებით მიმართოთ ნებისმიერ უფლებამოსილ წარმომადგენლობას: სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს ნებისმიერ ტერიტორიულ სამსახურს ანიუსტიციის სახლის ფილიალს. განცხადება და სხვა საჭირო დომუნეტები შეიძლება იყოს შევსებული ქართულ, ინგლისურ და/ან რუსულ ენებზე.
ნებართვის ორი სახეობა არსებობს:
მუდმივი;
დროებითი.
მუდმივი ბინადრობის ნებართვა
გაიცემა საქართველოს მოქალაქის მეუღლეზე, მშობელსა და შვილზე. ამ შემთხვევაში საჭირო იქნება განმცხადებლის შემოსავლების დამადასტურებელი დოკუმენტი.
დროებითი ბინადრობის ნებართვის საფუძველზე
გაიცემა უცხოელზე, რომელმაც საქართველოში იცხოვრა ბოლო 6 წლის განმავლობაში. ვადა განისაზღვრება არა ქვეყნის ტერიტორიაზე ფაქტობრივი ყოფნის, არამედ, დროებითი ბინადრობის ნებართვების მოქმედების ჯამური ვადით. ამ ვადაში არ ითვლება საქართველოში სწავლის ან მკურნალობის მიზნით ცხოვრებისა და დიპლომატიურ და მათთან გათანაბრებულ წარმომადგენლობებში მუშაობის პერიოდი.
ნათესაობრივი კავშირის საფუძველზე
მუდმივი ცხოვრების ნებართვა გაიცემა საქართველოს მოქალაქის მეუღლეზე, მშობელსა და შვილზე. მთავარი მოთხოვნა - ნათესაური კავშირის დამადასტურებელი საბუთის არსებობა. ასეთი ნებართვას აქვს ერთი ნიუანსი - განქორწინების შემთხვევაში მისი ანულირება ხდება.
სპეციალური ბინადრობის ნებართვა
უვადოა და გაიცემა უცხოელზე, რომელსაც საქართველოში მინიჭებული აქვს ადამიანით ვაჭრობის (ტრეფიკინგის) მსხვერპლის ან დაზარალებულის სტატუსი. სპეციალური ბინადრობის ნებართვა ასევე გაიცემა უცხოელზე, რომელზედაც საქართველოში დროებითი ბინადრობის ნებართვის გაცემის თაობაზე წერილობით ინიციატივას წარადგენს საქართველოს მთავრობის წევრი; გაძევებას დაქვემდებარებულ უცხოელზე, რომლის ქვეყნიდან გაძევე შეიძლება მისი სიცოცხლისთვის საფრთხეს შეიცავდეს და უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულის სტატუსის მქონე სხვა სახელმწიფოს მოქალაქეზე.
მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართვა
მოკლევადიანი ბინადრობის ნებართავას გაიცემა პირებზე, რომლებიც აპირებენ ბიზნესით დაკავებას ან მუშაობას შრომით ხელშეკრულების საფუძველზე. საქართველოში სამუშაოდ მომავალმა განმცხადებელმა უნდა წარადგინოს მინიმუმ 6-თვიანი შრომითი ხელშეკრულება მინიმალური ანაზღაურებით თვეში 1000 ლარის ოდენბით წლიური არანაკლებ 50 000 ლარის მქონე ქაღტულ კომპანიაში. ბიზნესმენები და მეწარმეები, რომლებმაც საქართველოში დაარეგისტრირეს კომპანია, ბინადრობის ნებართვის მისაღებად განცახების შეტანამდე უნდა შეიტანონ მის ანგარიშზე არანაკლებ 5000 აშშ დოლარის. უვიზო ქვეყნების მოქალაქეებმა უნდა იქონიონ D1 / D2 ტიპის საიმიგრაციო ვიზა. მოსაკრებლის ოდენობა დამოკიდებული იქნება ნებართვის გაცემის ვადებზე. განაცხადის შეტანა შესაძლებელია დისტანციურად , მინდობილი პირის მეშვეობით.
შრომითი ბინადრობის ნებართვა
გაიცემა უცხოელზე საქართველოში დამსაქმებელთან ოფიციალური ხელშეკრულებით სამეწარმეო ან შრომითი საქმიანობის განსახორციელებლად.
ინდივიდუალური მეწარმეებისთვის
რეზიდენტობის ამ სახეობას ანიჭებენ ფიზიკურ პირებს, რომლებმაც საქართველოში დაარეგისტრირეს ბიზნესი. კომპანიის რეგისტრირების პროცესი მარტივია:
იკავებს ერთ დღეს;
ღირს დაახლოებით 35 USD (100 ლარი);
კორპორატიული ანგარიშის გახსნა საქართველოს ნებისმიერ ბანკში;
გადამხდელის საიდენტიფიკაციო ნომრის მიღება.
არის გარკვეული ციფრები, რომლების ინვესტორი კომპანიისთვის მნიშვნელოვანია. ძირითადი კომპანიის წლიური ბრუნვა 50 000 ლარს უნდა აღემატებოდეს (რაც 17000 USD ექვივალენტურია). დამფუძნებლის ან დამფუძნებეთა ყოველთვიური შემოსავალი მათ მიერ საქართველოში სამეწარმეო ან შრომითი საქმიანობიდან მიღებული ყოველთვიური შემოსავალი/შრომის ანაზღაურება არ იქნება საქართველოში განსაზღვრული საშუალო მომხმარებლის საარსებო მინიმუმის ხუთმაგ ოდენობაზე ნაკლები. მოქმედი კანონმდებლობის თანახმად ბინადრობის ნებართვის ეს ტიპი გაიცემა ერთი წლის ვადით, მაგრამ, ეს ვადა შეიძლება შეიცვალოს, რადგანაც საქართველოს მთავრობა საკანონმდებლო აქტებში გარკვეული ცვლილებების შეტანას გეგმავს. ნებისმიერ შემთხვევაში, ვადა არ შეიძლება 6 წელზე მეტი იყოს.
ძირითადი
რა დოკუმენტებია საჭირო მეწარმეებისთვის ბინადრობის ნებართვის მოსაპოვებლად:
ამონაწერი იურიდიულ პირ საწარმოთა რეესტრიდან;
ცნობა საგადასახადო სამსახურიდან, რომ კომპანიის ბრუნვა წელიწადში არანალკებ 50 000 ლარს შეადგენს;
საბანკო ანგარიშის ამონაწერი, რომელიც ადასტურებს, რომ კომპანიის ხელმძღვანელს ანგარიშზე აქვს 11000 ლარზე მეტი;
შეტყობინება კომპანიის უცხოელი თანამშრომლების საერთო რაოდენობის შესახებ.
თუ კომპანიის დამფუძნებლები აკმაყოფილებენ ყველა პირობას, მათ ყოველწლიურად შეუძლიათ ბინადრობის ნებართვის გაგრძელება. დროებითი ბინადრობის 6-წლიანი პერიოდის შემდეგ ინვესტორს შეუძლია მუდმივი ბინადრობის მიღება.
სასწავლო ბინადრობის ნებართვა
გაიცემა საქართველოში ავტორიზებულ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში სწავლის მიზნით. ბინადრობის ნებართვის მოქმედების ვადა განისაზღვრება სკოლაში სწავლის ან უმაღლესი განათლების დაწესებულებასთან დადებული ხელშეკრულების მოქმედების ვადით. მისაღებად საჭირო იქნება საბანკო ამონაწერი, რომელიც დაადასტურებს მოსწავლის/სტუდენტის ანგარიშზე სწავლების პერიოდში საცხოვრებლად საჭირო თანხის არსებობას.
საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვა
გაიცემა იმ უცხოელზე და მისი ოჯახის წევრებზე, რომელმაც განახორციელა არანაკლებ 300 000 აშშ დოლარის ლარში ეკვივალენტის ოდენობის ინვესტიცია ან რომელსაც საქართველოს ტერიტორიაზე აქვს საკუთრების უფლება უძრავ ნივთზე (გარდა სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწისა), რომლის საბაზრო ღირებულება აღემატება 300 000 აშშ დოლარის ლარში ეკვივალენტს. ამ შემთხვევაში ინვესტორი იღებს 5-წლიანი ბინადრობის ნებართვას. საინვესტიციო ბინადრობის ნებართვის მფლობელმა ყოველწლიურად უნდა წარადგინოს ინფორმაცია შემოსავალზე კომერციული საქმიანობიდან და დაამტკიცოდ, რომ წლიური ბრუნვა აღემატება:
50 000 USD - პირველი წელი;
100 000 USD - მეორე წელი;
120 000 USD - მესამედან მეხუთე წლამდე.
იმ შემთხვევაში, თუ საინვესტიციო ბინადრობის უფლება ეფუძნება უძრავი ქონების ფლობას, ფიზიკური პირი ინარჩუნებს საკუთრების უფლებას ქონებაზე, რომელიც ბინადრობის ნებართვის საფუძველი გახდა.
ბინადრობის ნებართვა ოჯახის გაერთიანების მიზნით
გაიცემა ბინადრობის ნებართვის მქონე უცხოელის პირის ოჯახის წევრებზე. ბინადრობის ნებართვის მოქმედების ვადა ანალოგიურია ბინადრობის ნებართვის იმ წევრის ვადისა, ვინც ეს ნებართვა პირველმა. მისაღებად საჭიროა ნათესაური კავშირის დამადასტურებელი დოკუმენტი და საქართველოში ლეგალური შემოსავლის დამადასტურებელი დოკუმენტი ან პირად საბანკო ანგარიშზე რიცხული თანხა, რომლის ოდენობაც ყოველთვიურად არ უნდა იყოს საქართველოში განსაზღვრულ საარსებო მინიმუმის ორჯერად ოდენობაზე ნაკლები.

Residence permit in Georgia – obtain residency with an investment for property
A residency in Georgia attracts many property investors. The idea of moving to Georgia has become popular among people living in CIS countries. However, nowadays, many European and American citizens consider Georgia to be an attractive place to move to permanently. A residence permit in Georgia allows foreigners to have the same rights as the Georgians, simplifies border crossing process and other formalities. What are the types of residency possible and how an investor can obtain it – will be discussed in this article.
What does Georgian residency offer and who can obtain it
A residence permit is a legal document that allows a foreign citizen entering into various legal relationships on the territory of Georgia, have access to banking, medical, insurance and other services. Moreover, residency is the first step of becoming a Georgian citizen. The residence permit allows you to get a Georgian passport after ten years of living in the country. However, a residency permit has its restrictions – unlike citizens of the country, residents are unable to take part in political elections, referendums and votes. But these nuances are not that important for those who wish to open up their business in Georgia, purchase property for commercial or personal use.
The Georgian Government developed a special legislative framework for a simplified obtaining of a residence permit. And only by following the law, one can receive permission to reside in the country. It relates to both temporary and permanent residence permits in Georgia. A temporary residence permit is issued only for the period of one year; however, any non-resident has the opportunity to renew it. After five years of living in the country with a temporary permit, the law allows you to get a permanent residence permit. It is available for:
• Employees, freelancers;
• Investors, entrepreneurs;
• Students of higher education and school;
• Family reunification candidates;
• Former citizens of Georgia;
• People without citizenship;
• Owners of property (other than land plots) worth more than 35,000 US dollars.
A residence permit is also issued to spouses, family members, and parents of those, who lived in Georgia no less than six years. However, this six-year period does not include periods of medical treatment, diplomatic service and study. If a non-resident is actively investing in the Georgian economy, he then has the right to apply for a residence permit. As a rule, the amount of such investments needs to start from $ 122,000 (300,000 of the national currency - lari).
What are the types of residence permits in Georgia?
Getting a residency in Georgia is relatively easy. After a foreign citizen makes an investment or begins an economic activity, he then can apply for a residence permit at any authorised representative office: the territorial office of the Agency for the Development of Public Services or a branch of the Centre for Public Services. The application and all related documents can be in Georgian, English and/or Russian.
There are two kinds of permits:
• Permanent;
• Temporary
Permanent Residence Permit
Can be obtained by a foreigner whose spouse, father or mother are Georgian citizens that live in the country legally for at least six years. In this case, you will need a document confirming the official income of the applicant.
Based on temporary residence permits
Can be obtained by a foreigner who lived in Georgia for at least six years on the basis of temporary permits. The length of stay is calculated based on the total period of validity of temporary residence permits and not on the actual stay in the country’s territories. The permits issued for study, medical treatment or to work in diplomatic missions are not to be considered for the permanent resident visa.
Based on family ties
Parents, children and spouses of Georgian citizens have the right to get a permanent residence permit. The only requirement is to present a document confirming family ties. The nuance of such residence permit is that in the event of a divorce, it gets cancelled.
Special
This type of residence permit does not have a validity period and is issued to foreign citizens who became victims of human trafficking. It can be given with the initiative of a Georgian Government member, compatriots living abroad, or individuals whose deportation from the country could threaten their lives.
Temporary Residence Permit
A temporary residence permit is issued to people who are planning to conduct business or work under an employment contract. An applicant travelling to Georgia for work must submit an employment contract for at least 6 months with a minimum wage of 1,000 GEL per month. The company employing him must have a turnover of at least 50,000 lari. Business people and entrepreneurs who registered a company in Georgia need to deposit at least USD 5,000 to the company’s account before applying for a temporary residence. Citizens of countries that have a visa-free regime with Georgia must have a D1 / D2 immigrant visa. The fees will vary depending on the period for issuing the permit. The application can also be submitted remotely by a proxy.
Work residence permit
The work residence permit is issued to foreign citizens who arrived in Georgia to conduct labour activities under an official contract with an employer.
For Sole Traders
This type of residency is granted to individuals who have registered a business in Georgia. The company registration process is very simple:
• takes around one day;
• costs about 35 dollars (100 lari);
• open a corporate account in any Georgian bank;
• obtain a taxpayer identification number (TIN).
There are a few crucial figures that are important for a company-investor. The annual turnover of the founded company must exceed 50,000 lari (equivalent to 17,000 US dollars). The monthly income from this entrepreneurial activity of the founder or founders must be at least five times the minimum wage of a citizen of Georgia. According to the current legislation, this residence permit is issued for the period of one year, but the period might change, as the Georgian Government may amend the by-laws. In any case, the term cannot exceed six years.
Primary documents, required to obtain an entrepreneurial residence permit:
• An extract from the register of enterprises of legal entities;
• A certificate from the tax office that the company’s turnover is at least 50,000 lari per year;
• A bank statement stating that the director of the company holds at least 11,000 lari in his account;
• A notice stating the total number of foreign employees in the company.
The founders of the company can renew the residence permit each year if they meet all of the above conditions. After extending it for 6 years, the temporary investor can apply for a permanent residence permit.
Study Permit
The permit can be granted for students at schools and higher education institutes, which are under the patronage of the Ministry of Education of Georgia on the territory of another state. The period of such a residence permit is equivalent to the period of school study or university contract. In order to apply for it, a student will require a bank statement confirming the availability of funds for the student’s accommodation in Georgia for the period of study.
Investment
This type of permit is issued to a foreign citizen who contributed to the Georgian economy for the amount of at least USD 300,000 or owns a property (except for agriculture lands) valued at an equivalent amount on the country’s territory. In this case, an investor receives a temporary residence permit for the period up to five years. The owner of an investment residence permit must provide information on income from commercial activities every year and prove that the annual turnover exceeds:
• 50,000 USD - in the 1st year;
• 100,000 USD - in the 2nd year;
• 120,000 USD - from the 3rd to the 5th year.
In the event of an investment residence permit being based on the ownership of a real estate, an individual retains ownership of the property that was the reason for issuing a residence permit.
With the purpose of family reunification
A residence permit is granted to a foreign citizen’s family members, who hold a permanent residence permit in Georgia. The validity period of such a residence permit is equivalent to the validity period of the permit of the family member who received it first. In order to obtain it, you need to submit a document confirming family relation, as well as a bank statement, the balance of which must be twice the cost of living, considering the term of the residence permit.
A residence permit for property acquisition
This type of residency can be issued to owners of property that is valued at least USD 100,000. Length of stay is one year. Similarly to the investment residence permit, the owner of such a permit retains ownership of the property for one year. After one year, the foreigner must submit a document confirming that he still owns the property and its minimum value exceeds USD 100,000.
Five steps to Georgian citizenship:
The residence permit application in Georgia is significantly easier than in developed countries such as the USA, Canada, Australia or New Zealand. The immigration process in these countries might take up to years, sometimes even decades. At the same time, you will have no guarantees of obtaining a permanent residency or citizenship. It is quite common to hear a story about someone trying to get a green card in the US for 15 years without success. Below are the steps that need to be undertaken on the path to permanent residence and citizenship in Georgia.
Step 1: Visiting Georgia
Visiting the country is optional. The Georgian legislation allows the submission of documents for a residence permit to be made remotely. However, it is recommended to spend a few days in the country before moving or investing in property there.
Step 2: Choice of Residency
There are three ways of obtaining a residency, the choice of which depends on the financial capabilities of an investor and how quickly he wishes to be granted one. Below are the advantages and disadvantages of the three residence permit options.
Residence Permit
Permanent (Investor)
Short-term (Owner)
Temporary (Employee)
Validity
Permanent
One year with an option to extend
Six months with an option to extend
Requirements
Investment in country’s economy
Investment in property
Freelance work or entrepreneurship
Minimum Investment
300 000 USD
100 000 USD
No information
State fees
180-300 lari
210-410 lari
Time to obtain
20-30 days
10-30 days
Family
Spouse, minor child, or disabled dependent
Citizenship
After 5 years
Step 3: Investments
In order to make the investments of the required size, an individual can register a business and open a commercial bank account or by acquiring property.
Step 4: Application for Residency
After investing funds, the applicant needs to collect all the necessary documents (more information on this matter below) and apply for a residence permit at the territorial office of the Agency for the Development of Public Services or a branch of the Public Services Center.
Step 5: Sending an application for citizenship
After living in Georgia for 5 years, an investor can apply for a permanent residence permit or country’s citizenship. Dual citizenship is not allowed in Georgia; hence, a foreigner will have to renounce the citizenship of his country. Obtaining citizenship is not mandatory, and a foreigner can still run his business, study or work in Georgia for an indefinite period on the basis of a permanent permit.
The procedure for obtaining a residence permit from investing into the real estate
Property investors can apply for a residence permit in Georgia right after the purchase of the real estate.
Pre-registration of right to real estate
This procedure is required if an investor is acquiring real estate during the construction phase and wishes to ensure his rights for the acquired property. In order to do this, the buyer concludes a preliminary sales contract and registers it in the House of Justice. It will state the following:
• completion date of the object;
• parameters of the acquired property;
• property condition: finishing, plumbing, furniture, etc.
Most importantly – in the pre-registration agreement needs to include the obligation of the parties to conclude the main contract after the commissioning of the object is prescribed.
Documents required for obtaining Residency in Georgia
To register property right, a foreign investor will need the following:
• passport;
• purchase agreement or other document confirming the ownership of the property;
• state duty payment receipt.
A power of attorney may also be required if a foreigner purchased his property remotely and the transaction was concluded through a trusted person.
Timeframes of registration and the cost of obtaining a residence permit in Georgia
The speed of property rights registration in the Real Estate Register depends on the size of the state fee that an investor is willing to pay:
• 50 lari - four working days;
• 150 lari - the next day after filing the application;
• 200 lari - on the same day.
After obtaining both temporary and permanent residence permit, an individual has to register at the place of residence in Georgia in order to receive a binadroba - an identity card with an ID number. To do this, an application to the House of Justice needs to be sent within 30 days from the moment of the first visit to the country.
Advantages of acquiring real estate and obtaining a residence permit in Georgia
The acquisition of property in Georgia is attractive not just because of a soft climate, tasty cuisine and beautiful sights. Georgian real estate market remains one of the fastest-growing and stable in the post-Soviet region even during the crisis. Apart from being granted a residency, property acquisition is attractive due to the following aspects:
1. Fast return on investment. Apartment and commercial property located in the centre of a large city such as Tbilisi can bring up to 15% of net income annually from renting or up to 40% when selling after 5 or 6 years after the acquisition. The average rental return is 6-8 years.
2. Low prices. Georgia remains one of a few resort countries where you can still buy property from USD 1200 per square meter. Real estate by the sea in Georgia costs from 700-800 USD per square meter if we are talking about Batumi. In other smaller cities and resort areas, housing prices start at USD 300 per square meter.
3. Comfortable business climate. The Georgian Government strives to create the most comfortable conditions for international investors by making residency obtaining procedures as easy as possible. It also carries out reforms aimed at liberalising the economy and reducing bureaucratic procedures for the business.
4. Security of investments. Individuals who are investing in property do not need to worry about the security of their assets. A preliminary sales contract can be concluded even at the construction stage, which guarantees the buyer the rights to the property and protects him from unscrupulous developers.
5. Low tax rates. There is no property tax for individuals in Georgia. You only need to pay tax if the amount of income from purchased property, for instance, when renting it out, exceeds 40,000 lari.
Another advantage of investing in Georgian real estate is simplicity. The procedure for drawing up a contract and registering ownership of square meters can be carried out within one day. Whereas, to purchase a property, you do not even need to visit the country. The main aspect is to find a reliable intermediary who will take care of the formalities and guarantee the integrity of the transaction.
Developer Company Redco offers property at developer’s prices in Tbilisi, Batumi and other Georgian cities with an option of a remote conclusion of a deal. You can find out more on the official website of the developer - www.redco.ge.